Koronawirus: Niemcy aktualizują listę państw z grupy ryzyka. Są na niej województwa z Polski

Koronawirus SARS-CoV-2, pandemia, Niemcy, Polska, COVID-19

Koronawirus SARS-CoV-2 atakujący komórki człowieka. / Foto via twitter @rki_de

​W opublikowanym w czwartek komunikacie odpowiedzialny za zwalczanie chorób zakaźnych w Niemczech Instytut im. Roberta Kocha (RKI) rozszerzył po raz pierwszy na Polskę strefę zagrożenia koronawirusowego, której odwiedzanie pociąga za sobą konieczność odbycia kwarantanny.

 

 

8099 osób zakażonych koronawirusem, to czwartkowe dane dobowe podane przez Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 91 zakażonych osób. Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili wczoraj listę nowych obostrzeń i zaprezentowali zaktualizowaną listę powiatów, które od soboty będą w żółtej i czerwonej strefie.

W tej ostatniej będą 152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich. Wydarzenia dotyczące pandemii koronawirusa w Polsce i na świecie śledzimy dla Was w relacji na żywo.

Koronawirus: Od soboty nowe obostrzenia i nowe strefy czerwone w Polsce. Jakie zmiany nas czekają?

Premier i minister zdrowia ogłosili w czwartek (15 października) na konferencji prasowej listę nowych czerwonych stref epidemicznych w Polsce, których jest obecnie aż 152. Reszta kraju pozostaje strefą żółtą. Zmieniają się też przeciwepidemiczne obostrzenia.

 

152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich …

Niemcy: Polskie województwa na czarnej liście

Województwa: kujawsko-pomorskie, małopolskie, podlaskie, pomorskie i świętokrzyskie będą od soboty (17 października) „strefami ryzyka”. Oznacza to, że osoby przyjeżdżające do Niemiec z takich województw muszą zgłosić swój adres pobytu miejscowemu urzędowi ds. zdrowia i przedłożyć negatywny wynik testu (przeprowadzonego w ciągu ostatnich 48 godzin) lub poddać się 14-dniowej kwarantannie.

Za niepodporządkowanie się temu przepisowi grozi kara do 25 tys. euro. Testowi można poddać się także w samych Niemczech (także na lotnisku albo w pobliżu dworca kolejowego). Testy dla osób przybywających ze stref ryzyka są tu nieodpłatne. Informacje o tym, gdzie można dokonać testu w pobliżu miejsca pobytu, otrzymać można pod numerem telefonu 116 117.

W przypadku negatywnego wyniku urząd ds. zdrowia decyduje o zniesieniu kwarantanny. Z obowiązku kwarantanny i testów zwolnione są m. in. osoby, które podróżują tranzytem przez Niemcy.

Niemcy: "Kluczowi pracownicy" strajkują. Jakie mają postulaty?

Związkowcy domagają się podwyżek wynagrodzeń, ale także „respektu i uznania”. 

Na liście nie tylko Polska

Wraz z częścią polskich województw – odpowiedzialny za zwalczanie chorób zakaźnych w Niemczech Instytut im. Roberta Kocha – za obszary ryzyka uznał także m.in. Włochy, na razie na regiony Kampanii i Ligurii, oraz na całą kontynentalną Francję, całą Holandię i całą Słowację. Do uznanych już wcześniej za zagrożone szwajcarskich kantonów Genewa i Vaud dodano obecnie osiem kolejnych, w tym Zurych i Fryburg.

Według RKI, na Węgrzech poza terenem wysokiego ryzyka koronawirusowego, obejmującego od czwartku również komitat Veszprem, pozostają już tylko komitaty Bacs-Kiskun, Bekes, Fejer, Heves, Somogy, Tolna i Zala. W przypadku Wielkiej Brytanii za zagrożone uznano teraz także regiony East Midlands i West Midlands. W tym ostatnim położona jest druga co do wielkości brytyjska aglomeracja Birmingham.

Na zaktualizowanej liście znalazły się też po raz pierwszy niektóre jednostki terytorialne Finlandii (region Oesterbotten) oraz Szwecji (regiony Jaemtland, Sztokholm, Uppsala i Oerebro).

Koronawirus: Niemcy wprowadzają surowsze restrykcje

W związku z rosnącą liczbą zakażeń wirusem SARS-CoV-2 rząd federalny zdecydował się wprowadzić nowe obostrzenia.

Koronawirus w Niemczech

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano rekordową liczbę nowych zakażeń koronawirusem – 6 638. To około 1,5 tys. więcej niż poprzedniego dnia – poinformował w czwartek rano berliński Instytut im. Roberta Kocha. Na COVID-19 zmarły kolejne 33 osoby.

Poprzedni dobowy rekord infekcji odnotowano w Niemczech 28 marca, kiedy zarejestrowano 6 294 przypadki zakażenia COVID-19.

Obok Niemiec również Dania dodała Polskę do listy. Duńskie MSZ w związku z rosnącą liczbą nowych przypadków koronawirusa w Europie rozszerzyło m.in. o Polskę listę krajów, do których odradza się podróże, jeśli nie są one konieczne. Zmiany wejdą w życie w sobotę.

Na liście krajów, do których Duńczycy mogą podróżować w UE, pozostały jedynie Niemcy, Norwegia, Grecja oraz Cypr, a także Szwecja (jedynie dziewięć regionów, w tym Skania).

Duńska dyplomacja aktualizuje swoje rekomendacje każdego tygodnia, biorąc pod uwagę statystyki z ostatnich 14 dni.