Krzysztof Szczerski będzie ambasadorem przy ONZ

Krzysztof Szczerski przypomniał, że będzie to „realizacja prezydenckiej zapowiedzi dotyczącej wzmocnienia organizacyjnie i instytucjonalnie tej części prezydenckiej administracji, która odpowiada za zadania z zakresu polityki międzynarodowej”.

Krzysztof Szczerski przypomniał, że będzie to „realizacja prezydenckiej zapowiedzi dotyczącej wzmocnienia organizacyjnie i instytucjonalnie tej części prezydenckiej administracji, która odpowiada za zadania z zakresu polityki międzynarodowej”. Zdjęcie: KPRP/ https://www.prezydent.pl.

Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała wczoraj kandydaturę Krzysztofa Szczerskiego na stanowisko ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego – Stałego Przedstawiciela RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku. 

 

18 posłów było „za”, cztery głosy przeciw, a dwóch posłów wstrzymało się od głosu.

„Dzisiaj staję przed państwem jako człowiek spełniony”

„Moją misją od początku roku było doprowadzenie do powstania Biura Polityki Międzynarodowej jako nowej formy organizacyjnej w Pałacu Prezydenckim. Udało mi się w ciągu 3-4 miesięcy tego dokonać. To Biuro powstało i dzisiaj staję przed państwem jako człowiek spełniony” – oświadczył wczoraj (12 maja) Krzysztof Szczerski w swojej wypowiedzi adresowanej do posłów. „Uważam, że powstaniem tego biura swoje zadanie, swoją misję spełniłem” – dodał.

Jutro rusza prezydenckie Biuro Polityki Międzynarodowej

Jutro  prezydent Andrzej Duda ma zainaugurować prace Biura Polityki Międzynarodowej – przekazał pełnomocnik prezydenta ds. utworzenia tego biura Krzysztof Szczerski.

Wawrzyk: Szczerski ma międzynarodowe doświadczenie i dorobek naukowy

Przedstawiając kandydaturę Szczerskiego wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk (który ostatnio bezskutecznie starał się o stanowisko RPO) podkreślał jego doświadczenie w polityce międzynarodowej, m.in. pracę w roli podsekretarza stanu w MSZ, kierowanie Biurem Polityki Międzynarodowej w kancelarii prezydenta oraz sprawowanie funkcji szefa gabinetu prezydenta. Wiceminister podkreślał także dorobek naukowy przyszłego ambasadora przy ONZ, który w 2018 r. uzyskał tytuł profesora, a także jego znajomość czterech języków obcych (angielski, francuski, hiszpański i rosyjski).

Szczerski za Wronecką

Prezydencki minister, który od niedawna jest szefem nowo utworzonego Biura Polityki Międzynarodowej, już kilkakrotnie bezskutecznie starał się o stanowisko za granicą. Tym razem w Nowym Jorku zastąpi Joannę Wronecką, która postanowieniem prezydenta z 25 lutego zostanie odwołana ze stanowiska Stałego Przedstawiciela RP przy Narodach Zjednoczonych z końcem tego miesiąca.

Wiosną tego roku sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powołał Wronecką na stanowisko specjalnego koordynatora ONZ ds. Libanu. W czasie wczorajszego posiedzenia sejmowej komisji Szczerski dziękował pani ambasador za zaangażowanie w prace na rzecz Polski i ONZ.

Wojciechowski zamiast Szczerskiego kandydatem do nowej KE

Nie Krzysztof Szczerski, ale Janusz Wojciechowski ma być polskim przedstawicielem w nowej Komisji Europejskiej. Były prezes PSL i były szef Naczelnej Izby Kontroli ma odpowiadać za unijne rolnictwo. Dotychczasowy kandydat, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy nieoczekiwanie zrezygnował.

Szczerski: Placówka przy ONZ jest mi najlepiej znana

Przyszły ambasador przy ONZ zapewniał posłów, że placówka przy ONZ jest mu najlepiej znana z uwagi na zaangażowanie Polski w prace ONZ w ostatnich latach i osobiste kilkunastokrotne wizyty w siedzibie Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Przypominał, że towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas wystąpień na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ oraz uczestniczył w przygotowaniu polskich stanowisk w czasie członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

„Dzięki moim pobytom w Nowym Jorku udało mi się także poznać osobiście większość z osób kierujących dzisiaj ONZ, w tym sekretarza generalnego Antonio Guterresa oraz jego zastępców” – podkreślił. 

Priorytety nowego ambasadora 

Obecny szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej przedstawił członkom sejmowej komisji spraw zagranicznych priorytety, które chce realizować w swojej nowej pracy. Wymienił m.in. kontynuację polskiego przesłania politycznego, budowanie pozycji Polski w ONZ oraz promowanie polskich kandydatów na kierownicze stanowiska w organizacji.

Sprecyzował, że w Nowym Jorku zamierza promować Polskę jako kraj, który wspiera pokój, ład międzynarodowy oparty na przestrzeganiu prawa międzynarodowego i pozytywny multilateralizm opierający się na zasadzie współpracy narodów. Chce też kontynuować przesłanie polityczne Polski jako kraju aktywnego, zaangażowanego w ochronę rządów prawa i przestrzegania norm prawa międzynarodowego.

Szczerski zapowiedział, że jednym z jego głównych zadań będzie członkostwo Polski w Radzie Gospodarczej i Społecznej ONZ w latach 2024-2026. Wybór państw-kandydatów ma się odbyć w czerwcu 2023 r. Realizacja tego zadania – jak powiedział – domknęłoby „triadę” polskiego udziału w pracach ONZ – po niestałym członkostwie w RB ONZ i Radzie Praw Człowieka ONZ. 

Kadencja Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ: Ostrożnie z pochwałami?

Sukces czy „urzędowy optymizm”? W jaki sposób ocenić zakończoną niedawno kadencję Polski jako niestałego członka Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych?

 

 

Ostatnim razem Polska był niestałym członkiem RB ONZ w latach 1996-1997, a zakończona 31 grudnia ubiegłego roku kadencja była szóstą w …

Polska będzie „integratorem” stanowisk państw UE i regionu w ONZ?

Przyszły ambasador przy ONZ przyznał ponadto, że jako wyzwanie traktuje doprowadzenie do tego, by Polska odgrywała rolę „integratora” stanowisk zarówno państw UE, jak i krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej na forum ONZ. Według Szczerskiego konieczne jest też łączenie prac Polski w różnych organizacjach i na forach międzynarodowych, m.in. podczas przewodnictwa Polski w OBWE, z pracą w ONZ.

Polska obejmie roczne przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie 1 stycznia przyszłego roku.