Koronawirus: Od kiedy na Węgrzech dostępna będzie rosyjska szczepionka przeciwko SARS-CoV-2?

Węgry, Rosja, koronawirus, pandemia, szczepionka

"Udało nam się zawrzeć ważne porozumienie. Uzgodniliśmy, że Rosjanie w grudniu zaczną dostarczać na Węgry niewielkie ilości szczepionki", poinformował w czwartek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto. / Foto via FB [Szijjártó Péter]

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto zapowiedział, że w grudniu Węgry zaczną importować niewielkie ilości rosyjskiej szczepionki na SARS-CoV-2.

 

 

Peter Szijjarto poinformował o planach Węgier ws. rosyjskiej szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 w czwartek w nagraniu na Facebooku po rozmowie wideo z rosyjskim ministrem zdrowia Michaiłem Muraszką.

Węgry: „To ważne porozumienie”

„Udało nam się zawrzeć ważne porozumienie. Uzgodniliśmy, że Rosjanie w grudniu zaczną dostarczać na Węgry niewielkie ilości szczepionki, abyśmy mogli tutaj przeprowadzić badania kliniczne, zbadać szczepionkę i wykonać wszystkie kroki certyfikacji”, oznajmił Szijjarto, który przebywa na kwarantannie po zakażeniu się koronawirusem.

Jak dodał minister, w drugim lub trzecim tygodniu stycznia strona rosyjska mogłaby rozpocząć przekazywanie „dużych ilości” szczepionki.

Szijjarto zapowiedział, że lekarze główni obu krajów w piątek (tj. 6 listopada) wezmą udział w wideokonferencji, której tematem będzie certyfikacja szczepionki. Dodał, że byłoby dobrze, gdyby szczepionka mogła być nie tylko dostarczana Węgrom z Rosji, ale też produkowana w kraju.

Szijjarto podkreślił, że „Rosjanie wielkimi krokami posuwają się w badaniach nad szczepionką i przygotowaniach do jej produkcji”.

Szczepionka nie tylko z Rosji?

Rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer powiedział w piątek (30 października), że „jakakolwiek szczepionka na rynku europejskim musi spełniać wszystkie wysokie standardy bezpieczeństwa. Jeśli którykolwiek kraj UE kupi zagraniczną szczepionkę, która nie przeszła certyfikacji, Komisja Europejska będzie zmuszona do podjęcia działań”.

Premier Węgier Viktor Orban już wcześniej polecił węgierskim ekspertom zbadanie skuteczności szczepionek na SARS-CoV-2 z Rosji i Chin pod kątem ewentualnego ich zakupu.

Poza Rosją, Węgry prowadza także rozmowy z Chinami i Izraelem ws. szczepionki na SARS-CoV-2.

Wiceminister spraw zagranicznych Tamas Menczer powiedział kilka dni temu, że Węgry mogą otrzymać próbne szczepionki od jednego z chińskich producentów. „Byłby to wielki krok, ponieważ węgierscy eksperci mogliby testować szczepionkę, a jednocześnie umieścić Węgry na czele europejskich badań nad koronawirusem”.

Więcej o rosyjskiej szczepionce przeciwko SARS-CoV-2, pisaliśmy TUTAJ.