Andrzej Duda zaprzysiągł nowych ministrów: Kim są Zbigniew Rau i Adam Niedzielski?

Prezydent Andrzej Duda, Polska, koronawirus, COVID19, SARS-CoV-2

Prezydent Andrzej Duda / Foto via flickr Kancelaria Prezydenta

W środę po południu w Pałacu Prezydenckim zaprzysiężeni zostali dwaj nowi ministrowie w rządzie Mateusza Morawieckiego. Polską dyplomacją pokieruje Zbigniew Rau zaś na czele ministerstwa zdrowia w trudnym czasie pandemii koronawirusa stanie Adam Niedzielski.

 

 

Łukasza Szumowskiego na stanowisku ministra zdrowia zastąpi Adam Niedzielski, a Jacka Czaputowicza na stanowisku ministra spraw zagranicznych – Zbigniew Rau. Zmiany w rządzie ogłosił w czwartek (20 sierpnia) premier Mateusz Morawiecki.

Nowy szef dyplomacji: Od wojewody do ministerstwa

Od dziś (26 sierpnia) formalnie szefem MSZ został Zbigniew Rau, który dotychczas pełnił funkcję przewodniczącego sejmowej komisji spraw zagranicznych.

„Zaproponowaliśmy tę funkcję już jakiś czas temu, w ślad za oświadczeniem pana ministra Jacka Czaputowicza o rezygnacji, panu przewodniczącemu komisji spraw zagranicznych w Sejmie Zbigniewowi Rauowi”, oświadczył 20 sierpnia Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że Rau zajmował się sprawami zagranicznymi przez wiele lat swojego życia zawodowego. Morawiecki poinformował także, że decyzje w sprawie kandydatury następcy Jacka Czaputowicza konsultował z prezydentem Andrzejem Dudą.

Profesor Zbigniew Rau, w obecnej kadencji poseł Prawa i Sprawiedliwości, w latach 2015-2018 pełnił funkcję wojewody łódzkiego. Nowy szef MSZ jest prawnikiem. Od 2006 r. jest jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Łódzkiego, pracuje na UŁ jako kierownik Katedry Doktryn Polityczno-Prawnych oraz Centrum Myśli Polityczno-Prawnej im. Alexisa de Tocqueville’a.

W wyborach parlamentarnych w 2005 r. uzyskał mandat senatora VI kadencji z ramienia PiS w okręgu piotrkowskim. Dziesięć lat później został powołany na stanowisko wojewody łódzkiego. Od ubiegłego roku jest posłem PiS z okręgu łódzkiego. Rau od 1980 r. był członkiem NSZZ „Solidarność”. Został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi i medalem Komisji Edukacji Narodowej. Dwukrotnie reprezentował polski parlament w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy – w 2005 r. i w 2020 r. (jako przewodniczący polskiej delegacji).

Cztery dymisje w trzy dni. Polski rząd się “sypie”, czy “jest sprawnie zarządzany”?

Łukasza Szumowskiego na stanowisku ministra zdrowia zastąpi Adam Niedzielski, a Jacka Czaputowicza na stanowisku ministra spraw zagranicznych – Zbigniew Rau.
 

Tymczasem prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział na początku miesiąca, że do rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego dojdzie dopiero po wakacjach – we …

Ekonomista pokieruje służbą zdrowia

Nowym ministrem zdrowia zostanie ekonomista Adam Niedzielski. Premier Morawiecki prezentując jego kandydaturę w ubiegłym tygodniu zwrócił uwagę, że wprawdzie nowy szef resortu zdrowia nie jest lekarzem a ekonomistą, jednak – jak zaznaczył – „finanse pełnią w służbie zdrowia ważną rolę”. „Nowy minister zdrowia zna specyfikę funkcjonowania administracji publicznej i wie, gdzie szukać nieefektywności”, oświadczył.

„To osoba, której bardzo potrzebujemy, dlatego, że służba zdrowia w nadchodzących miesiącach, kwartałach będzie w tym lepszym stanie przetrwać drugą falę koronawirusa, im bardziej będziemy zmodernizowani”, powiedział 20 sierpnia szef rządu.

Adam Niedzielski od ubiegłego roku pełni funkcję prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Wcześniej był zastępcą prezesa NFZ ds. operacyjnych. Od 2016 r. był dyrektorem generalnym Ministerstwie Finansów.

W latach 2017-2018 wchodził w skład rady nadzorczej spółki celowej Aplikacje Krytyczne. Pracował też w Ministerstwie Sprawiedliwości, ZUS i NIK, jak również w radach nadzorczych kilku spółek.

Nowy minister zdrowia ukończył dwa kierunki – ekonomię oraz metody ilościowe i systemy informacyjne – w Szkole Głównej Handlowej na dwóch kierunkach. W 2003 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych, nadany przez Instytut Nauk Ekonomicznych PAN. Niedzielski specjalizuje się w zarządzaniu finansami i zarządzaniu strategicznym.

Polska wciąż waha się ws. nowego ambasadora Niemiec. Problemem ojciec dyplomaty?

Brak akceptacji przez Warszawę Arndta Freytaga von Loringhovena na ambasadora Niemiec w Polsce może zaszkodzić dwustronnym relacjom z Berlinem?

Cztery rezygnacje w trzy dni

W ubiegłym tygodniu z pracy w rządzie najpierw zrezygnował ściśle współpracujący z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim wiceszef tego resortu Janusz Cieszyński. Odpowiadał on m.in. za kontrowersyjne zakupy respiratorów i masek ochronnych, które ostatecznie znalazły się pod lupą prokuratury (opozycja zarzuca bowiem ministerstwu, że za respiratory przepłacił kupując je od handlarza bronią, który nigdy nie zajmował się aparaturą medyczną, na dodatek do Polski dostarczył tylko niewielką ich część, a pieniędzy nie zwrócił).

W ślady współpracownika poszedł sam minister, któremu również zarzuca się odegranie niechlubnej roli w tych zakupach (resort miał kupić duża partię masek bez atestu od instruktora narciarskiego, znajomego rodziny Szumowskich).

Z członkostwa w rządzie zrezygnowała również wiceminister cyfryzacji Wanda Buk (została od razu zatrudniona jako wiceprezes ds. regulacji w zarządzie PGE – Polskiej Grupy Energetycznej, giełdowej spółce skarbu państwa). Ostatni do dymisji podał się w czwartek (20 sierpnia) szef dyplomacji Jacek Czaputowicz, który swoją rezygnację zapowiedział już kilka tygodni temu.

Obserwatorzy podkreślają, że trudno byłoby znaleźć gorszy moment na wprowadzanie zmian na tych stanowiskach. Zwracają uwagę, że wymiana ministra zdrowia w trakcie pandemii i wymiana szefa dyplomacji w czasie wydarzeń na Białorusi nie jest najszczęśliwszym pomysłem.