Inauguracja obchodów 20. rocznicy członkostwa Polski w NATO

Prezydent Andrzej Duda i szef MON Mariusz Błaszczak - 20. rocznica Polski w NATO, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Prezydent Andrzej Duda i szef MON Mariusz Błaszczak - 20. rocznica Polski w NATO, źródło Jakub Szymczuk KPRP

Spotkaniem z żołnierzami 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej oraz amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej na poligonie w Żaganiu prezydent Andrzej Duda zainaugurował NATO Week, czyli obchody 20. rocznicy przystąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego.

 

Pełnoprawnym członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego Polska została 12 marca 1999 roku.

Obecność żołnierzy USA w Polsce symbolem wyjścia ze strefy wpływów Rosji

Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę na symboliczny sposób rozpoczęcia tzw. tygodnia NATO, czyli “wielce dla nas radosnych obchodów dwudziestolecia naszej obecności w Sojuszu Północnoatlantyckim”. “To jest coś, do czego dążyliśmy przez wiele lat. To jest coś, co kiedyś było marzeniem pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego – żołnierze polscy i żołnierze armii Stanów Zjednoczonych na polskiej ziemi służący ramię w ramię” – powiedział na spotkaniu z żołnierzami w Żaganiu.

Pierwsi żołnierze USA już w Polsce

Pierwsi amerykańscy żołnierze wylądowali w sobotę (7 stycznia) w Polsce, żeby wzmocnić wschodnią flankę NATO w związku z agresywną polityką Rosji w regionie. Tego samego dnia prezydent-elekt USA Donald Trump powtórzył, że zamierza poprawić stosunki Stany Zjednoczone-Federacja Rosyjska. Wiceszef polskiego MSZ Konrad Szymański zadeklarował natomiast, że będzie zbiegać o to, by rotacyjna obecność wojsk NATO była de facto obecnością stałą.

Prezydent przypomniał przy tym słowa prezydenta Kaczyńskiego z 2008 r. “Powiedział pamiętam: 'Ten moment, w którym tutaj w Polsce będą stacjonowały oddziały armii Stanów Zjednoczonych. Ten moment, w którym tutaj znajdzie się infrastruktura militarna amerykańska, będzie dla całego świata ostatecznym momentem pokazania, że tu już nie ma rosyjskiej strefy wpływów`” – wspominał obecny prezydent.

Nawiązując do tych słów, Duda podziękował polskim i amerykańskim żołnierzom za służbę nie tylko dla swoich ojczyzn,” ale także dla światowego bezpieczeństwa”. “To jest dla nas wielka radość, że jesteśmy częścią tego wielkiego, największego na świecie sojuszu militarnego, a tym samym – bo to jest jednoznaczne – również i częścią wolnego świata” – podkreślił prezydent Duda.

Pompeo: Polska jednym z najlepszych przyjaciół USA

Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz podkreślał wczoraj zbieżność celów polityki zagranicznej Polski i USA, a sekretarz stanu USA Mike Pompeo określił Polskę mianem jednego z najlepszych przyjaciół USA w Europie. Pompeo od wtorku jest w Warszawie.

Szef MON: Polska wśród liderów NATO

Towarzyszący prezydentowi podczas wizyty w Żaganiu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ocenił, że po 20 latach obecności w Sojuszu Północnoatlantyckiego Polska należy do liderów NATO. “Chociażby dlatego, że wydajemy 2 proc. naszego PKB na obronność” – argumentował.

“Bardzo poważnie traktujemy nasze zobowiązania sojusznicze, stąd też obecność Wojska Polskiego na Łotwie, Rumunii, Afganistanie, w Iraku, a także w innych misjach Sojuszu Północnoatlantyckiego” – wyliczał szef MON.

Obrady NATO w Brukseli: Silne odstraszanie i obrona plus rzeczowy dialog to właściwa polityka wobec Rosji

NATO chce wzmocnić systemy obrony przed atakami hybrydowymi, w tym cybernetycznymi, głównie ze strony Rosji. Ale Polska nadal nie jest pewna, czy w Szczecinie powstanie nowa kwatera Sojuszu.
 

Stosunki z Rosją były jednym z głównych punktów piątkowej narady szefów dyplomacji krajów …

Rotacyjna obecność żołnierzy USA w Polsce

1 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa z Fort Riley w stanie Kansas jest w Polsce od połowy lutego. Jest to już czwarta dziewięciomiesięczna zmiana amerykańskiej pancernej brygadowej grupy bojowej (ang. Armored Brigade Combat Team), która liczy ok. 4 tys. żołnierzy i ok. 1600 pojazdów różnego typu. Brygadę, która szkoli się w garnizonach: Żagań, Świętoszów, Skwierzyna, Bolesławiec, Drawsko Pomorskie i Toruń, zmieni kolejna jednostka o tej samej liczebności. Każda z nich pojawia się w Polsce z własnym sprzętem i uzbrojeniem.

Amerykańskie brygady pancerne są obecne na tzw. wschodniej flance NATO rotacyjnie od stycznia 2017 r. w ramach operacji Atlantic Resolve. Operację tę zainicjowano w 2014 r. w związku z rosyjską agresją na Ukrainie.

NATO week z udziałem prezydenta

W ramach NATO Week w środę (6 marca) Andrzej Duda odwiedzi kolejny poligon – w Orzyszu, gdzie służą żołnierze 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, tworzący Wielonarodową Batalionową Grupę Bojową NATO w ramach wzmocnionej obecności NATO na wschodniej flance. Następnego dnia (7 marca) w Pałacu Prezydenckim w Warszawie prezydent weźmie udział w dorocznej odprawie rozliczeniowo-koordynacyjnej kierowniczej kadry Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP.

Przyszły tydzień rozpocznie poniedziałkowa (11 marca) wizyta Andrzeja Dudy w Kwaterze Głównej Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie, a we wtorek w Pradze polski prezydent – wraz z prezydentami Czech Milošem Zemanem, Słowacji Andrejem Kiską i Węgier Jánosem Áderem – weźmie udział w uroczystościach z okazji 20-lecia rozszerzenia NATO.

Prezydenci spotykają się w Pradze w formule Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry) choć w 1999 r. NATO rozszerzyło się jedynie o Polskę, Czechy i Węgry. Słowacja zaś dołączyła do Sojuszu dopiero w 2004 r. (w tym samym roku wszystkie państwa V4 uzyskały członkostwo w UE).