Koronawirus: Słowacja przywróci stan wyjątkowy?

lockdown, Słowacja, pandemia, Matovič, COVID19, SARS-CoV-2

Premier Słowacji Igor Matovicz, źródło: Facebook/OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (CC BY 2.0)

Premier Igor Matovič poinformował, że Centralny Sztab Kryzysowy zakazał, z pewnymi wyjątkami, organizowania akcji społecznych oraz wydarzeń sportowych i kulturalnych. W środę rząd ma zadecydować o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w związku z epidemią koronawirusa.

 

 

Wprowadzone ograniczenia związane są ze wzrostem liczby zakażeń SARS-CoV-2 i rosnącą liczbą hospitalizowanych.

W ubiegłym tygodniu średni dzienny wzrost zakażeń przekraczał 500 przypadków. W poniedziałek (28 sierpnia) ministerstwo zdrowia poinformowało o 265 nowych zakażeniach SARS-CoV-2.

Słowacja wraca do sytuacji z wiosny?

„Z przykrością ograniczamy imprezy masowe, ale sytuacja na Słowacji jest niezwykle poważna. Dzięki tym środkom możemy wpłynąć na to, co stanie się za trzy lub cztery tygodnie”, podkreślił Igor Matovič. Premier zapowiedział rekompensaty dla firm, które będą miały ograniczone wpływy z powodu nowych restrykcji.

Od 1 października zakazane będą imprezy sportowe i kulturalne, uroczystości rodzinne lub firmowe oraz msze. Wesela, pogrzeby, chrzciny lub imprezy okolicznościowe będą dozwolone, ale dotyczy to samych ceremonii, a nie późniejszych spotkań w gronie rodzinnym.

Wyjątkiem mają być imprezy, których wszyscy uczestnicy będą mieli negatywne testy na obecność SARS-CoV-2, nie starsze niż 12 godzin. „Nie możemy zakazać uroczystości rodzinnych, ale ponieważ sytuacja jest poważna, zdecydowanie zalecamy ich przełożenie”, powiedział dziennikarzom szef służb sanitarnych Jan Mikas.

Słowacja: Całkowite wznowienie ruchu lotniczego. "Latanie nie ma wpływu na rozprzestrzenianie się koronawirusa"

Władze Słowacji przekonują, że zakaz lotów nie miał większego wpływu na dynamikę rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa.

Na granicach bez zmian?

Sztab wprowadził zakaz funkcjonowania barów, restauracji i dyskotek poza godzinami 6-22. Przez całą dobę można prowadzić sprzedaż przez okienka lub rozwozić potrawy. Do sklepów i galerii handlowych wraca znane z okresu wiosennego ograniczenie 10 metrów kwadratowych powierzchni na jednego klienta.

Wraca też obowiązek noszenia masek ochronnych na zewnątrz, jeżeli nie ma możliwości zachowania dwumetrowego dystansu społecznego. Wyjątkiem są wspólnie mieszkające osoby. Maski będą także obowiązkowe podczas nauki w starszych klasach szkół podstawowych i gimnazjach.

Matovič i Mikas zapowiedzieli, że nie dojdzie do zmian w reżimie granicznym. Ich zdaniem nie ma sensu wprowadzanie ograniczeń w podróżowaniu do Austrii lub na Węgry, skoro Słowacja ma podobny wzrost zakażeń koronawirusem jak sąsiedzi.

Słowacja: Chcą odwołania premiera z powodu… plagiatu

W parlamencie dojdzie w czwartek (23 lipca) do specjalnego posiedzenia, na którym odbędzie się głosowanie w sprawie ewentualnego odwołania obecnego premiera Igora Matoviča. Powodem są zarzuty o plagiat pracy dyplomowej.

Decyzja w środę

Według premiera rząd na wniosek Centralnego Sztabu Kryzysowego zajmie się w środę ewentualnością wprowadzenia stanu wyjątkowego. Zdaniem polityka takie rozwiązanie jest niezbędne w sytuacji, gdy podejmowane decyzje dotyczą różnych resortów.

Obecnie na Słowacji jest 5086 aktywnych przypadków SARS-CoV-2. Tydzień temu w poniedziałek było ich 3146. Od początku pandemii łącznie zrobiono prawie 448 tys. testów, które ujawniły 9343 zakażenia. Z COVID-19 wyleczyło się w sumie 4213 pacjentów.

Jak pisze PAP w związku z sytuacją epidemiczną władze Uniwersytetu Komeńskiego oraz Politechnika w Bratysławie zdecydowały o przejściu na naukę zdalną. Dziekani poszczególnych wydziałów, na których potrzebne są zajęcia praktyczne, mogą zezwolić studentom na korzystanie z laboratoriów, ale pod warunkiem, że w jednym czasie będzie w nich nie więcej niż dwie osoby.

Rektorzy zaapelowali w poniedziałek do studentów o opuszczenie akademików; będą mogli do nich wrócić, gdy sytuacja epidemiczna się poprawi.