Koronawirus: Zakaz lotów z Polski. Od dziś obowiązuje nowa (stara) lista

O północy weszło w życie nowe rozporządzenie ws. zakazów w ruchu lotniczym.

O północy weszło w życie nowe rozporządzenie ws. zakazów w ruchu lotniczym. / Foto via unsplash

Rząd zrezygnował z planów wprowadzania od środy zakazu lotów do kolejnych krajów. Nowe obostrzenia wejdą w życie 1 września.

 

 

O północy weszło w życie nowe rozporządzenie ws. zakazów w ruchu lotniczym. Opublikowany kilka dni wcześniej projekt zakładał rozszerzenie listy państw objętych zakazem lotów do 63 i miał obowiązywać do 8 września.

Jednak na kilka dni przed zmianami rząd przyjął projekt tymczasowy – do 1 września, przedłużający obowiązywanie dotychczasowych przepisów.

Ta nagła decyzja wynika z faktu, że wielu Polaków wciąż jest w krajach, które ma objąć nowy zakaz lotów. Operacja sprowadzania ich do Polski byłaby więc ogromnym wyzwaniem logistycznym.

Polska: Więcej czasu dla turystów

Nowe rozporządzenie ws. zakazów w ruchu lotniczym obejmuje 43 państwa, z których zabronione są bezpośrednie, rozkładowe rejsy z pasażerami. Za kilka dni rząd chce rozszerzyć tę listę, m.in. o Hiszpanię, Maltę i Albanię czy Rumunię a więc popularne wśród Polaków kierunki turystyczne.

Oznacza to, że samoloty z tych krajów nie będą mogły lądować w Polsce. Turystów można by sprowadzać jedynie czarterami.

„Dajemy z dość dużym wyprzedzeniem tę listę. Turyści powinni się z tym liczyć, że możliwość powrotu może być ograniczona. Jeżeli będą przypadki, że ktoś nie zdąży wrócić do kraju, to na pewno MSZ będzie pomagał takim osobom. Jednak zawsze powtarzam: musimy się liczyć z tą niepewnością, że wyjazd zagraniczny może się skończyć powrotem do dwutygodniowej kwarantanny”, powiedział we wtorek (25 sierpnia) wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Morawiecki spotka się z opozycją ws. sytuacji na Białorusi

Premier Mateusz Morawiecki zaprosił na dziś liderów opozycyjnych klubów parlamentarnych na rozmowy ws. sytuacji na Białorusi.

Od 12 do 25 sierpnia 2020 r. objętych zakazem lotu w Polsce było 45 państw na świecie, w tym Rosja, Chiny, Rumunia, Stany Zjednoczone, Brazylia czy Meksyk. Rząd planował, że od 26 sierpnia zakaz lądowania samolotów na terytorium Polski miał objąć 63 państwa, w tym popularne kierunki turystyczne, jak np. Hiszpania, Malta czy Albania.

Rząd zdecydował się jednak przedłużyć do 1 września zakaz obejmujący 43 państwa. W porównaniu z ostatnio obowiązującymi przepisami usunięto z listy Andorę (może dlatego, że nie ma w niej lotniska:).

„Utrzymanie wykazu w takim kształcie uzasadnia dobiegający końca okres wakacyjny i związana z tym konieczność zapewnienia bezpiecznego i niezakłóconego powrotu do RP osobom przebywającym na urlopach poza granicami kraju”, napisano w uzasadnieniu.

Koronawirus: Rozpoczęły się testy na ludziach włoskiej szczepionki na SARS-CoV-2

Do testów nad szczepionką zgłosiło się ponad 7 tys. osób.

Zakaz lotów: Lista, która obowiązuje do 1 września

Jak czytamy w rozporządzeniu, zakaz dotyczy lądowania przewożących pasażerów cywilnych statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium:

Bośni i Hercegowiny; Chińskiej Republiki Ludowej; Czarnogóry; Demokratycznej Republiki Wysp Świętego Tomasza i Książęcej; Federacji Rosyjskiej; Federacyjnej Republiki Brazylii; Królestwa Arabii Saudyjskiej; Królestwa Bahrajnu; Królestwa Eswatini; Meksykańskich Stanów Zjednoczonych; Państwa Izrael; Państwa Katar; Państwa Kuwejt; Republiki Argentyńskiej; Republiki Armenii; Republiki Chile; Republiki Dominikańskiej; Republiki Ekwadoru; Republiki Gabońskiej; Republiki Gwatemali; Republiki Hondurasu; Republiki Iraku; Republiki Kazachstanu; Republiki Kirgiskiej; Republiki Kolumbii; Republiki Kosowa; Republiki Kostaryki; Republiki Macedonii Północnej; Republiki Malediwów; Republiki Mołdawii; Republiki Panamy; Republiki Peru; Republiki Południowej Afryki; Republiki Salwadoru; Republiki Serbii; Republiki Singapuru; Republiki Surinamu; Republiki Zielonego Przylądka; Stanów Zjednoczonych Ameryki; Sułtanatu Omanu; Wielkiego Księstwa Luksemburga; Wielonarodowego Państwa Boliwia; Wspólnoty Bahamów.