Czechy: Najwięcej aktywnych przypadków od początku pandemii. Najgorsza sytuacja przy granicy z Polską

Minister zdrowia Czech Adam Vojtěch [źródło: Facebook.com]

Minister zdrowia Czech Adam Vojtěch [źródło: Facebook.com]

W Czechach jest najwięcej zakażonych SARS-CoV-2 od początku epidemii. Najtrudniejsza sytuacja panuje w graniczącym z Polską kraju morawsko-śląskim, gdzie w piątek przywrócono restrykcję, w tym m.in. noszenie masek.

 

 

Obecnie w Czechach jest 4764 zakażonych koronawirusem, najwięcej od początku epidemii – poinformowało w niedzielę (19 lipca) Ministerstwo Zdrowia. To o 30 przypadków więcej niż było w połowie kwietnia. W graniczącym z Polską kraju (województwie) morawsko-śląskiego przywrócono od piątku (17 maja) restrykcję, w tym m.in. noszenie masek.

Czechy: Jeszcze nie druga fala zakażeń SARS-CoV-2, ale…

W ciągu minionej doby w Czechach odnotowano 113 nowych przypadków infekcji SARS-CoV-2. Piąty dzień z rzędu dobowa liczba zarażonych przekroczyła 100. Według najnowszych danych z powodu choroby COVID-19 hospitalizowanych jest 135 osób. U 21 z nich choroba ma poważny przebieg. Od marca w Czechach łącznie zdiagnozowano 13 855 przypadków zakażenia koronawirusem, 358 osób zmarło, a 8733 wyzdrowiały.

„Liczba (4764 zakażonych) nie odzwierciedla w pełni tego, co dzieje się w systemie ochrony zdrowia”, powiedział w rozmowie z czeską telewizją publiczną Roman Prymula. Były minister zdrowia, a obecnie pełnomocnik rządu ds. nauki i innowacji w służbie zdrowia,  uważa, że na razie nie można mówić o drugiej fali epidemii w Czechach. Prymula wskazał, że wiele osób zakażonych jest bezobjawowo. Według eksperta o drugiej fali zakażeń można mówić w przypadku dziennego wzrostu infekcji na poziomie 200-300 przypadków.

Czechy i Słowacja wielokrotnie zwiększają deficyty budżetowe na 2020 r. W Czechach deficyt najwyższy w historii.

Deficyt budżetowy Czech w tym roku będzie wyższy od tego z kryzysu zadłużeniowego w strefie euro. Deficyt budżetowy zwiększa także Słowacja – czterokrotnie więcej niż pierwotnie planowano.

Czechy: Najwięcej zakażeń przy granicy z Polską

Najpoważniejsza sytuacja panuje w kraju morawsko-śląskim, gdzie w piątek (17 lipca) zaostrzono reżim sanitarny. W całym regionie w przestrzeniach zamkniętych obowiązuje nakaz noszenia masek ochronnych. Obowiązek ich noszenia dotyczy wszystkich środków transportu, w tym taksówek oraz pojazdów przewożących pracowników. Ograniczenia związane z pandemią obowiązywały dotychczas tylko w części regionu.

Największy wzrost zakażeń w regionie jest w powiecie Karwina na Śląsku Cieszyńskim, gdzie znajdują się kopalnie węgla kamiennego. Od piątku w całym regionie liczbę uczestników imprez masowych ograniczono do 100 osób. Nowy limit dotyczy także kąpielisk i basenów. Restauracje i kawiarnie mogą działać jedynie w godz. 8-23. W lokalach gastronomicznych przy jednym stole mogą siedzieć maksymalnie cztery osoby. Przywrócono także nakaz utrzymywania dwóch metrów odstępu.

Pracownicy transgraniczni, którzy zatrudnieni są na terenie kraju morawsko-śląskiego, muszą raz na dwa tygodnie przedstawiać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa w organizmie. Zdaniem epidemiologów sytuacja w regionie jest zła. Na kraj morawsko-śląski przypada od 50 do 70 proc. wszystkich zakażeń wykrywanych w Czechach w ciągu doby.