Decyzja zapadła po spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie z kanclerzem Austrii Sebastianem Kurzem. Kraje V4 sprzeciwiają się obowiązkowym kwotom migrantów dla wszystkich krajów członkowskich UE.

Niemcy podzielone

Deklaracja zbiegła się w czasie z problemami wewnętrznymi Angeli Merkel w Niemczech. Między jej CDU i koalicyjnym CSU Horsta Seehofera, który jest też ministrem spraw wewnętrznych, toczy się spór o przepisy azylowe. CSU chce zaostrzenia przepisów azylowych. Stawką jest koalicja w Niemczech.

– Rozumiemy, że istnieją wewnętrzne polityczne trudności w niektórych krajach, ale nie mogą one prowadzić do zbędnego pośpiechu w całej Europie. Rozumiemy, że będzie szczyt w niedzielę, ale uzgodniliśmy wspólne stanowisko, że na niego nie pojedziemy – skomentował Viktor Orban.

– Po bardzo uważnej analizie dokumentu, który przysłany został przez Komisję Europejską w kontekście niedzielnego spotkania zwołanego ad hoc, doszliśmy do przekonania wspólnie, że jest to coś w rodzaju odgrzewanych procedur, propozycji z przeszłości, które nie są dla nas zrozumiałe. W ogromnej większości nie są do zaakceptowania – stwierdził natomiast Mateusz Morawiecki. – Dlatego właśnie, mówiąc umownie, do tego klubu przyjaciół relokacji uchodźców my nie należymy i nie zamierzamy w tym procesie brać udziału.

Przewodniczący KE zwołuje na niedzielę miniszczyt UE ws. migracji

Jean-Claude Juncker chce spotkać się nieformalnie z przywódcami kilku państw członkowskich „zainteresowanych znalezieniem rozwiązań europejskich w sprawie migracji”. Zabraknie wśród nich Włoch, które ostatnio nie wpuściły statku z wyłowionymi z morza migrantami. Rzym zrezygnował z zaproszenia sam. Na liście zaproszonych …

Wyszehrad nie chce uchodźców

Węgry – razem z Czechami, Słowacją i Polską – sprzeciwiają się unijnemu programowi relokacji, w myśl którego 160 tys. uchodźców z Syrii i Erytrei zostałoby proporcjonalnie rozlokowanych w krajach UE. Uchodźcy przypłynęli do Włoch i Grecji, gdzie przebywają w przeludnionych obozach. Do tej pory Polska w ramach unijnego programu nie przyjęła ani jednego uchodźcy.

W 2015 roku, w szczycie kryzysu migracyjnego, przez Węgry przebiegała trasa, którą uchodźcy uciekali do Europy z Syrii, Iraku i Afganistanu. Większość dotarła do Niemiec. Od momentu wzmocnienia patroli na granicach UE w 2016 roku fala uchodźców znacznie się zmniejszyła.

 

Artykuł opublikowany w ramach partnerstwa EURACTIV.pl z Gazetą Wyborczą.

Rozmowy Morawiecki-Merkel w Berlinie “na wszystkie kluczowe tematy”

Polityka migracyjna i klimatyczna, Nord Stream 2 oraz stosunki transatlantyckie i dwustronne, to tematy wczorajszych (19 czerwca) rozmów premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Angeli Merkel w Berlinie. Szef polskiego rządu uczestniczył tam również w obradach IX Petersberskiego Dialogu Klimatycznego.