Wolność mediów w Polsce i na Węgrzech. Europosłowie wzywają KE do działania

Klubrádió, Polska, Węgry, Komisja Europejska, podatek o reklam, Morawiecki, Kaczyński, Brethon, Jourova, list, Unia Europejska, Orban

W liście nawiązano do protestu mediów w Polsce przeciwko nałożeniu tzw. podatku od reklam oraz sprawy utraty licencji przez węgierskie Klubrádió. Na zdjęciu jedna z autorek listu, europosłanka Laurence Farreng. / Twitter: [@laurencefarreng]

Europosłowie wzywają Komisję Europejską do podjęcia “właściwych, skutecznych i konkretnych” działań w sprawie zagrożeń dla wolności mediów w Polsce i na Węgrzech.

 

 

List zaadresowano do wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej odpowiedzialnej za wartości Věry Jourovej oraz Thierry’ego Bartona, komisarza ds. rynku wewnętrznego.

Podpisało go 80 posłów Parlamentu Europejskiego, którzy w większości reprezentują frakcję Odnówmy Europę (Renew Europe). Dołączyli do nich także przedstawiciele Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów, partii Zielonych oraz Europejskiej Partii Ludowej.

W liście nawiązano do protestu mediów w Polsce przeciwko nałożeniu tzw. podatku od reklam oraz sprawy utraty licencji przez węgierskie Klubrádió. Jak zaznaczyli autorzy pisma na Węgrzech „80 proc. mediów należy do sojuszników rządu”. Oba przypadki nazwano “atakiem na pluralizm”.

Europarlamentarzyści zaznaczyli, że sytuacja mediów w Europie w czasie pandemii jest “katastrofalna”. “Trzeba zadbać, by kryzys finansowy zagrażający mediom nie dał niektórym państwom członkowskim, które obawiają się krytyki, okazji do likwidacji niezależnych wydawców” – dodali.

“Wzywamy do wzmocnienia wysiłków w walce przeciwko politycznym zabiegom, mającym na celu osłabienie kondycji niezależnych mediów, a co za tym idzie stanu praworządności” – napisano w liście udostępnionym na Twitterze przez Laurence Farreng, europosłankę z grupy Renew.

Do ambasadora Węgier przy UE swój list skierował Roberto Viola, Dyrektor Generalny ds. Sieci Komunikacyjnych, Treści i Technologii Komisji Europejskiej. Zaapelował do władz węgierskich o “pilne podjęcie działań” w sprawie Klubrádió, by zapewnić, że “przestrzegane są wymogi prawa unijnego”. Jednak w tym tygodniu radio przestało nadawać.

Jak podaje portal Politico, niepokój o wolność mediów rośnie także na Słowenii. Wielu dziennikarzy oskarża premiera Janeza Janšę o wzbudzanie nienawiści w stosunku do mediów oraz wywieranie presji, która w często kończy się “autocenzurą”.

Poland in focus: New "media tax" to further undermine press freedom

Karolina Zbytniewska and Bartosz Wieliński from the foreign desk of Gazeta Wyborcza discussed the real reasons behind the media tax and the reaction of the EU and the US.