Koronawirus: Kwarantanna dla przyjeżdżających na Ukrainę z Polski

cofoe-konferencja-w-sprawie-przyszlosci-europy-unia-europejska-migracja-ue-polska-białoruś-łukaszenka-putin-rosja

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej po raz kolejny zwróciła uwagę na potrzebę zmian w polityce migracyjnej. / Foto via [Manolo Gómez Flickr]

Ukraina umieściła Polskę na liście krajów podwyższonego ryzyka epidemicznego. Oznacza to, ze osoby podróżujące z Polski na Ukrainę muszą być poddane 14-dniowej kwarantannie.

 

 

Obowiązkiem kwarantanny mają zostać objęte również osoby, które na 14 dni przed przekroczeniem ukraińskiej granicy przebywały na terytorium Polski.

Z obowiązku kwarantanny zwolnione są m.in. dzieci poniżej 12 roku życia; osoby przekraczające granice Ukrainy nie dłużej niż na 48 godzin; kierowcy ciężarówek, załogi łodzi morskich, rzecznych i powietrznych; załogi pociągów i lokomotyw oraz kierowcy autokarów wykonujących regularne przewozy.

Zwolnieni są również pracownicy misji dyplomatycznych, konsularnych oraz instruktorzy NATO.

Ukraina wypuści jednak do UE robotników sezonowych?

Ukraińskie władze zdają się zmieniać zdanie co do możliwości wysyłania specjalnymi lotami czarterowymi Ukraińców, którzy chcą pracować sezonowo w Unii Europejskiej. Brak takich pracowników odczuwa szczególnie branża rolna.

Ukraina: Kontrola samoizolacji za pomocą aplikacji

W komunikacie na stronie polskiego ministerstwa spraw zagranicznych poinformowano, że  kwarantannę na Ukrainie odbywa się w miejscu zamieszkania za pomocą aplikacji „Działaj w domu”.

Kontrola samoizolacji jest monitorowana przez regularne powiadomienia w aplikacji, wysyłane w dowolnym momencie w ciągu dnia. Weryfikacji podlega zgodność zdjęcia twarzy osoby ze zdjęciem referencyjnym wykonanym podczas instalacji aplikacji mobilnej i geolokalizacji telefonu komórkowego w momencie fotografowania.

Jak wyjaśniono, po otrzymaniu wiadomości, osoba poddana kwarantannie musi zrobić zdjęcie twarzy w ciągu 15 minut i wysłać je za pomocą aplikacji.

Podstawą do zakończenia samoizolacji jest otrzymanie negatywnego testu na obecność SARS-CoV-2, przeprowadzonego po wjeździe na terytorium Ukrainy lub w ciągu 48 godzin do wjazdu na teren Ukrainy.

Działania ukraińskiego rządu związane są z odnotowaniem wysokiego poziomu zakażeń koronawirusem w Polsce. W poniedziałek (3 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 575 zakażeniach SARS-CoV-2, co łącznie daje 47 469 infekcji od początku pandemii. W ciągu ostatnich dni w Polsce MZ informuje średnio o 500-600 nowych zakażeniach.