Opozycja “odbija” Budapeszt

Gergely Karácsony, źródło facebook

Gergely Karácsony, źródło facebook

Wspólny kandydat opozycji Gergely Karácsony wygrał w niedzielę wybory na burmistrza Budapesztu. Jego rywal, dotychczasowy burmistrz Istvan Tarlós wspierany przez rządzącą koalicję, pogratulował mu zwycięstwa, a premier Viktor Orbán zapewnił o woli współpracy.

 

Premier Węgier Viktor Orbán podkreślił, że wczorajsze (13 października) głosowanie udowodniło, iż koalicja rządząca nadal jest najsilniejszą formacją w kraju. Wtórował mu minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto, który ocenił, że „to wielka rzecz, bo to już dziesiąte wybory od 2006 roku, kiedy wygrywamy”.

Obserwatorzy przewidywali natomiast bardziej wyrównaną walkę między Istvánem Tarlósem, który rządzi Budapesztem od 2010 roku, i Gergely Karácsony`m – obecnym burmistrzem jednej z dzielnic węgierskiej stolicy.

Węgry: Czy opozycja "odbije" Budapeszt? Już dziś wybory samorządowe

Jutro wybory samorządowe na Węgrzech. To dla opozycji okazja do pierwszego od dawna sukcesu nad rządzącym Fideszem.

 

 

W niedzielnych wyborach samorządowych zapewne zwycięży ugrupowanie premiera Viktora Orbána. Jednak oczy obserwatorów zwrócone są na Budapeszt, gdzie Gergely Karácsony, kandydat zjednoczonej opozycji, ma …

Lewicowiec z poparciem ponad 50 proc. głosujących

Po przeliczeniu niemal trzech czwartych (74,40 proc.) głosów dotychczasowy burmistrz XIV dzielnicy Budapesztu, nauczyciel akademicki współprzewodniczący lewicowej partii Dialog Gergely Karácsony, zdobył 50,09 procent głosów, a popierany przez koalicję rządzącą konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) István Tarlós, który był burmistrzem od 2010 roku – 44,79 procent.

“Przegrana bitwa o Budapeszt to pierwsza poważna porażka Viktora Orbána od 2010 roku, a także pierwszy raz, gdy opozycyjna koalicja udowodniła, że można wygrać z potężną machiną medialną za pomocą kampanii oddolnej” – napisał na twitterze dziennikarz Euronews Sándor Zsíros.

Gratulacje od premiera … dla PiS

Zwycięstwa w wyborach gratulował wczoraj również premier Węgier tyle, że Prawu i Sprawiedliwości. Wygranych wyborów parlamentarnych w Polsce Orbán pogratulował PiS-owi w wystąpieniu telewizyjnym po węgierskich wyborach samorządowych, które odbyły się tego samego dnia.

„Z punktu widzenia Węgier bardzo ważne wybory odbyły się dziś w Polsce, gdzie polska partia rządząca zdobyła większość mandatów parlamentarnych i jest w stanie samodzielnie sformować rząd. Gratuluję polskim przyjaciołom” – powiedział.

[AKTUALIZACJA] Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory parlamentarne

Według wyników podanych przez PKW Prawo i Sprawiedliwość (PiS) wygrało wybory parlamentarne w Polsce, zdobywając 43,76 proc. głosów. Na drugim miejscu znajduje się Koalicja Obywatelska (KO) z wynikiem 27,24 proc. W Sejmie znajdą się też przedstawiciele SLD-Lewicy (12,52 proc.), PSL-Koalicji …

Samorządowców zapewnił o gotowości do współpracy

Natomiast po zwycięstwie opozycji w wyborach samorządowych w Budapeszcie szef węgierskiego rządu zapewnił, że jest gotów do współpracy. Według niego niedzielne głosowanie udowodniło, że koalicja rządząca nadal jest najsilniejszą formacją w kraju. “W 13 spośród 23 miast komitackich nadal będzie większość Fidesz-KDNP, podobnie jak w ponad połowie miast liczących powyżej 5 tys. mieszkańców” – podkreślił. “Obiecuję Państwu, że będziemy postępować z pełną świadomością tego faktu” – dodał Orbán.

Przypomniał też, że przez ostatnie lata Budapesztem kierowała siła polityczna stanowiąca w kraju rządzącą większość. „Dzisiaj mieszkańcy stolicy zdecydowali, że teraz będzie inaczej. Przyjmujemy do wiadomości tę decyzję i mogę powiedzieć tylko tyle, że w interesie mieszkańców kraju i Budapesztu jesteśmy gotowi do współpracy” – oświadczył Orban w telewizyjnym wystąpieniu.

