Koronawirus: Węgry zaostrzą restrykcje. Jakie są szczegóły?

Premier Węgier Viktor Orban (z prawej) w masce, na której widnieje zielono-biało-czerwona flaga Węgier oraz napis "Coolest Hungarian" (ang. najfajniejszy Węgier). "Otrzymałem ją od Węgrów w Stanach Zjednoczonych", powiedział polityk. / Foto via facebook @orbanviktor

Premier Węgier Viktor Orban (z prawej) w masce, na której widnieje zielono-biało-czerwona flaga Węgier oraz napis "Coolest Hungarian" (ang. najfajniejszy Węgier). "Otrzymałem ją od Węgrów w Stanach Zjednoczonych", powiedział polityk. / Foto via facebook @orbanviktor

Premier Węgier Viktor Orban zapowiedział w środę (16 września) dalsze zaostrzenie przepisów w związku z pandemią koronawirusa. Trzeba będzie m.in. nosić maski ochronne w kinach i teatrach, a lokale rozrywkowe będą zamykane o godz. 21.

 

 

„Wprowadzimy obowiązek używania masek ochronnych nie tylko – jak dotychczas – w środkach transportu publicznego i w sklepach, ale także w kinach, teatrach, instytucjach opieki zdrowotnej i domach opieki oraz w biurach przyjmujących klientów. Utrzymujemy całkowity zakaz odwiedzania szpitali i domów opieki dla osób starszych”, oświadczył Orban w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Węgry: Apogeum pandemii za kilka miesięcy?

Premier powiedział też, że zdaniem specjalistów druga fala epidemii osiągnie apogeum w okolicy grudnia-stycznia. „Do tego czasu musimy stale się bronić”, zaznaczył.

Węgierski rząd od 1 września znów zamknął granicę kraju dla wszystkich cudzoziemców, także z innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Powodem była chęć, jak przekonują władze, ograniczenia przyrostu infekcji koronawirusem. Rozporządzenie podpisane przez premiera Viktora Orbána miało obowiązywać przez co najmniej miesiąc.

Wjazd na Węgry jest dozwolony tylko dla członków konwojów wojskowych, transportów humanitarnych albo osób posiadających paszport dyplomatyczny lub będących w bardzo ważnej podróży biznesowej.

Od zasady tej są różne wyjątki, np. mogą wjechać cudzoziemcy z zezwoleniem na stały pobyt na Węgrzech i ich rodziny. Obywatele krajów Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polski, mający zarezerwowany nocleg na Węgrzech, mogą wjeżdżać pod warunkiem przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa.

Szijjártó: Kraje Grupy Wyszehradzkiej częściowo wyłączone z zakazu wjazdu na Węgry

Szef węgierskiej dyplomacji poinformował, że obywatele krajów V4, którzy okażą testy na koronawirusa z negatywnym wynikiem, otrzymają zezwolenie na wjazd na terytorium Węgier.

Coraz więcej zakażeń

W środę na Węgrzech poinformowano o kolejnych zgonach ośmiu osób chorych na COVID-19. To największy dzienny przyrost zgonów na tę chorobę od końca maja. Wykryto też 581 zakażeń koronawirusem – podano na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa.

Liczba zakażeń koronawirusem stwierdzonych na Węgrzech od początku pandemii wzrosła do 14 460. Zmarło dotąd 654 chorych na Covid-19, a 4153 osoby wyzdrowiały. Rośnie liczba aktywnych przypadków – jest ich obecnie prawie 10 tysięcy, z czego 42 proc. przypada na Budapeszt.