Dziś szczyt prezydentów państw V4 w Budapeszcie

Prezydent Andrzej Duda

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch poinformował, że na spotkaniu Andrzej Duda “będzie kontynuował swoją ostatnią intensywną działalność dyplomatyczną”/ Źródło: Krzysztof Sitkowski/KPRP

Tematem dzisiejszych rozmów prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie ma być polityczna przyszłość współpracy w ramach V4 oraz wartości i interesy wobec zmieniającej się sytuacji geopolitycznej, poinformowała Kancelaria Prezydenta.

 

Natomiast jutro (30 listopada) Andrzej Duda weźmie udział w otwarciu panelu pt. „Leaders for the New World” w czasie szczytu Planet Budapest 2021.

Dwudniową wizytę w stolicy Węgier, które przewodniczą obecnie pracom Grupy Wyszehradzkiej, Andrzej Duda rozpoczął jednak wczoraj (28 listopada), gdyż rozpoczęcie części oficjalnej przewidziano już w poniedziałkowy ranek.

Grupa Wyszehradzka solidarna z Polską wobec kryzysu na granicy z Białorusią

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się wczoraj w Budapeszcie z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej (V4), a po południu również z premierem Chorwacji w Zagrzebiu.

Kumoch: Prezydent będzie kontynuował swoją intensywną działalność dyplomatyczną

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch poinformował wcześniej, że na spotkaniu Andrzej Duda “będzie kontynuował swoją ostatnią intensywną działalność dyplomatyczną”. “Prezydent oczywiście zrelacjonuje sytuację na polskiej granicy i kwestie bezpieczeństwa w regionie, ale rozmowa będzie również dotyczyć samej Grupy Wyszehradzkiej”, poinformował szef BPM.

W jego ocenie Grupa Wyszehradzka jest „jednym z okrętów flagowych naszej współpracy regionalnej”, a współpraca w jej ramach spowodowała wzrost siły wszystkich czterech państw członkowskich. “Połączone razem mają bardzo dużą siłę głosów w Radzie, dzięki niej jesteśmy w UE siłą, z którą należy się liczyć”, oświadczył Kumoch  podkreślając, że ten szczyt zaplanowano w bardzo dobrym momencie. “W ostatnich tygodniach prezydent swoimi rozmowami bardzo dokładnie i skutecznie nakreślił wśród europejskich przywódców to, co się dzieje na wschodniej granicy, i ten punkt widzenia został przyjęty”, dodał prezydencki minister.

Zwrócił także uwagę, że dzisiejsze spotkanie prezydentów V4 odbędzie się w okrojonym składzie, ponieważ nie będzie w nim uczestniczył prezydent Czech Miloš Zeman, który – zakażony koronawirusem – jest znów w szpitalu. W przeddzień szczytu Grupy Wyszehradzkiej polski prezydent życzył mu w mediach społecznościowych “jak najszybszego powrotu do zdrowia”. W tym samym wpisie życzył też sukcesów nowemu premierowi tego kraju Petrowi Fiali.

Spotkanie prezydentów Zuzany Čaputovej, Jánosa Ádera i Andrzeja Dudy składać się będzie z dwóch sesji. Pierwsza z nich ma tytuł „The Next 30 Years of V4: The Potential Directions of our Cooperation”, a druga – „Values and Interests in a Changing Geopolitical Landscape”. Po ich zakończeniu, wczesnym popołudniem przewidziano wystąpienia prezydentów.

Natomiast we wtorek polski prezydent weźmie udział w otwarciu panelu pt. „Leaders for the New World” podczas szczytu Planet Budapest 2021 poświęconego problematyce zrównoważonego rozwoju.