NATO: Czechy nie będą przeznaczać 2 proc. PKB na obronność do 2024 r.?

NATO, Czechy, USA, Polska, Niemcy, Grupa Wyszehradzka, Sojusz

Do osiągniecia poziomu 2 proc. PKB wydatków na obronę do 2024 r. zobowiązywali się wielokrotnie prezydent Milosz Zeman i premier Andrej Babisz (na zdj.) ./ Foto via Facebook @AndrejBabis

Czechy nie wywiążą się ze zobowiązania wobec NATO, by do 2024 r. przeznaczać 2 proc. PKB na obronę, poinformowała w środę wicepremier, minister finansów Alena Schillerova.

 

 

Z kolei minister obrony Lubomir Metnar uznał, że istotniejszy od realizacji wyznaczonego celu jest rosnący trend w wydatkach. W 2014 r. członkowie NATO zobowiązali się, że ich kraje będą przeznaczać co najmniej 2 proc. PKB na obronność. Ten współczynnik mają osiągnąć najpóźniej w 2024 r.

Czechy: Otwarcie o niewywiązaniu się z zobowiązania

W przyszłym roku ministerstwo obrony powinno dysponować budżetem ponad 3 mld euro, co oznacza wzrost w stosunku do bieżącego roku. Na 2020 r. resort otrzymał 2,2 mld euro, ale z uwagi na oszczędności związane z pandemią koronawirusa część tej kwoty musiał zwrócić do państwowej kasy. Przyszłoroczne wydatki resortu obrony powinny wynieść 1,46 proc. PKB, co odpowiada zobowiązaniu rządu na rok 2021. W kolejnych latach budżet ma rosnąć i w 2023 stanowić 1,6 proc. PKB.

Do osiągniecia poziomu 2 proc. PKB wydatków na obronę do 2024 r. zobowiązywali się wielokrotnie prezydent Milosz Zeman i premier Andrej Babisz. Dotrzymanie zobowiązań oznaczałoby wzrost wydatków o prawie miliard euro rocznie. Zarówno Schillerova, jak i Metnar podczas rozmowy o przyszłorocznym budżecie zaznaczyli, że ważne jest, aby wydatki na obronę wzrosły do dwóch procent.

„Przewidujemy, że wydatki będą stopniowo rosnąć, ale że w 2024 r. osiągniemy 2 proc., tego – powiem otwarcie – nie przewidujemy”, oświadczyła Schillerova.

Stoltenberg: Grecja i Turcja zgodziły się podjąć dialog na forum NATO. Ateny dementują oświadczenie

Sekretarz generalny NATO przekazał, że Ankara i Ateny podejmą rozmowy w celu deeskalacji konfliktu. Kwatera główna Sojuszu poinformowała też o piątkowym posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej w sprawie otrucia Aleksieja Nawalnego.

Kto najwięcej wydaje na obronność w NATO?

Czechy nie są jedynym krajem Sojuszu Północnoatlantyckiego, które nie wywiązuje się ze zobowiązania dotyczącego przeznaczania 2 proc. PKB na obronność. Po USA w 2019 r. osiem krajów europejskich wydało na obronność deklarowaną sumę. Wśród nich Polska.

Wśród krajów członkowskich NATO najwięcej wydają Stany Zjednoczone – 3,42 proc. PKB. Przy obecnych cenach oznacza to 730 mld dolarów, czyli ponad dwie trzecie całkowitych wydatków NATO.

Po USA cel dwóch procent PKB osiągnęły: Bułgaria (3,25 proc.), Grecja (2,28), Wielka Brytania (2,14), Estonia (2,14), Rumunia (2,04), Litwa (2,03), Łotwa (2,01) i Polska (2).

Dla porównania Niemcy odnotowały wprawdzie znaczny wzrost wydatków na obronność (o 5 mld dolarów do 54,8 mld) do 1,38 proc. w 2019 r., ale nadal dużo im brakuje do osiągnięcia wyznaczonego celu. W 2018 r. było to 1,24 proc. PKB.

Prezydent USA Donald Trump od lat naciska europejskich sojuszników na zwiększenie wydatków na obronę. Od 2016 r. europejscy członkowie i Kanada zwiększyli swoje wydatki o 130 mld dolarów, licząc do końca br. Do 2024 r. wzrost wydatków na obronność ma wynieść 400 mld dolarów.