Koronawirus: Komisja Europejska ostrzega Węgry przed stosowaniem rosyjskiej szczepionki

Szczepionka na odrę, źródło: Flickr/an American Health Organization PAHO

Szef węgierskiej dyplomacji Peter Sziijarto oznajmił, że Węgry dostały już próbki szczepionki. / Foto via [Flickr/Pan American Health Organization PAHO]

Import rosyjskiej szczepionki Sputnik V na Węgry budzi zastrzeżenia Komisji Europejskiej. Szef węgierskiej dyplomacji Peter Sziijarto oznajmił, że Węgry dostały już próbki szczepionki.

 

Europejska Agencja Leków (EMA) podkreśla, że zgodnie z unijnymi przepisami szczepionka Sputnik V musi zostać przez nią zatwierdzona, zanim będzie ją można sprzedawać w którymkolwiek z państw UE.

Polski Sejm przegłosował uchwałę popierającą weto ws. budżetu UE i praworządności / Europa i świat w skrócie

Guy Verhofstadt uważa, że gdy wspólnota pozwoli Polsce i Węgrom na zawetowanie budżetu – to straci całkowicie swoją wiarygodność / Europa i świat w skrócie.

Komisja Europejska wyraża obawy o bezpieczeństwo

„Proces certyfikacji łączy się z kwestią zaufania do szczepionki. Jeśli obywatele zaczną kwestionować bezpieczeństwo szczepionki, gdyby nie przeszła rygorystycznej oceny naukowej dowodzącej, że jest bezpieczna i skuteczna, będzie dużo trudniej zaszczepić wystarczającą część ludności”, oświadczył w czwartek rzecznik Komisji Europejskiej.

Dlatego – według przedstawiciela KE – powstaje istotne pytanie o to, czy państwo członkowskie UE, które zamierza podawać swoim obywatelom szczepionkę nie zaopiniowaną przez EMA, podążą we właściwym kierunku.

Moderna ogłasza, że szczepionka na koronawirusa działa. To już drugi taki preparat w tym miesiącu

Firma Moderna ogłosiła, że opracowana przez nią szczepionka przeciwko SARS-CoV-2 jest bezpieczna i działa w 94,5 proc. przypadków.

Sputnik już na Węgrzech

Niezależnie od obaw Komisji Szijjarto oznajmił na Facebooku, że na Węgry przybyły już próbki rosyjskiej szczepionki. Węgierscy specjaliści rozpoczną niedługo jej badanie, by ocenić, czy można użyć szczepionki oraz rozpocząć ewentualny proces certyfikacji. Minister dodał, że Węgry dostały próbki jako pierwsze w Europie.

„Rząd podejmie wszelkie wysiłki, by zapewnić Węgrom dla dobra ich życia i zdrowia jak najlepszą i najbezpieczniejszą, jak najskuteczniejszą i najszybciej osiągalną szczepionkę z jak największej liczby źródeł”, oświadczył polityk. Dodał, że 10 próbek przetransportowano na Węgry z zachowaniem odpowiednich warunków, np. w stałej temperaturze minus 18 stopni C.

Podlegający ministerstwu zdrowia Ośrodek im. Gamalei, twórca rosyjskiej szczepionki Sputnik V, ogłosił w ubiegłym tygodniu, że jej skuteczność wynosi 92 proc. Szczepionki opracowane przez amerykańskie firmy Moderna i Pfizer – ta druga we współpracy z niemieckim BioNTechem – wykazały się skutecznością na poziomie ok. 95 proc.