Koronawirus: W Pradze protesty przeciw restrykcjom. Władze proszą Izrael o pomoc w szczepieniach

Czechy, pandemia, koronawirus, COVID-19, szczepienia, Izrael

Jak dotąd premier Andrej Babiš (na zdj.) krytykował UE za zbyt powolne zatwierdzanie szczepionek. „Izrael i Wielka Brytania idą do przodu, ponieważ decydują niezależnie. My tylko możemy czekać. To źle, Europa musi działać szybciej ”, powiedział Babiš w wywiadzie dla Právo. / Foto via FB [Andrej Babiš]

Do 3 tys. osób protestowało na rynku Starego Miasta w Pradze przeciw działaniom rządu Czech ws. epidemii. Większość uczestników nie nosiła masek ochronnych i nie zachowywała dystansu. Tymczasem premier i prezydent kraju zwrócili się do władz Izaraela o pomoc w szczepieniach.

 

 

Niedzielny (10 stycznia) protest przebiegł spokojnie, policja nie interweniowała. Władze Pragi  – jak informuje PAP – mają rozpocząć postępowanie administracyjne wobec organizatorów, którzy nie dotrzymali zobowiązań dotyczących liczby uczestników, których miało być zdecydowanie mniej.

Demonstrację pod hasłem „Otwórzmy Czechy” zwołano m.in. z inicjatywy ruchu wspierającego właścicieli lokali gastronomicznych.

USA: Mike Pompeo ogłosza, że rząd planuje uznać jemeński ruch Huti za organizację terrorystyczną / Europa i świat w skrócie

Stany Zjednoczone planują uznać jemeński ruch Huti za organizację terrorystyczną, powiedział w niedzielę sekretarz stanu Mike Pompeo.

Władze proszą Izrael o pomoc

Mówcy atakowali chaotyczne posunięcia rządu i wzywali do natychmiastowego zniesienia wszelkich ograniczeń. Mówiono też, że obowiązujące do 22 stycznia restrykcyjne regulacje, w wyniku których zamknięte hotele, restauracje, zakłady usługowe i większość sklepów, nie powinny być przedłużane.

Tymczasem prezydent Czech Milosz Zeman powiedział w opublikowanym w niedzielę wywiadzie, że wysłał list do prezydenta Izraela Reuwena Riwlina z prośbą o pomoc w organizacji szczepień przeciw SARS-CoV-2. Podobny list do swojego odpowiednika w Izraelu wysłał premier Andrej Babisz.

Izrael zdecydowanie przewodzi wśród państwa świata w kategorii liczby obywateli, którzy otrzymali już pierwszą z dwóch wymaganych dawek szczepionki przeciw SARS-CoV-2. Według izraelskiego ministerstwa zdrowia dotychczas zaszczepić udało się 19,5 proc. ludności, w tym ponad 72 proc. osób w wieku powyżej 60 lat.

Koronawirus: Izrael szczepi najwięcej na świecie. Jak tego dokonał?

Izrael zaszczepił przeciwko koronawirusowi prawie półtora miliona osób, czyli ponad 15 proc. populacji kraju.

Czechy krytykują UE

Czeski prezydent ocenił, że deklaracje rządu o zaszczepieniu w Czechach wszystkich dorosłych obywateli do lata są zbyt optymistyczne. W przeciwieństwie do premiera Babisza w rozmowie nie krytykował Unii Europejskiej za tempo dystrybucji szczepionek.

Zeman zadeklarował, że w przyszłym tygodniu, podczas najbliższych badań lekarskich w Centralnym Szpitalu Wojskowym w Pradze, przyjmie szczepionkę przeciw SARS-CoV-2.

Do Czech w poniedziałek dotrze pierwsze 20 tys. dawek szczepionki Moderna – powiedział czeskiej telewizji Andrej Babiš bez dalszych szczegółów. Europejska Agencja Leków (EMA) i Komisja Europejska zatwierdziły 6 stycznia szczepionkę Moderna bez dokładnego określenia, kiedy powinna rozpocząć się jej dystrybucja.

Jak dotąd Babiš krytykował UE za zbyt powolne zatwierdzanie szczepionek. „Izrael i Wielka Brytania idą do przodu, ponieważ decydują niezależnie. My tylko możemy czekać. To źle, Europa musi działać szybciej ”, powiedział Babiš w wywiadzie dla Právo.

Według Babiša Czechy są gotowe na więcej szczepionek, a EMA powinna jak najszybciej zatwierdzić szczepionkę AstraZeneca. „Nie wiem, na co czekają” – zauważył Babiš w wideo opublikowanym na Facebooku.

Liczba zaszczepionych osób pozostaje niejasna. Babiš powiedział, że do soboty szczepionkę otrzymało około 40 tys. osób, ale oficjalne publiczne dane czeskiego ministerstwa zdrowia nie zostały zaktualizowane. Z danych prezentowanych przez Uniwersytet Oksfordzki wynika, że do 6 stycznia w Czechach podano 19,918 dawek.