Węgry: Peter Marki-Zay kandydatem opozycji na premiera. To on będzie głównym rywalem Victora Orbana

fidesz-wegry-opozycja-peter-marki-zay-orban-karcasony-dobrev-unia-europejska-euro-lgbt

Budynek parlamentu w Budapeszcie (Országház) / Foto via unsplash [@markmaraz]

Bezpartyjny konserwatysta Peter Márki-Zay wygrał w niedzielę (17 października) opozycyjne prawybory na kandydata na premiera przed wiosennymi wyborami parlamentarnymi na Węgrzech.

 

 

O wynikach głosowania poinformowała w niedzielę wieczorem Krajowa Komisja Prawyborcza.

Peter Márki-Zay to konserwatywny polityk, ojciec siódemki dzieci i praktykujący katolik. Wygrał on prawybory i będzie wspólnym kandydatem opozycji w wiosennych wyborach parlamentarnych na Węgrzech.

Márki-Zay zdobył 56,7 proc. głosów i pokonał Klarę Dobrev – prywatnie żonę byłego premiera Ferenca Gyurcsányego – która zdobyła 43,3 proc. głosów.  Zagłosowało – osobiście i za pośrednictwem internetu – około 800 tys. Węgrów. To prawie 10 proc. elektoratu w zamieszkanych przez 10 mln Węgier. Organizatorzy prawyborów określili frekwencję jako „niewiarygodny sukces”.

„To dużo ludzi nawet w porównaniu do krajów z długą tradycją przeprowadzania prawyborów, w przeciwieństwie do Węgier, gdzie nigdy wcześniej to się nie zdarzyło”, zwróciła uwagę w rozmowie z AFP Márta V. Naszályi, burmistrz I dystryktu w Budapeszcie, która zgłosiła się na ochotniczkę do liczenia głosów.

„To daje legitymację. Opozycja będzie miała kandydatów w przyszłorocznych wyborach, którzy mają szansę na zmianę rządu”, dodała rozmówczyni AFP.

Marki-Zay oświadczył po ogłoszeniu zwycięstwa, że zostanie opracowany wspólny opozycyjny program nowoczesnych i dynamicznych Węgier, gdzie nawet politycy rządzącego Fideszu będą mogli przyznać się do swojego homoseksualizmu.

Ogłosił, że zależy mu na konstytucyjnym systemie hamulców i równowagi, na walce z korupcją, a także na programie awansu społecznego Romów.

Podkreślił, że „chce nowych, uczciwszych Węgier nie tylko po to, aby zastąpić Orbána lub jego partię”. Pokonana Klara Dobrev podkreśliła z kolei w niedzielę wieczorem, że „od teraz popiera Pétera Márki-Zay”. Wezwała do zachowana jedności opozycji po prawyborach.

Węgry: Trwają historyczne prawybory opozycji. Wyłonią przeciwnika Viktora Orbana

Czy obserwujemy właśnie początek końca rządów Fideszu?

Kim jest Péter Márki-Zay?

Ostatecznego zwycięzcę prawyborów poparło wielu liberalnych, lewicowych i centrowych postaci, argumentując, że to Márki-Zay ma największe szanse na pokonanie Orbana. Tym bardziej, że politolodzy zgadzali się co do tego, że Dobrev ma potężny elektorat negatywny.

Jako konserwatysta i katolik „Márki-Zay był najmniej pożądanym zwycięzcą przez Fidesz”, powiedział w rozmowie z AFP analityk Robert Laszlo.

„Wydaje się, że jest w stanie przyciągnąć nowych, ale niezdecydowanych wyborców bez odstraszania liberalno-lewicowej bazy zwolenników opozycji, Fidesz będzie teraz zmuszony napisać od nowa swoją strategię kampanii na przyszłoroczne wybory”, powiedział ekspert.

Podczas kampanii Márki-Zay przekonywał, że tylko on może skutecznie odwołać się zarówno do lewicowych wyborców, jak i konserwatystów zmęczonych polityką Orbána.

49-letni Peter Marki-Zay jest z wykształcenia ekonomistą, marketingowcem i inżynierem. Na węgierskiej scenie politycznej stał się znany w 2018 r., gdy jako kandydat wszystkich formacji opozycyjnych niespodziewanie wygrał wybory w mieście Hodmezoevasarhely na południu kraju, w którym od dziesięcioleci rządził kierowany przez Viktora Orbana Fidesz.

Jest założycielem organizacji społecznej Ruch Wspólnych Węgier (MMM). Marki-Zay sam był kiedyś zwolennikiem Fideszu, twierdzi jednak, że nie odnajduje się w polityce prowadzonej przez tę partię od 2010 r.

Marki-Zay zapowiadał w trakcie kampanii, że gdy dojdzie do władzy, wsadzi do więzienia tych, którzy „dopuścili się kradzieży z państwowych funduszy”. Zobowiązał się, że zorganizuje referendum mające na celu zmianę przepisów konstytucji wprowadzonych przez Orbana.

Opozycyjny kandydat chce też przywrócić większą władzę samorządom i zlikwidować te przepisy, którymi Orban cementował swoją władzę. Marki-Zay opowiada się też za przyjęciem waluty euro.

Węgry: Burmistrz Budapesztu wycofuje się z prawyborów opozycji. Nie będzie rywalem Orbána

Burmistrz Budapesztu Gergely Karácsony zrezygnował w piątek (8 października) z ubiegania się o stanowisko kandydata na premiera węgierskiej opozycji.

 

 

„Postanowiłem zakończyć moją kampanię i wycofać się z kandydowania. Doszedłem do wniosku, że jeśli tego nie zrobię, Viktor Orbán pozostanie premierem”, oświadczył Karácsony.

„Wierzę, …

Węgry: Na czym polegają prawybory opozycji?

W grudniu ub. roku sześć węgierskich partii poinformowało o zawiązaniu sojuszu, którego głównym celem stało się odsunięcie od władzy rządzącego już od ponad dekady Fideszu Viktora Orbána. 

Porozumienie zawiązały Koalicja Demokratyczna (DK), nacjonalistyczny Jobbik, proekologiczne ugrupowanie Polityka Może Być Inna (LMP), liberalne Momentum, Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP) oraz lewicowa, „zielona” partia Dialog.

Tak szeroka koalicja, jak i trwające wybory są zjawiskiem bezprecedensowym dla historii Węgier.

Na ich drodze mają zostać wyłonieni kandydaci, którzy w 106 jednomandatowych okręgach wyborczych będą rywalizować z przedstawicielami partii rządzącej. Głosujący wybiorą też kandydata, który w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych będzie reprezentował „zjednoczoną opozycję”.

Pierwsza tura opozycyjnych prawyborów w dniach 18-28 września wyłoniła po jednym kandydacie opozycji w każdym ze 106 jednomandatowych okręgów wyborczych oraz troje polityków, którzy mieli wziąć udział w II turze prawyborów kandydata na premiera. Jeden z nich — burmistrz Budapesztu Gergely Karacsony — jednak zrezygnował i poparł Marki-Zaya.