Koronawirus: Nowe ognisko koronawirusa w kopalni przy granicy z Polską

Z powodu koronawirusa wstrzymano wydobycie węgla w kopalni Darków

Z powodu koronawirusa wstrzymano wydobycie węgla w kopalni Darków / Zdjęcie via unsplash

W kopalni Darków tuż przy granicy z Polską wstrzymano wydobycie węgla. Powodem jest wykrycie nowego ogniska koronawirusa SARS-CoV-2.

 

 

Testy górników pracujących w kopalni Darków (kraj morawsko-śląski) oraz członków ich rodzin potwierdziły 212 pozytywnych przypadków zakażeń koronawirusem. Ponad 1 tys. osób, które miały kontakt z górnikami zostało poddanych kwarantannie.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Są zakażeni z Polski

W rezultacie w Darkowie zaprzestano działalności wydobywczej. Darków, który należy do miasta Karwiny, został wyłączony z ogólnokrajowego systemu łagodzenia restrykcji wprowadzonych na czas pandemii koronawirusa. Od 25 maja zniesiono kolejne ograniczenia. 

Hetman (wojewoda) kraju śląsko-morawskiego poinformował, że sytuacja jest stale monitorowana, ale jak na razie nie dojdzie do wprowadzenia stanu zagrożenia w regionie. W kopalni w Darkowie pracuje około 2,5 tys. osób. Wśród zakażonych jest kilku pracowników transgranicznych z Polski.

Od poniedziałku w kopalni pracuje około 150 osób z załogi, które mają zapewnić utrzymanie bezpieczeństwa w szybach. Lokalne służby epidemiologiczne nie wykluczają, że również pracownicy innych kopalni należących do koncernu Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie zostaną skierowani na badania przesiewowe.

Czechy: Kopalnia Turów z nielegalnie przedłużoną koncesją na wydobycie węgla?

Nawet 30 tys. osób w Czechach może stracić dostęp do wody z powodu przedłużenia wydobycia węgla w kopalni Turów

Czechy: Luzowanie obostrzeń

Tymczasem rząd postanowił znieść kolejne ograniczenia dotyczące podróży. Od wtorku (26 maja) stopniowo będą otwierane przejścia graniczne z Austrią i Niemcami. 

Od środy (27 maja) Czesi będą mogli podróżować na Słowację bez konieczności przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa bez konieczności poddania się 14-dniowej kwarantannie, pod warunkiem że wrócą do domu w ciągu 48 godzin. 

Koronawirus: Czechy chcą wprowadzić ustawę faworyzującą lokalną żywność

Codzienny briefing z europejskich stolic – 25 maja. Czeskie prawo może być sprzeczne z przepisami Unii Europejskiej.