Koronawirus: Od soboty nowe obostrzenia w Polsce. Powstanie Korpus Wsparcia Seniorów

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział powstanie Korpus Wsparcia Seniorów

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział powstanie Korpus Wsparcia Seniorów [Kancelaria Premiera]

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili w piątek (23 października) na konferencji prasowej nowe obostrzenia w związku z rekordem zachorowań na COVID-19. W przypadku dalszego wzrostu wzrostu liczby zakażeń możliwe jest wprowadzenie dalszych restrykcji, w tym zamknięcie granic.

 

Mateusz Morawiecki już przedwczoraj zapowiedział, że cała Polska od soboty (24 października) stanie się czerwoną strefą, a dziś zostało to potwierdzone. Premier ogłosił wprowadzenie 5 nowych obostrzeń.

Wprowadzony zostanie zakaz spotkań w grupach powyżej 5 osób.  

Premier powiedział, że spotkania grupowe: „były źródłem i ogniskiem zakażeń. Osoby mieszkające razem nie podlegają temu obostrzeniu, jak również nie dotyczy ono kontaktów zawodowych.”

Zamknięcie restauracji, pubów, barów i kawiarni

Według słów Mateusza Morawieckiego, wszystkie lokale gastronomiczne zostaną zamknięte. Możliwy będzie jedynie zakup jedzenia na wynos.

Premier stwierdził, że pomieszczenia w których spożywa się posiłki są słabo wentylowane i na małej powierzchni znajduje się zbyt dużo osób, a zatem dochodzi do wzmożonej transmisji wirusa.

Koronawirus w Europie: Gdzie jest najtrudniejsza sytuacja pandemiczna w UE?

W UE jest obecnie pięć państw, w których liczba zgonów na COVID-19 na 100 tys. pacjentów jest wyższy niż w Polsce.

Nauka zdalna dla starszych uczniów

Na konferencji ogłoszono także wprowadzenie zdalnego trybu nauki dla uczniów od klasy 4 do 8 szkoły podstawowej. Premier uzasadnił swoja decyzję mówiąc, że w celu „przerwania transmisji” wirusa konieczne jest zmniejszenie kontaktów społecznych i natężenia ruchu w komunikacji publicznej.

Podkreślił także, że w przypadku dzieci najmłodszych nauka stacjonarna jest bardzo ważna ze względów psychologicznych i efektywności nauczania. Otwarte pozostaną na razie przedszkola i szkoły podstawowe dla uczniów klas 1-3

W godzinach 8-16 dzieci i młodzież do 16 r. życia będą mogły wychodzić z domu tylko pod opieką dorosłych.

Seniorzy powyżej 70 roku życia powinni pozostać w domach

„Prosimy seniorów powyżej 70 roku życia o niewychodzenie z domów i nieprzemieszczanie się.” Premier zasugerował seniorom, a szczególnie osobom powyżej 70 roku życia nieopuszczanie domów. Powstanie Korpus Wsparcia Seniorów, który ma wspomóc osoby starsze w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak zakupy.  Zamknięte zostaną także sanatoria.

Koronawirus: Francja blisko przekroczenia 1 mln zakażeń SARS-CoV-2. Sytuacja epidemiczna coraz poważniejsza

„Sytuacja epidemiczna kraju znacząco się pogarsza. Czekają nas trudne tygodnie”, powiedział premier Francji Jean Castex.

„Gospodarka będzie nadal pracować”

Premier podsumował: „Te obostrzenia są poważne, ale liczę, że gospodarka będzie dalej pracować. Nie zamykamy zakładów produkcyjnych i usługowych, ale wszędzie powinny obowiązywać ścisłe zasady sanitarne”. Dodał również, że „efekty tych obostrzeń będą widoczne po 10-14 dniach”.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski dodał, że: „jeśli aktualna tendencja się utrzyma, to będziemy narażeni na 20-25 tys. pozytywnych przypadków dziennie.”

Więcej informacji o obostrzeniach można znaleźć w komunikacie opublikowanym na stronie gov.pl