Koronawirus: Czechy zaostrzają reguły. „Zbliża się rok szkolny”

Przywrócenie obowiązku noszenia masek ochronnych związane jest z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, podkreślił minister zdrowia Czech Adam Vojtiech.

Przywrócenie obowiązku noszenia masek ochronnych związane jest z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, podkreślił minister zdrowia Czech Adam Vojtiech. / Foto via Facebook @adamvojtech2017

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego oraz większa liczba zakażeń SARS-CoV-2 skłoniło rząd do przywrócenia części obostrzeń. Jakie zmiany wejdą w życie w Czechach od 1 września?

 

 

Od 1 września w Czechach obowiązkowe będzie noszenie masek w środkach komunikacji miejskiej, sklepach i innych zamkniętych pomieszczeniach. Z nakazu zwolnieni będą uczniowie przebywający w klasach oraz klienci restauracji, poinformował w poniedziałek (17 sierpnia) minister zdrowia Adam Vojtiech.

Czechy: Maski nie wszędzie obowiązkowe

Maski będą obowiązkowe w sklepach, centrach handlowych, pocztach, bankach i środkach komunikacji. Po posiedzeniu Rady ds. Zagrożenia Zdrowia – organu rządu, na czele którego stoi premier Andrej Babisz – Vojtiech oznajmił w poniedziałek (17 sierpnia), że przywrócenie obowiązku noszenia masek związane jest z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, które sprawi, że ludzie będą się więcej przemieszczać i będą mieli więcej kontaktu z innymi.

Uczniowie nie będą musieli nosić masek w klasach, ale na szkolnych korytarzach zasłanianie ust i nosów będzie obowiązkowe. Vojtiech przypomniał, że maski na równi z obowiązkiem dezynfekowania rąk i utrzymywaniem dystansu społecznego pomagają zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Z obowiązku noszenia maseczek zwolnieni będą klienci restauracji, barów i kawiarni, w tym lokali tego typu działających w centrach handlowych. W Czechach nadal będzie obowiązywać ograniczenie udziału imprezach do 1 tys. osób, ale podczas większych wydarzeń można będzie wydzielić kilka sektorów, z których każdy pomieści do tysiąca gości.

Czechy: Pandemia nie odpuszcza. Nowy rekord zakażeń SARS-CoV-2

koCzechy na początku lipca symbolicznie pożegnały koniec epidemii koronawirusa wielką kolacją w Pradze, jednak tamtejsze Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę, że w kraju jest aktualnie rekordowa liczba 5046 aktywnych przypadków zakażeń SARS-CoV-2.

Koronawirus w Czechach: Krótsza kwarantanna

W przypadku imprez odbywających się w pomieszczeniach zamkniętych będzie można tworzyć maksymalnie 5 sektorów przeznaczonych dla 500 osób każdy. Sektory muszą mieć samodzielne wejścia i wyjścia oraz zaplecza sanitarne. W salach koncertowych lub kinach wszystkie miejsca będą mogły być zajęte. Obowiązkowe będą maski ochronne.

Rada zdecydowała także o skróceniu obowiązkowej kwarantanny z 14 do 10 dni. Podlegają jej osoby, które wracają z państw określanych jako niebezpieczne lub mają kontakt z zakażonymi koronawirusem. Podjęcie izolacji zlecają organy sanitarne lub lekarze pierwszego kontaktu. Aktualnie w kraju jest 5816 zakażonych – najwięcej od wybuchu epidemii.