Koronawirus: Słowacja wstrzymuje stosowanie preparatu AstraZeneca

szczepionka, AstraZeneca, COVID-19, koronawirus

Wciąż pojawiają się pytania co do bezpieczeństwa szczepionki firmy AstraZeneca. / Fot. Jernej Furman [Flickr, CC BY 2.0]

Ministerstwo zdrowia poinformowało, że wstrzymuje podawanie brytyjsko-szwedzkiej szczepionki AstraZeneca. Powodem jest „prawdopodobny” związek szczepionki ze śmiercią 47-letniej kobiety, informują służby medyczne tego kraju.

 

 

Sekcja zwłok kobiety wykazała, że przyczyna śmierci była związana z zakrzepem krwi, co mogło być jednym z możliwych, ale bardzo rzadkich efektów ubocznych po podaniu szczepionki firmy AstraZeneca.

U kobiety stwierdzono także genetyczne zaburzenia związane z krwawieniem.  Państwowy Instytut Kontroli Leków (SUKL) uznał jednak, że istnieje prawdopodobny związek między szczepieniem kobiety i zakrzepem krwi.

Ministerstwo Zdrowia rozważa kilka możliwych rozwiązań, jak będziemy podchodzić do tej sprawy na Słowacji. Wykonujemy wszystkie potrzebne ekspertyzy i przekażemy informacje jeszcze w tym tygodniu, powiedziała rzeczniczka resortu zdrowia Zuzana Eliaszova.

W ostatnim czasie szczepionkę firmy AstraZeneca podawano na Słowacji osobom w wieku 18-44 lata. Wcześniej ze swoich programów szczepień preparat AstraZeneki wycofały Dania i Norwegia. Decyzją słowackiego ministerstwa zdrowia preparat AstraZeneki będzie podawany wyłącznie osobom czekającym na przyjęcie drugiej dawki.

Na Słowacji mniej niż 23 proc. populacji otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. Według Narodowego Centrum Informacji Zdrowotnej (NCZI) na przyjęcie preparatu czeka 248 tys. osób. Tyle jest bowiem zarejestrowanych na dalsze szczepienia.

Do tej pory pierwszą dawkę szczepionki AstraZeneca przyjęło na Słowacji ponad 440 tys. osób, a drugą – ponad 38 tys. Większość osób została zaszczepiona preparatem Pfizer-BioNTech.