Koronawirus: Czechy chcą obowiązkowych szczepień dla części grup zawodowych

koronawirus-czechy-szczepienia-COVID-zeman-babisz-fila-antyszczepionkowcy

Jak dotąd czeski rząd twierdził, że nie planuje wprowadzenia obowiązku szczepienia się na COVID-19. / Zdjęcie: Unsplash [Mufid Majnun]

Odchodzący rząd premiera Andreja Babisza przygotowuje rozporządzenie o obowiązkowych szczepieniach przeciw COVID-19 dla niektórych grup zawodowych. Decyzja może zapaść w przyszłym tygodniu. Obowiązek szczepień popiera prezydent Milosz Zeman.

 

Zostań jednym z Młodych Liderów Europy! Redakcja EURACTIV.pl ogłasza nabór do projektu Young European Leaders for the Future of Europe

 

Jak na razie nie został ustalony katalog zawodów, których przedstawiciele będą musieli obowiązkowo przechodzić szczepienia.

Wicepremier, minister spraw wewnętrznych Jan Hamaczek po poniedziałkowym (29 listopada) posiedzeniu Centralnego Sztabu Kryzysowego mówił o przedstawicielach służb mundurowych: żołnierzach, policjantach, pracownikach służb specjalnych i strażakach. Obowiązek ma dotyczyć również wszystkich pracowników ochrony zdrowia oraz służb socjalnych.

Austria planuje karać finansowo osoby, które odmówią szczepienia przeciwko COVID-19

Obowiązkowe szczepienia, które zaczną obowiązywać od lutego, będą dotyczyć wszystkich osób na stałe mieszkających w Austrii.

Czechy: Rząd przewiduje kary dla niezaszczepionych

Po poniedziałkowym posiedzeniu rządu wicepremier, minister finansów Alena Schillerova powiedziała, że do tego wykazu jej resort chce dodać pracowników służby celnej. Obowiązek ma objąć także strażaków ochotników oraz wszystkich funkcjonariuszy i zewnętrznych współpracowników służby więziennej.

Minister finansów podkreśliła, że firmowany przez resort zdrowia projekt rozporządzenia nie jest jeszcze gotowy, a dokument jest dyskutowany w ramach ustaleń międzyresortowych.

Schillerova przekazała, że jednym z problemów jest kwestia egzekwowania ewentualnego obowiązku. Za jego nierespektowanie przewiduje się karę do 10 tys. koron, czyli ponad 1,8 tys. złotych, która będzie mogła być nakładana wielokrotnie. Rozporządzenie nie będzie jednak mogło wpływać na kwestię zatrudnienia czy zaszeregowania pracowników.

Austria chce karać finansowo za brak szczepień / Briefing z Europy

Między innymi o tym piszemy we wtorkowym briefingu z Europy.

Prezydent popiera inicjatywę ustępującego rządu

Tymczasem prezydent Czech Miloš Zeman wezwał kraje Grupy Wyszehradzkiej do pójścia za przykładem Austrii i uczynienia szczepionek COVID-19 obowiązkowymi dla wszystkich.

Prezydent Czech w poniedziałek uczestniczył w trybie wideokonferencji w szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie. Polityk stwierdził, że Polska, Czechy, Węgry i Słowacja powinny rozważyć obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 jako jedyną drogę wyjścia z pandemii.

„Wszyscy politycy boją się powiedzieć, że to jedyne rozwiązanie, bo straciliby głosy wyborców. Ja mogę sobie na to pozwolić, ponieważ kończę swoje 10-letnie urzędowanie”, dodał. Zeman jest prezydentem Czech od 2013 r., jego druga kadencja kończy się w marcu 2023 r.

W niedzielę Zeman mianował Petra Fialę nowym premierem Czech. W ciągu najbliższych dwóch tygodni ma spotkać się z kandydatami na ministrów, którzy mają utworzyć nowy rząd. Przyszły rząd czeski jest przeciwny obowiązkowym szczepieniom.

Czechy: Petr Fiala mianowany nowym premierem. Specyficzna ceremonia, bo prezydent Miloš Zeman ma koronawirusa

Zeman przebywał za specjalną pleksiglasową zasłoną, a stosowne dokumenty podpisał dzień wcześniej.