Konferencja darczyńców: Kraje Grupy Wyszehradzkiej nie spełniły swojego zobowiązania finansowego?

konferencja darczyńców, polska, węgry, pandemia, COVID-19, Unia Europejska, Babis, Morawiecki

W maju 2020 r. w trakcie zorganizowanej przez Komisję Europejską konferencji darczyńców na rzecz opracowania dostępnej dla całej ludzkości szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2 udało się zebrać 7,4 mld euro. / Foto via [@AndrejBabis]

Kraje Grupy Wyszehradzkiej, poza Węgrami, nie spełniły swojego zobowiązania dotyczącego przekazania środków zadeklarowanych w maju 2020 r. w trakcie konferencji darczyńców na rzecz przyśpieszenia prac nad szczepionką przeciwko SARS-CoV-2 – informuje EURACTIV.cz.

 

 

W maju 2020 r. w trakcie zorganizowanej przez Komisję Europejską konferencji darczyńców na rzecz opracowania dostępnej dla całej ludzkości szczepionki na koronawirusa SARS-CoV-2 udało się zebrać 7,4 mld euro.

Zebrane podczas konferencji środki miały zasilić konta organizacji, które w sposób niekomercyjny pracują nad opracowaniem metod leczenia infekcji SARS-CoV-2 oraz stworzeniem szczepionki przeciw temu wirusowi – Koalicji na rzecz Innowacji Dotyczących Gotowości na Wypadek Wystąpienia Epidemii (CEPI), Globalnego Sojuszu na rzecz Szczepionek i Szczepień (GAVI) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Przywódcy państw członkowskich UE oraz innych państw świata występowali po sobie w krótkich nagraniach wideo i deklarowali konkretne finansowe wsparcie dla prac nad szczepionką na koronawirusa.

Najwięcej z państw unijnych zadeklarowały Niemcy – 525 mln euro, Francja – 500 mln euro, Holandia – 192 mln euro, Włochy – 140 mln euro i Hiszpania – 125 mln euro. Nie wszystkie te pieniądze to nowo zmobilizowane środki, część z nich pochodzi z istniejących już krajowych programów do walki z pandemią.

Polska zaoferowała 750 tys. euro. Takie same kwoty zaoferowały pozostałe państwa Grupy Wyszehradzkiej (V4) – Czechy, Słowacja i Węgry. W sumie V4 miała przekazać więc 3 mln euro.

„Polska od początku pandemii głośno apelowała o silną, europejską odpowiedź w walce z koronawirusem, a także w łagodzeniu skutków pandemii dla społeczeństwa i gospodarki. Ta inicjatywa jest kluczową częścią tej odpowiedzi. Jestem dumny, że mogę być jego częścią. Mam nadzieję, że ten wkład będzie znaczącym krokiem w naszej wspólnej, europejskim zwycięstwie nad pandemią i da podwaliny dla przyszłej współpracy w podobnym sprawach” – mówił w maju premier Mateusz Morawiecki.

„Jestem dumny, że Czechy przyłączą się do globalnej inicjatywy, której celem jest zebranie 8 mld euro na rozwój szczepionek i lepsze leczenie dostępne dla wszystkich. Jako pemier państwa sprawującego rotacyjną prezydencję w V4 mam przyjemność powiedzieć, że razem z Węgrami, Polską i Słowacją dołożymy 3 mln euro”, napisał 4 maja 2020 r. na Twitterze premier Andrej Babiš. 

Jednak jak informuje Aneta Zachová z EURACTIV.cz, na grafice narzędzia do śledzenia darowizn na rzec inicjatywy na próżno można szukać informacji dotyczących państw V4. Nie obejmuje ono Czech, Polski ani Słowacji. Na grafice widać jedynie wkład Węgier w wysokości 842 tys. dolarów.

„Każdy ofiarodawca był odpowiedzialny za dotrzymanie swoich obietnic. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na ACT-Accelerator przeznaczono 6 mld dolarów”, powiedział w rozmowie z EURACTIV.cz rzecznik Komisji Europejskiej.

EURACTIV.cz kilkakrotnie zwracał się do biura czeskiego rządu o wyjaśnienia, ale nie otrzymał oficjalnej odpowiedzi.

Akcelerator ACT został uruchomiony przez WHO w kwietniu 2020 r. Jednym z filarów jest inicjatywa COVAX wspierająca produkcję i dystrybucję szczepionek COVID-19 na całym świecie.