Odrzucono dwoje kandydatów do nowej KE 

Kandydatka Rumunii Rovana Plumb, która miała objąć tekę transportu, i Węgier László Trócsányi, który w nowej KE miał być odpowiedzialny za polityką sąsiedztwa i rozszerzenie UE, nie są w stanie wykonywać swoich funkcji – potwierdziła wczoraj komisja prawna Parlamentu Europejskiego.

Gratulacje rywala

Natomiast Tarlós pogratulował Karácsony`emu zwycięstwa w przemówieniu transmitowanym w telewizji. „Ten wynik jest niesamowitym zaskoczeniem, bo kandydat Fidesz-KDNP, dotychczasowy burmistrz, był typowany na zwycięzcę” – ocenił niezależny portal Index.hu.

Ponadto – według częściowych wyników – opozycja wygrywa wybory na burmistrza również w 14 spośród 23 dzielnic węgierskiej stolicy, więc będzie miała większość także w radzie miejskiej. Przedstawiciele opozycji poprawili też wyniki w wyborach burmistrzów miast komitackich (wojewódzkich): prowadzą w 13 z 23 z nich.

Wolne, zielone i solidarne miasto wygrywa z dalszymi inwestycjami

Dotychczasowy burmistrz Budapesztu István Tarlós przekonywał, że stolica rozwija się obecnie szybciej niż kiedykolwiek i obiecywał dalsze inwestycje, np. klimatyzację na trzeciej linii metra, szeroko zakrojoną wymianę pojazdów transportu publicznego czy szybki dojazd na lotnisko Ferihegy.

Natomiast Gergely Karácsony, burmistrz XIV dzielnicy stolicy Węgier, prowadził kampanię pod hasłem wolnego, zielonego i solidarnego miasta. Obiecywał m.in., że każdy będzie mógł uczestniczyć w decyzjach dotyczących spraw publicznych, a stołeczna służba zdrowia zostanie „postawiona na nogi”.

Niedzielne wybory samorządowe są postrzegane jako test dla opozycyjnej strategii łączenia sił i wystawania jednego kandydata przeciwko kandydatowi koalicji rządzącej. Ta ostatnia od 2010 roku wygrywa wszystkie wybory: parlamentarne, samorządowe i do PE. Media informują, że strategia wspólnego opozycyjnego kandydata nie ograniczyła się do stolicy, bo została zastosowana nie tylko w Budapeszcie, ale również w innych dużych miastach.

Wcześniej “odbity” został Stambuł

Komentatorzy zwracają uwagę na analogię między wczorajszymi wyborami samorządowymi i czerwcowych wyborach burmistrza Stambułu. Powtórzone głosowanie wygrał wtedy kandydat opozycyjnej Partii Ludowo-Republikańskiej (CHP) Ekrem İmamoğlu. Wtedy właśnie mowa była o “odbiciu” z rąk rządzącego ugrupowania tego największego i najludniejszego miasta Turcji.

Turcja: Opozycja ponownie wygrywa w Stambule

W powtórzonych wyborach burmistrza największego tureckiego miasta znów wygrał kandydat opozycji – Ekrem Imamoglu. Głosowanie powszechnie uważane jest w Turcji za test poparcia dla rządzącego krajem prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Poprzednie wybory w Stambule unieważniono, ponieważ domagała się tego rządząca …

İmamoğlu wygrał także w pierwszych wyborach w marcu, ale różnica między nim a jego rywalem Binali Yıldırım, który znalazł się tuż za nim,  była niewielka (13 tysięcy, czyli 0,2 proc.). Prezydent Turcji Recep Tayiip Erdoğan wspólnie ze swoim kandydatem Yildirim (był m.in. ministrem w jego rządzie, a potem premierem) oskarżyli opozycyjnego polityka o kradzież głosów. W wyniku tej interwencji turecka Najwyższa Komisja Wyborcza (YSK) zdecydowała o powtórzeniu wyborów, Jak argumentowała 0,75 proc. z około 30 tysięcy przewodniczących stambulskich komisji wyborczych nie było urzędnikami państwowymi, a tego wymaga tureckie prawo.

Świat wobec tureckiej ofensywy w Syrii

UE zagroziła Turcji wstrzymaniem pomocy, a szef KE wezwał do powściągliwości i zażądał wstrzymania ofensywy w Syrii; prezydent USA oświadczył, że „Stany Zjednoczone nie popierają tego ataku”, a szef NATO wyraził nadzieję, że tureckie działania w Syrii będą „proporcjonalne i racjonalne”.