Dymisja wicepremiera Gowina. Co z rządem Zjednoczonej Prawicy?

Jarosław Gowin

Jarosław Gowin, fot. Porozumienie [Twitter]

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin poinformował o złożeniu dymisji. „Uważam, że wybory powinny być przesunięte”, podkreślił polityk Porozumienia. Czy to oznacza koniec koalicji rządowej?

 

 

„Zaproponowaliśmy wprowadzenie poprawki z vacatio legis o trzy miesiące. Ta propozycja nie została przyjęta, dlatego podaję się do dymisji”, powiedział wicepremier Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Koronawirus: Czy projekt wyborów wyłącznie korespondencyjnych przejdzie w Sejmie?

Koronawirus: Projekt PiS wyborów wyłącznie korespondencyjnych już w Sejmie.

Koalicja bez zmian

Przynajmniej na razie nie dojdzie jednak do rozpadu koalicji rządowej. „Porozumienie pozostaje w rządzie Zjednoczonej Prawicy. Polska potrzebuje silnego rządu, potrzebuje stabilnej większości i Porozumienie pozostaje członem rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Rekomendowaliśmy na funkcję wicepremiera panią Jadwigę Emilewicz”, dodał lider Porozumienia.

„Chciałam bardzo podziękować za zaufanie i powierzenie mi tej misji. Decyzja była decyzją szybką i dalekowzroczną, decyzją odpowiedzialności za stan państwa. Dziś najważniejszą rzeczą jest zadbanie o bezpieczeństwo państwa. Przed nami kolejne inicjatywy ustawodawcze, na pewno Porozumienie będzie rekomendować dalsze zmiany w zakresie utrzymania miejsc pracy, wsparcia podmiotów gospodarczych”, mówiła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Jarosław Gowin odniósł się także do kontrowersyjnego projektu ustawy głosowania korespondencyjnego podczas zaplanowanych na 10 maja wyborów prezydenckich. „Sam nie poprę ustawy ws. głosowania korespondencyjnego, ale przekonałem kolegów, by dać jej szansę, ta ustawa zostanie poparta przez większość posłów Porozumienia”, dodał polityk.

Koronawirus: Co z pomocą z UE dla Polski?

Prezydent Andrzej Duda kolejny raz powiedział, że Polska nie dostała z UE żadnej dodatkowej pomocy na łagodzenie skutków pandemii koronawirusa. KE wystąpiła tymczasem do polskich władz o “skorygowanie ostatnich niedociągnięć w komunikacji”.

Historia konfliktu

Z informacji portalu onet.pl wynika, że w niedzielę (5 kwietnia) wieczorem doszło do decydującego spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z liderem koalicyjnego Porozumienia. Z informacji portalu wynika, że Jarosław Gowin miał zgodzić się na forsowane przez PiS zmiany ws. głosowania korespondencyjnego w majowych wyborach prezydenckich, ale tylko jako ogólną formułę wyborów, bez wskazywania, że na 10 maja jako dzień przeprowadzenia pierwszej tury głosowania.

Autopoprawkę do wtorkowego (31 marca) projektu ustawy ws. głosowania korespondencyjnego w majowych wyborach złożyło w piątek (3 kwietnia) po południu PiS. Od początku przeciwny zmianom był Jarosław Gowin, którego Porozumienie dysponuje w Sejmie 18 głosami (bez których PiS traci większość). Były polityk m.in. Platformy Obywatelskiej zaproponował zmiany w konstytucji wydłużające o dwa lata prezydencką kadencję.

“To jest projekt przewidujący systemową zmianę polegającą na wprowadzeniu w Polsce jednej, siedmioletniej kadencji z równoczesnym, szczególnym rozstrzygnięciem polegającym na przedłużeniu kadencji pana prezydenta Andrzeja Dudy o dwa lata, przy założeniu, że obecny pan prezydent nie będzie już kandydował za dwa lata”, tłumaczył swój pomysł Gowin.

Bezrobocie: Fatalne dane z Europy i USA. Polska nie uniknie kryzysu

Polska była wiceliderem w Unii Europejskiej pod względem niskiego bezrobocia przed wybuchem obecnego kryzysu. To stan nie do utrzymania.

Kim jest Jadwiga Emilewicz?

Jadwiga Emilewicz jest z wykształcenia politolożką. W pierwszym rządzie Mateusza Morawieckiego pełniła funkcję minister przedsiębiorczości i technologii. Od 15 listopada 2019 r. jest minister rozwoju. W 2019 r. Jadwigę Emilewicz wymieniano jako potencjalną kandydatkę do objęcia stanowiska polskiego komisarza w nowej Komisji Europejskiej.

Z informacji portalu WysokieNapięcie wynikało, że wielką zwolenniczką kandydatury Emilewicz, np. w kontekście stanowiska komisarz ds. energii była Margrethe Vestager, która miała zaoferować polskiemu rządowi to stanowisko w zamian za poparcie. Ostatecznie szefem KE została Niemka Ursula von der Leyen, która zaproponowała Polsce tekę komisarza ds. rolnictwa, którą objął Janusz Wojciechowski.

Nowa WPR: Bezpieczna żywność to wyzwanie dla nas wszystkich

Jednym z celów unijnej polityki rolnej, poza redystrybucją środków, powinno być zapewnienie Europejczykom dostępu do zdrowej i bezpiecznej żywności. Czy Wspólna Polityka Rolna wypełnia to zadanie we właściwy sposób?