Koronawirus: Węgry z dnia na dzień wprowadzają godzinę policyjną. Orban wróci do rządzenia dekretami?

Węgry, pandemia, koronawirus, Viktor Orban,

Viktor Orban (na zdj.) uzasadnił konieczność wprowadzenia nowych ograniczeń sytuacją epidemiczną na Węgrzech./ Foto via FB [Orbán Viktor]

Węgry od dziś zamkną obiekty rozrywkowe i wprowadzą godzinę policyjną, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. Informację ogłosił we wtorek premier Viktor Orban.

 

 

Rząd Węgier od północy wprowadził nadzwyczajny porządek prawny, o czym poinformował we wtorek premier Viktor Orban. W jego ramach będzie obowiązywało ograniczenie opuszczania domów od północy do piątej rano.

Strzelanina w Wiedniu: nowe fakty. Wielka Brytania podnosi stan zagrożenia terrorystycznego / Europa i świat w skrócie

W związku z poniedziałkowym atakiem zatrzymano już 14 osób. / Europa i świat w skrócie.

Węgry: Viktor Orban wróci do rządzenia bez parlamentu?

„Tempo rozprzestrzeniania się wirusa jest szybkie, dlatego my też musimy działać szybko. Dlatego rząd zdecydował, że od dzisiaj od północy ponownie wprowadzimy nadzwyczajny porządek prawny i poprosimy parlament, żeby tę nadzwyczajną sytuację przedłużył o 90 dni”, oświadczył Viktor Orban.

Nadzwyczajny porządek prawny – mechanizm znany z pierwszej fali pandemii na Węgrzech -oznacza w praktyce możliwość rządzenia za pomocą dekretów przez co najmniej trzy miesiące.

Prawo przegłosowane w marcu br. wzbudziło spore kontrowersje, a obrońcy praw człowieka alarmowali, że wykorzystując pandemię premier Węgier zamierza poszerzyć zakres władzy. W czerwcu parlament zdecydował o zakończeniu okresu, w którym premier rządził dzięki specjalnemu ustawodawstwu.

Orban uzasadnił we wtorek konieczność wprowadzenia nowych ograniczeń sytuacją epidemiczną na Węgrzech. „Rozwija się z opóźnieniem pięciu-siedmiu dni w stosunku do sąsiedniej Austrii”, argumentował. „Jeżeli nadal tak będzie, to szpitale na Węgrzech w połowie grudnia osiągną granicę swojej wydolności”, podkreślił polityk.

Węgry i koronawirus: Viktor Orban z nowymi szerokimi uprawnieniami

Węgierski parlament przyznał premierowi tego kraju nowe szerokie uprawnienia na czas pandemii koronawirusa.

Jakie ograniczenia czekają Węgrów?

W wydanym w środę (4 listopada) przez węgierski rząd czytamy rozporządzeniu napisano m.in. o wprowadzeniu godziny policyjnej od północy do godziny piątej rano. Rząd nakazuje noszenie masek ochronnych na imprezach masowych i sportowych, w kinach oraz teatrach będzie można zająć co trzecie miejsce.

Władze będą kontrolowały wydarzenia, będą mogły zamknąć miejsca, w których nie stosuje się tych przepisów. Wszystkie lokale rozrywkowe zostaną zamknięte. W komunikacji publicznej w porannych i popołudniowych godzinach szczytu zostanie zwiększona częstotliwość kursowania pojazdów, a parkowanie w całym kraju będzie darmowe.

Otwarte pozostaną szkoły, a także sklepy i restauracje. Na Węgrzech nadal rozgrywane będą m.in. mecze piłkarskie. Rząd Węgier nie chce zamrażać gospodarki ze względu na wpływ pandemii na sytuację gospodarczą kraju.

Węgry: Projekt ustawy o zakończeniu stanu zagrożenia w parlamencie

Kiedy może dojść do zakończenia obowiązywania kontrowersyjnej ustawy o stanie zagrożenia na Węgrzech?

Powtórka z historii?

Nadzwyczajny porządek prawny obowiązywał już na Węgrzech podczas wiosennej fali zakażeń koronawirusem. 11 marca rząd wprowadził stan zagrożenia w związku z epidemią SARS-CoV-2 na całym terytorium kraju.

30 marca parlament przyjął zaś ustawę, zgodnie z którą rząd mógł w czasie stanu zagrożenia „zawieszać stosowanie niektórych ustaw, odstępować od zapisów ustaw i podejmować inne nadzwyczajne kroki w celu zagwarantowania życia i zdrowia obywateli, bezpieczeństwa prawnego i stabilności gospodarki narodowej”.

We wtorek zanotowano na Węgrzech najwięcej od początku epidemii nowych zakażeń koronawirusem – 3989 – i zgonów na COVID-19 w ciągu doby – 84. Łącznie stwierdzono prawie 87 tys. infekcji koronawirusem. 1973 osoby chore na COVID-19 zmarły, a prawie 21 tys. zakażonych wyzdrowiało.