Dziś w Warszawie oficjalna inauguracja polskiej prezydencji w V4

Premier Węgier Viktor Orban [Facebook Viktora Orbana]

Premier Węgier Viktor Orban [Facebook Viktora Orbana]

Szefowie rządów Polski, Czech, Słowacji i Węgier spotykają się dziś w Belwederze na oficjalnej inauguracji polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej.

 

Rozmowy Mateusza Morawieckiego, Andreja Babiša, Igora Matoviča i Viktora Orbána poprzedzi wystąpienie gospodarza tego spotkania, prezydenta Andrzeja Dudy poświęcone przyszłemu budżetowi UE i polityce migracyjnej Wspólnoty.

Polska przejęła roczne, rotacyjne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej 1 lipca od Czech i za rok przekaże je Węgrom. Hasłem polskiej prezydencji jest: „Back on track” (Z powrotem w grze), a inicjowane przez nią działania – jak zapowiedział szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz – mają się skupiać wokół czterech celów: silna Grupa Wyszehradzka w silnej Europie; powrót do (nowej) normalności po pandemii COVID-19; kontakty międzyludzkie, działania na rzecz integracji i spójności wewnątrz V4 oraz rozwijanie współpracy cyfrowej i innowacyjnej.

Polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej. Priorytetem tylko unijny budżet i Fundusz Odbudowy?

Polska przejmuje od 1 lipca rotacyjną prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej. W jakim miejscu jest obecnie V4 w Europie i jakie są obecnie najważniejsze interesy Grupy?

Dzisiejszy szczyt V4 nt. budżetu UE i działań na rzecz ożywienia unijnej gospodarki

Czwartkowy szczyt V4 jest poświęcony koordynacji stanowisk wobec Wieloletnich Ram Finansowych, których kształt jest obecnie negocjowany, oraz działań na rzecz ożywienia europejskiej gospodarki po kryzysie wywołanym koronawirusem. Ma być także przyjęta deklaracja V4 ws. cyberbezpieczeństwa. Ponadto premier Mateusz Morawiecki przedstawi priorytety współpracy “czwórki” w czasie polskiej prezydencji w Grupie.

Hasłem polskiej prezydencji „Back on track”

“Hasło nie odnosi się wyłącznie do ożywienia gospodarczego, do prostego powrotu do projektów i działań sprzed pandemii. To przywrócenie wzajemnego zaufania oraz efektywnej solidarności w obliczu bezprecedensowych wyzwań, a zarazem ponowne spojrzenie na region Europy Środkowej, na nasze wartości i aspiracje odpowiadające nowym warunkom” – tłumaczył szef polskiego MSZ podczas wczorajszego (2 lipca) webinarium zorganizowanego przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM) i Ośrodek Studiów Wschodnich (OSW).

Natomiast szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski przekazując hasło polskiej prezydencji podkreślił tego samego dnia, że “powrót do tego, co zostało zawieszone w wyniku pandemii koronawirusa, czyli powrót na ścieżkę rozwoju gospodarczego, kontaktów międzyludzkich, wymiany gospodarczej, współpracy regionalnej” jest bardzo ważnym elementem współpracy regionalnej. Prezydencki minister uważa, że współpraca regionalna w takich formatach jak Grupa Wyszehradzka czy Inicjatywa Trójmorza, pozwoli „łatwiej powrócić na właściwe tory silnego wzrostu gospodarczego”.

Grupa Wyszehradzka zgodna ws. Europejskiego Funduszu Odbudowy?

Mimo dotychczasowych rozbieżności udało się wypracować wspólne stanowisko V4 wobec unijnego pakietu ratunkowego dla gospodarki po pandemii COVID-19.

Prezydent Duda o unijnej polityce migracyjnej i budżecie UE

Krzysztof Szczerski poinformował w czwartek, że głównym tematami dzisiejszego wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy w Belwederze będą: polityka UE wobec kryzysu uchodźczego i przyszły budżet Wspólnoty. Zwrócił również uwagę, że w przyszłym roku, w czasie polskiej prezydencji w V4, przypada 30-lecie istnienia Grupy Wyszehradzkiej.

Prezydencki minister zapowiedział, że w związku z tym Andrzej Duda zawrze w swoim wystąpieniu m.in. elementy historyczne, “czyli spojrzenie na osiągnięcie Grupy Wyszehradzkiej, jakim było pokazanie dobrej współpracy naszego regionu, która potem otworzyła drogę do jednoczenia się Europy i przełamania podziałów spowodowanych żelazną kurtyną”.

Rozstrzygnięcia UE w kwestii uchodźców i budżetu powinny być korzystne dla regionu

Szczerski zapewnił także, że prezydent będzie jednak mówił również o współczesnym wkładzie V4 w politykę europejską, a znaczną część wystąpienia poświęci kryzysowi uchodźczemu i przyszłemu budżetowi UE. Podkreślił przy tym, że w ocenie Andrzeja Dudy wpływ na unijne decyzje w tych dwóch kwestiach tak, żeby były one korzystne dla regionu, jest teraz najważniejszym wyzwaniem stojącym przed Grupą Wyszehradzką. Prezydencki minister zapewnił także, że państwa V4 “mają w obu tych kwestiach bardzo jasne stanowisko i ono dzisiaj jest istotne dla przyszłości polityki europejskiej”.

Grupa Wyszehradzka i UE będą współpracować wobec zagrożenia koronawirusem

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił wczoraj po spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w Pradze, że wobec rozszerzającej się epidemii koronawirusa wymiana doświadczeń i informacji zarówno w Grupie Wyszehradzkiej, jak i w ramach Unii Europejskiej jest bezcenna. 

Grupa Wyszehradzka została utworzona w lutym 1991 roku, a współpraca w jej ramach nie jest zinstytucjonalizowana. Polega natomiast na konsultacjach prowadzonych w ramach cyklicznych spotkań na różnych szczeblach politycznych, przede wszystkim prezydentów, premierów i ministrów spraw zagranicznych (już siódmego lipca w Wadowicach odbędzie się spotkanie szefów dyplomacji państw V4).