Koronawirus: W niedzielę Czechy z rekordem zakażeń

Od piątku (11 września) na terenie całych Czech obowiązuje nakaz noszenia masek ochronnych w zamkniętych przestrzeniach publicznych, o czym poinformował w środę (9 września) minister zdrowia Czech Adam Vojtěch (na zdj. z prawej). / Foto via Facebook @Adam Vojtěch

Od piątku (11 września) na terenie całych Czech obowiązuje nakaz noszenia masek ochronnych w zamkniętych przestrzeniach publicznych, o czym poinformował w środę (9 września) minister zdrowia Czech Adam Vojtěch (na zdj. z prawej). / Foto via Facebook @Adam Vojtěch

W niedzielę w Czechach odnotowano ponad 1,5 tys. nowych potwierdzonych przypadków koronawirusa. To najwyższy wynik od początku epidemii.

 

 

Czechy mierzą się z drugą falą pandemii koronawirusa, potwierdził w wywiadzie dla telewizji publicznej Roman Prymula, były szef Centralnego Sztabu Kryzysowego, który obecnie odpowiada za naukę i badania medyczne.

"Marsz bohaterów" w Mińsku. Białoruski OMON znów bardziej brutalny / Europa i świat w skrócie

150 tys. osób wzięło w Mińsku udział w opozycyjnym „Marszu bohaterów”. Milicyjne oddziały specjalne OMON brutalnie zatrzymały 400 osób. Protesty uchodźców w Grecji. Szetlandy niezadowolone ze Szkocji. Europa i świat w skrócie.

Czechy: Regularnie ponad 1 tys. zakażeń dziennie

Prymula ostrzegł, że liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 wzrośnie w najbliższych tygodniach, a pojemność szpitali może zostać przekroczona.

Pomimo tych ostrzeżeń czeski premier Andrej Babiš twierdzi, że Czechy są nadal jednym z państw, które najlepiej radzą sobie z zarządzaniem kryzysem zdrowotnym związanym z COVID-19, zwłaszcza że liczba zgonów związanych z koronawirusem – która obecnie wynosi 456 od początku pandemii – utrzymuje się na bardzo niskim poziomie w porównaniu z innymi państwami UE.

W Czechach zarejestrowano w niedzielę 1 tys. 541 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – najwięcej od początku epidemii – podało tego dnia ministerstwo zdrowia. Już piaty dzień z rzędu liczba zakażonych w ponad 10-milionowych Czechach przekroczyła tysiąc dziennie.

Obecnie ponad 13 tys. 700 osób jest zakażonych, większość ma łagodny przebieg COVID-19. W szpitalach w sobotę było 297 pacjentów; 69 z nich jest w ciężkim stanie.

Od 1 marca zanotowano w Czechach 35 tys. 401 przypadków koronawirusa. Ponad 21 tys. z nich wyzdrowiało. W Czechach wykonuje się coraz więcej testów na obecność SARS-CoV-2.

Ich liczba w ostatnich dnia zwiększyła się. Od wtorku do czwartku oscylowała wokół 15 tysięcy, w piątek doszła do 18,2 tys. W sumie w Czechach przeprowadzono ponad milion testów.

Od piątku (11 września) na terenie całych Czech obowiązuje nakaz noszenia masek ochronnych w zamkniętych przestrzeniach publicznych, o czym poinformował w środę (9 września) minister zdrowia Adam Vojtiech. Już od początku września wymagano tego w pojazdach transportu publicznego, jak też przy wizytach w urzędach oraz w instytucjach opieki zdrowotnej i społecznej.