O czym Morawiecki i Czaputowicz rozmawiali z Cichanouską?

Opozycyjny wiec na Białorusi, źródło: Wikipedia, fot. Homoatrox (CC BY-SA 3.0)

Opozycyjny wiec na Białorusi, źródło: Wikipedia, fot. Homoatrox (CC BY-SA 3.0)

Premier Mateusz Morawiecki i minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz rozmawiali wczoraj ze Swiatłaną Cichanouską, a prezydent Andrzej Duda odbył telekonferencję ze swoimi odpowiednikami z Litwy, Łotwy i Estonii na temat sytuacji na Białorusi.

 

MSZ poinformował, że w poniedziałkowej (17 sierpnia) rozmowie szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz przekazał Swiatłanie Cichanouskiej, opozycyjnej kontrkandydatce Alaksandra Łukaszenki w niedawnych wyborach prezydenckich na Białorusi, szczegóły planu „Solidarni z Białorusią”. Plan ten przedstawił w piątek (14 sierpnia) w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Duda: Polska, Litwa, Łotwa i Estonia podtrzymują apel do władz Białorusi

“Polska, Litwa, Łotwa i Estonia podtrzymują stanowisko wyrażone w apelu do władz Białorusi; podtrzymujemy gotowość do wsparcia procesu politycznego, który będzie realizować wolną wolę narodu białoruskiego” – poinformował prezydent Andrzej Duda.

“Właśnie odbyłem telekonferencję z Prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii. Jej celem była wymiana opinii na temat rozwoju wydarzeń na Białorusi, szczególnie w kontekście regionalnego bezpieczeństwa” – napisał na twitterze. Podkreślił przy tym, że wszystkie cztery państwa podtrzymują stanowisko wyrażone w apelu do władz Białorusi.

Wspólna deklaracja prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Apel do Łukaszenki

Prezydenci Polski i państw bałtyckich wezwali białoruskie władze do deeskalacji napięcia w kraju i zainicjowania dialogu ze społeczeństwem. Wyrazili także gotowość do podjęcia mediacji.

“Podtrzymujemy także gotowość do wsparcia procesu politycznego, który realizować będzie wolną wolę narodu białoruskiego” – zapewnił polski prezydent. Przekazał przy tym, że on oraz Gitanas Nausėda, Egils Levits i Kersti Kaljulaid umówili się “na kontynuację ścisłej współpracy w tych kwestiach i wspólne monitorowanie sytuacji”.

Czaputowicz w rozmowie z Cichanouską: Przyszłość Białorusi w rękach jej obywateli

“Przyszłość Białorusi leży w rękach jej obywateli” – powiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w trakcie wczorajszej rozmowy telefonicznej ze Swiatłaną Cichanouską. Szef polskiego MSZ podkreślił, że była kandydatka w wyborach prezydenckich jest „symbolem walki o demokratyczną zmianę na Białorusi”. W rozmowie przedstawił jej główne elementy ogłoszonego przez premiera planu „Solidarni z Białorusią”.

Strajk generalny na Białorusi. Robotnicy krzyczą do Łukaszenki: "odejdź!"

Do protestów obywateli dołączyły zakłady pracy. W poniedziałek rano rozpoczął się strajk generalny.

Morawiecki: Zaniechanie działań sygnałem, że każdy może liczyć tylko na siebie

“Nie ma w pełni bezpiecznej Polski i Europy bez bezpieczeństwa Białorusi” – oświadczył premier, przedstawiając w Sejmie polski plan pomocy dla Białorusi. “Stoją za nim trzy filary: bezpieczeństwo, otwartość i solidarność” – podkreślił Morawiecki

W czasie sejmowego wystąpienia szef rządu przypomniał, że „Polska jest kolebką Solidarności”, co nie pozwala “stać bezczynnie wobec brutalnych pacyfikacji pokojowych i demokratycznych demonstracji na Białorusi”. “Ludzka krzywda i okrucieństwo represji nie mają barw narodowych. Widzimy na Białorusi wielki zapał społeczeństwa obywatelskiego do wybicia się na wolność, demokrację. W tych dążeniach narodowi białoruskiemu chcemy pomagać” – zapewnił Morawiecki.

Wezwał przy tym władze Białorusi, by rozważyły ponowne wybory z udziałem obserwatorów międzynarodowych. W ocenie premiera „w takim momencie nie można zakładać maski neutralności i obojętności”, bo – jak podkreślił szef rządu – zaniechanie działań “solidarnej Europy” będzie jasnym sygnałem dla naszych sąsiadów, że w obliczu zagrożenia każdy może liczyć wyłącznie na siebie.

Białoruś: Nawet 500 tysięcy przeciwników Łukaszenki na ulicach Mińska 

Nawet pół miliona osób mogło zebrać się wczoraj w Mińsku w proteście przeciwko dalszym rządom Alaksandra Łukaszenki. Zwolennicy przemian na Białorusi zajęli nie tylko plac, przy którym znajdują się budynki administracji rządowej, ale również przylegające do niego ulice. 

