Filmy Holland i Komasy powalczą o nominację do „europejskich Oscarów”

Kadr z filmu "Szarlatan" w reżyserii Agnieszki Holland. Tytuł znalazł się w gronie filmów, które powalczą o nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Kadr z filmu "Szarlatan" w reżyserii Agnieszki Holland. Tytuł znalazł się w gronie filmów, które powalczą o nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej. / Foto via twitter@filmsfrompoland

O nominację do tegorocznej Europejskiej Nagrody Filmowej powalczą filmy dwójki polskich reżyserów: „Boże Ciało” Jana Komasy oraz „Szarlatan” Agnieszki Holland. Nominacje zostaną ogłoszone na początku listopada.

 

 

Europejska Akademia Filmowa opublikowała we wtorek (18 sierpnia) pierwszą część listy filmów fabularnych, które będą w tym roku brane pod uwagę przy przyznawaniu nominacji do Europejskich Nagród Filmowych.

Na liczącej 33 filmy liście znalazły się dwie produkcje polskich reżyserów. Nagroda za najlepszy europejski film jest przyznawana od 1988 r.

W przeszłości statuetkę w najbardziej prestiżowej kategorii – najlepszy film – zdobyli m.in. Krzysztof Kieślowski za Krótki film o zabijaniu (1988 r.), oraz dwukrotnie Paweł Pawlikowski. W 2014 r. za Idę oraz w 2018 r. za Zimną wojnę. 

Pandemia zmieniła reguły gry

Globalna pandemia wpłynęła także na sposób przyznawania najważniejszej europejskiej nagrody filmowej. Z powodu koronawirusa SARS-CoV-2 oraz związanych z nim restrykcji ogłoszenie listy filmów ubiegających się o Europejskie Nagrody Filmowe 2020 podzielono na dwie części.

We wtorek (18 sierpnia) ogłoszono listę 33 filmów fabularnych, ale we wrześniu zaprezentowane zostaną kolejne tytuły, które pierwotnie miały pojawić się w kinach do 31 maja br. albo w regularnej dystrybucji kinowej, albo w ramach pokazów festiwalowych. Filmy te zyskają dodatkową szansę na debiut i będą brane pod uwagę, jeżeli wejdą na ekrany kin (lub serwisów streamingowych) do listopada 2020 r.

Z opublikowanego we wtorek oświadczenia Europejskiej Akademii Filmowej wynika, że w najbliższych tygodniach ponad 3,8 tys. członków Akademii będzie oglądać poszczególne filmy, by w dalszej kolejności wybrać – już po uzupełnieniu listy we wrześniu – tytuły, które zostaną nominowane do Europejskich Nagród Filmowych w kategoriach: najlepszy film, reżyser, aktor, aktorka oraz scenarzysta.

Nominacje zostaną ogłoszone 7 listopada podczas festiwalu filmowego w hiszpańskiej Sewilli. Pozostałe nagrody zostaną przydzielone przez składające się z ośmiu członków jury. Zdecydują oni o statuetkach w następujących kategoriach: najlepsze zdjęcia, montaż, scenografia, kostiumy, charakteryzacja, muzyka oraz efekty dźwiękowe i wizualne. Zwycięzców poznamy 12 grudnia w Reykjaviku.

Macedoński film z nagrodą Parlamentu Europejskiego

Tegoroczna Nagroda Filmowa LUX Parlamentu Europejskiego przypadła macedońskiemu filmowi pt. „Bóg istnieje, a Jej imię to Petrunia” w reżyserii Teony Strugar Mitevskiej.

 

 

Europosłowie już po raz trzynasty wybrali zwycięzcę Nagrody Filmowej LUX. W tegorocznej edycji o laur zwycięzcy rywalizowały trzy tytuły: …

Gala w 2019 r.: Sukces Zimnej wojny

W grudniu 2019 r. w Berlinie odbyła się 32. gala wręczenia statuetek Europejskich Nagród Filmowych. Film Faworyta Jorgosa Lantimosa został uznany za najlepszy film roku. Najlepszą aktorką została Olivia ColmanFaworyta. Statuetkę w kategorii najlepszego aktora otrzymał Antonio Banderas za Ból i blask.

Zimna wojna otrzymała 5 nagród. Film Pawlikowskiego uznano za najlepszy film roku. Wyróżniono go za montaż, reżyserię i scenariusz. Najlepszą aktorką została Joanna Kulig.

Film Jana Komasy „Boże Ciało” z Bartoszem Bielenią w głównej roli był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. Obraz młodego polskiego reżysera znalazł się w ścisłej czołówce pięciu tytułów walczących o statuetkę. Jego kontrkandydatami w tej kategorii były: Kraina miodu Ljubomira Stefanova i Tamary Kotevskiej (Północna Macedonia), Nędznicy Ladja Ly (Francja), Parasite (ostateczny zwycięzca) Bonga Joon Ho (Korea Południowa) oraz Ból i blask Pedra Almodovara (Hiszpania).

“Boże ciało” to oparta na faktach historia 20-letniego Daniela, który podczas pobytu w zakładzie poprawczym zaczyna marzyć o byciu księdzem. Warunkowo zwolniony chłopak zostaje skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Nowe życie postanawia rozpocząć od wizyty w miejscowym kościele, gdzie omyłkowo zostaje wzięty za księdza i zaprowadzony na plebanię. Konsekwentnie udając księdza, zaprzyjaźnia się z proboszczem, który prosi go, by pod jego nieobecność sprawował posługę kapłańską w parafii.

We wrześniu na ekrany kin wejdzie najnowszy film Agnieszki Holland. Szarlatan jest międzynarodową – czesko-irlandzko-słowacko-polską – koprodukcją. Film miał swoją premierę na tegorocznym festiwalu w Berlinie (tutaj można zapoznać się ze zwiastunem filmu).

Szarlatan opowiada historię czeskiego uzdrowiciela – samouka Jana Mikoláška, który urodził się pod koniec XIX w. Mikolášek szybko zdobył sławę dzięki wykorzystywaniu niekonwencjonalnych metod leczenia opartych m.in. na ziołolecznictwie

Przez kilkadziesiąt lat swojej aktywności zawodowej Mikolášek stał się bardzo znany i modny w wielu środowiskach. Leczył artystów, biznesmenów, polityków, jak również biednych ludzi. Jednak z czasem słynny uzdrowiciel musiał zmierzyć się z zarzutami dotyczącymi negatywnych skutków swojej działalności. Po śmierci możnego protektora – Antonína Zápotocký’iego – premiera i prezydenta Czechosłowacji, uzdrowiciel stracił majątek i prawa obywatelskie.

W tym roku o Europejskie Nagrody Filmowe powalczą m.in.:
Atlantyda, Berlin Alexanderplatz, Kot w ścianie, Szarlatan, Boże Ciało, Echo, Nadzieja, Malowany ptak (pełna lista poniżej).

 

Więcej informacji:

Pełna lista nominowanych filmów oraz szczegółowe informacje