Szczyt Grupy Wyszehradzkiej: „Uwolnijmy kwestie szczepionki od polityki”

Grupa Wyszehradzka, Polska, Węgry, pandemia, Szczepionka, Rosja, SputnikV, Chiny, Unia Europejska, Michel, Morawiecki, Orban, 30-lecie, rocznica, zbroja

"My szybko chcemy mieć szczepionki, oczywiście przestrzegając wszystkich zasad bezpieczeństwa i mają gwarancje skuteczności", zaznaczył Orban na środowej konferencji prasowej. Jednocześnie podkreślił, że "szybkość jest ważniejsza od ceny", podkreślił w środę (17 lutego) premier Węgier Viktor Orban (na zdj). W tle zbroja Zygmunta II Augusta, którą strona węgierska uroczyście przekazała Polsce. Dotychczas należała ona do w zbiorów muzeum w Budapeszcie. / Foto via FB [Orbán Viktor]

W Krakowie w środę (17 lutego) odbył się szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z okazji 30-lecia formatu. Przywódcy państw V4 dyskutowali m.in. o dostawach szczepionek dla krajów Unii Europejskiej. Premier Węgier Viktor Orban zaproponował „uwolnienie kwestii szczepionki od polityki”.

 

 

Premierzy Polski, Czech, Węgier i Słowacji wezwali do szybszych dostaw szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 od każdego wiarygodnego producenta, aby przyspieszyć proces szczepień. Według Andreja Babiša, Mateusza Morawieckiego, Igora Matoviča i Viktora Orbána byłaby to droga dla Europy do przezwyciężenia pandemii i rozpoczęcia odbudowy gospodarek.

Orban: Bez znaczenia skąd jest szczepionka

„Powinniśmy kwestię szczepionki uwolnić od polityki; nie ma wschodniej szczepionki i zachodniej szczepionki, jest dobra szczepionka i zła szczepionka; dlatego dziś upierałem się przy tym, że szczepionka ma być dobra”, powiedział premier Węgier Viktor Orban cytowany przez PAP.

„My szybko chcemy mieć szczepionki, oczywiście przestrzegając wszystkich zasad bezpieczeństwa i mają gwarancje skuteczności”, zaznaczył Orban na środowej konferencji prasowej. Jednocześnie podkreślił, że „szybkość jest ważniejsza od ceny”.

„Zaproponowałem, że powinniśmy kwestię szczepionki uwolnić od polityki. Istnieją debaty geopolityczne, są różnice historyczne, różnice w gustach, ale nie powinniśmy wplątywać ich w debatę o szczepionkach. Jest tylko jedna szczepionka, która skutecznie obroni ludzi”, powiedział premier Węgier.

Węgry zaopatrują się w Chinach i Rosji

Jak poinformował portal Telex, Węgry otrzymały we wtorek (16 lutego) pierwszą partię chińskiej szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 firmy Sinopharm. Jak informuje PAP, wiceminister spraw zagranicznych Tamas Menczer napisał o tym radosnym wydarzeniu na Facebooku: „Dotarły!”, zamieszczając zdjęcie samolotu, który przywiózł chińskie szczepionki.

Pierwsza partia preparatu Sinopharm będzie zawierać nieco więcej dawek, niż wcześniej zapowiadano – nie pół miliona, tylko 550 tys.

Węgry podpisały umowę na dostarczenie 19,7 mln dawek szczepionki za pośrednictwem zachodnich koncernów, jednak równocześnie – z powodu powolności dostaw w ramach unijnego systemu, jak przekonuje Budapeszt – rząd zawarł umowę z Rosją na zakup szczepionek Sputnik V oraz na 2,5 mln dawek szczepionki z Chin.

Morawiecki apeluje do Komisji Europejskiej

Z kolei Mateusz Morawiecki powiedział w środę: „musimy mieć zdecydowanie więcej szczepionek tu i teraz, żeby wreszcie pozbyć się tej pandemii”. Premier zachęcił Komisję Europejską do większego nacisku na koncerny produkujące szczepionkę na koronawirusa.

„Uważam, że Komisja Europejska powinna wykorzystać siłę gospodarczą Unii Europejskiej do nacisku. Do nacisku na te wielkie korporacje, z którymi latem zeszłego roku podpisaliśmy jako jedni z pierwszych umowę”, stwierdził premier Polski.

Morawiecki wspomniał, że producentom preparatów przeciwko SARS-CoV-2 zapłacono „potężną zaliczkę”, która przeznaczona została na badania, certyfikowane były produkty. Jak zaznaczył premier, okazało się, że te firmy „używają wyprodukowanych przez siebie szczepionek w taki sposób, aby ominąć zbyt mało konkretne zapisy z tej umowy”.

UE w przyszłym tygodniu o szczepionkach

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, który również uczestniczył w obchodach, powiedział, że przywódcy państw UE w przyszłym tygodniu będą rozmawiać o sposobach zwiększenia produkcji szczepionek i przyspieszenia szczepień.

Belg dodał podczas sesji na Wawelu, że „nigdy nie możemy zapomnieć, że nasz wspólny projekt europejski oparty jest na podstawowych wartościach demokratycznych”. „Jest to dla nas priorytet. Jest to również przedmiot stałej debaty w Europie i na całym świecie. Ta debata jest bardzo ważna, ponieważ stanowi źródło inspiracji dla naszych polityk i strategii w innych obszarach”, podkreślił.