Czechy: Polska bezpieczna epidemiologicznie?

Rząd Czech przyjął w poniedziałek system tzw. świateł drogowych, określający poziom bezpieczeństwa epidemiologicznego innych państw.

Rząd Czech przyjął w poniedziałek system tzw. świateł drogowych, określający poziom bezpieczeństwa epidemiologicznego innych państw. / Zdjęcie via unsplash.

Czeski rząd przyjął w poniedziałek system tzw. świateł drogowych, określający poziom bezpieczeństwa epidemiologicznego innych państw. W jakiej grupie znalazła się Polska?

 

 

Od 15 czerwca powroty z państw zakwalifikowanych jako „zielone”, z punktu widzenia czeskich przepisów, mogą odbywać się bez utrudnień. Wśród nich jest Polska.

Koronawirus: Sytuacja w Polsce, Europie i na świecie – AKTUALIZACJA

Najnowsze informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce, Europie i na świecie – TEKST NA BIEŻĄCO AKTUALIZOWANY

Czechy: Trzy grupy bezpieczeństwa epidemiologicznego

Czesi podzielili wszystkie kraje w ramach trzech grup: czerwonej, żółtej i zielonej. Listę opracowano na podstawie danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

W Grupie „czerwonej” – wysokiego ryzyka – znalazły się Szwecja i Wielka Brytania. Oznacza to, że Czesi oraz wszyscy, którzy przybędą do Czech z tych dwóch państw będą musieli przedstawić aktualny wynik testu na koronawirusa lub poddać się 14-dniowej kwarantannie.

W grupie żółtej znalazły się Francja, Włochy, Malta, Portugalia, Belgia, Holandia, Luksemburg, Dania i Irlandia. Czesi mogą podróżować do tych państw bez przeszkód, lecz obywatele tych państw będą zobowiązani przy wjeździe do Czech okazać negatywny test na koronawirusa.

W ostatniej grupie, „zielonej”, znalazły się: Polska, Słowacja, Niemcy i Austria, a także Chorwacja, Słowenia, Węgry, Grecja, Bułgaria, Rumunia, Cypr, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Islandia, Szwajcaria i Norwegia. W tym przypadku nie przewidziano żadnych ograniczeń.

Czesi mogą podróżować do tych krajów bez konieczności przedstawiania przy powrocie negatywnego testu na obecność koronowirusa i bez obowiązku kwarantanny. Te same zasady mają obowiązywać obywateli przyjeżdżających z tych państw do Czech. Rząd Andreja Babiša 15 czerwca wyda zalecenia dotyczące podróży zagranicznych.