Plan “Solidarni z Białorusią” na razie za 50 mln złotych

Przedstawiony w piątek plan zakłada m.in. innymi wsparcie Polski dla represjonowanych Białorusinów, program stypendialny dla studentów z Białorusi, ułatwienia przy wjeździe do Polski i w dostępie do rynku pracy. Polska deklaruje również pomoc niezależnym mediom na Białorusi i przygotowanie nowego programu dla organizacji pozarządowych wspierających społeczeństwo obywatelskie. “Na realizację tego programu zamierzamy przeznaczyć w pierwszym kroku 50 milionów złotych” – zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Morawiecki: Białorusini mają pełne wsparcie Polski

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził wczoraj, że przekazał Cichanouskiej nie tylko wyrazy wsparcia, ale również szczegóły planu „Solidarni z Białorusią”. “Rozmawiałem telefonicznie z Swiatłaną Cichanouską. Zapewniłem, że Białorusini mają pełne wsparcie Polski – zarówno w swoim dążeniu do wolności ojczyzny, jak i codziennym życiu w Polsce. Dziś, 40 lat po Porozumieniach Sierpniowych, ta solidarność jest nam znów potrzebna” – napisał szef rządu na twitterze.

Dzień wcześniej poinformowano, że o sytuacji na Białorusi polski premier rozmawiał między innymi z szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel i premierem Czech Andrejem Babišem.

Będzie specjalny wideoszczyt UE nt. Białorusi. Bruksela nałoży sankcje na Mińsk?

Chodzi o pilne omówienie sytuacji na Białorusi, gdzie nasilają się antyłukaszenkowskie protesty.

Szef MSZ: Rada Koordynacyjna dobrym krokiem do dialogu

Natomiast minister Czaputowicz w trakcie telefonicznej rozmowy z Cichanouską powołał się na polskie doświadczenie z okresu transformacji i zadeklarował wsparcie dla dialogu wewnętrznego w Białorusi. Dialog jest bowiem w jego ocenie jedynym właściwym sposobem ustabilizowania bieżącej sytuacji.

“Inicjatywę Swiatłany Cichanouskiej w sprawie powołania Rady Koordynacyjnej traktujemy jako dobry krok w kierunku stworzenia platformy dla podjęcia takiego dialogu” – powiedział Czaputowicz. Szef MSZ wyraził także szacunek zarówno wobec osobistej postawy opozycyjnej liderki, jak i wobec dążeń i aspiracji białoruskiego społeczeństwa.

Cichanouska podziękowała za wsparcie dla białoruskiego narodu płynące zarówno ze strony Polski, jak i UE. “Uznała to za ważny przekaz, który opozycja i protestujący doceniają” – głosi komunikat resortu.

W wyborach prezydenckich na Białorusi, które odbyły się 9 sierpnia, ubiegający się o kolejną reelekcję Alaksandr Łukaszenka według oficjalnych wyników otrzymał ponad 80 procent głosów, a jego główna rywalka, kandydatka opozycji Swiatłana Cichanouska – 10-procentowe poparcie. W ocenie opozycji wyniki sfałszowano i jeszcze w niedzielę rozpoczęły się masowe protesty przeciwników urzędującego od 26 lat prezydenta.

Łukaszenka wyklucza ponowne wybory, straszy zagrożeniem z zachodu

W razie nowych wyborów prezydenckich Białoruś „zginie jako państwo i jako naród” – uprzedził prezydent Alaksandr Łukaszenka w czasie wczorajszego wiecu w Mińsku. Wcześniej tego dnia rozmawiał ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem już po raz drugi tej samej doby. 

Trump: sytuacja w Białorusi jest straszna, USA uważnie ją obserwują

Do trwających od ponad tygodnia protestów w Białorusi odniósł się wczoraj również prezydent USA Donald Trump. Stwierdził, że  sytuacja w tym kraju po wyborach prezydenckich “jest straszna, a Stany Zjednoczone obserwują ją uważnie”.

Natomiast wysoki urzędnik w administracji prezydenta, na którego powołuje się agencja Reutera dodał, że „ogromna liczba Białorusinów, którzy pokojowo protestowali, wyraźnie pokazuje, że rząd nie może dłużej ignorować ich wezwań do demokracji”.

Cichanouska “narodowym liderem”?

Tymczasem w opublikowanym wczoraj nagraniu była kandydatka opozycji na prezydenta Białorusi zadeklarowała gotowość, by “wziąć na siebie odpowiedzialność i wystąpić w charakterze lidera narodowego”. Przebywająca obecnie na Litwie Cichanouska wezwała też do przygotowania odpowiednich warunków prawnych do przeprowadzenia ponownych wyborów w uczciwy sposób. “Wybory muszą być prawdziwe, uczciwe, przejrzyste i bezdyskusyjnie zaakceptowane przez społeczność międzynarodową” – oświadczyła m.in. w swojej deklaracji.

W opublikowanym w internecie wystąpieniu kandydatka opozycji w wyborach prezydenckich zaapelowała m.in. do białoruskich urzędników i milicjantów, by przeszli na stronę protestujących. “Tylko wspólnie możemy zbudować `kraj do życia`” – podkreśliła na zakończenie żona uwięzionego blogera Siarhieja Cichanouskiego (tytuł popularnego, prowadzonego przez niego wideobloga mówiącego o problemach zwykłych ludzi nosił właśnie tytuł „Kraj do życia”).