Dostawy broni do Ukrainy. Niemcy rozmawiają z Czechami i Słowacją ws. współpracy

Niemiecki wóz bojowy Marder, źródło P.Eckardt (Pixelnetzwerk) , na commons.wikimedia.org przeniesiono z de.wikipedia

Niemiecki wóz bojowy Marder, źródło P.Eckardt (Pixelnetzwerk) , na commons.wikimedia.org przeniesiono z de.wikipedia

Berlin współpracuje z Bratysławą i Pragą nad porozumieniem, które pozwoliłoby na dostawy czołgów i innego ciężkiego sprzętu do Ukrainy, pisze EURACTIV.de.

 

 

Trzy państwa negocjują w sprawie „wymiany łańcuchowej”, czyli rozwiązania umożliwiającego zastąpienie sprzętu, który obecnie do Ukrainy wysyłają Czechy i Słowacja, sprzętem niemieckim.

Scholz: Jestem przekonany, że Putin nie wygra wojny

Kanclerz Olaf Scholz w orędziu do narodu wyjaśnił mieszkańcom swoją politykę wobec Ukrainy w związku z obchodami rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Dostawy broni do Ukrainy: Pozostały szczegóły

„Chcemy ściśle współpracować w zakresie dostaw broni”, oznajmił w czwartek kanclerz Niemiec Olaf Scholz po spotkaniu ze swoim czeskim odpowiednikiem Petrem Fialą.

„Czechy mogą dostarczać sprzęt wyprodukowany w Rosji, który Ukraina mogłaby natychmiast zacząć wykorzystywać. My z kolei możemy pomóc czeskiej armii w utrzymaniu potrzebnego potencjału (poprzez dostawy sprzętu z Niemiec do Czech – red.). Nazywamy to wymianą łańcuchową”, wyjaśnił Scholz, cytowany przez Czeską Agencję Informacyjną.

„Porozumieliśmy się co do wspólnego projektu, w ramach którego będziemy modernizować czeska armię, a jednocześnie dostarczać konkretną pomoc siłom ukraińskim”, powiedział z kolei Fiala. Podkreślił, że porozumienie co do współpracy z Niemcami zostało osiągnięte szybko.

Negocjatorzy z obu krajów są teraz na etapie uzgadniania szczegółów współpracy. Nie zostały one jednak póki co ujawnione, więc nie wiadomo, czy są jakieś punkty sporne.

Podobną umowę proponuje Niemcom Słowacja. Minister obrony Jaroslav Naď zaoferował przekazanie Ukrainie radzieckich czołgów T-72 w zamian za Leopardy 2 od Niemiec. Toczą się negocjacje, ale nie wiadomo jeszcze, jaki będzie ich wynik. W porównaniu do T-72 Leopardy są czołgami dużo wyższej klasy, co może stanowić potencjalną przeszkodę na drodze do porozumienia.

Gdyby jednak takowe udało się osiągnąć, to słowackie wojsko wręcz skorzystałoby na dostarczaniu Ukrainie uzbrojenia. Słowacja otrzymała już rekompensatę za systemy S-300, gdy sojusznicy tego kraju zakupili cztery baterie nowszego systemu Patriot. Patrioty i tak pozostają jednak w rękach niemieckich, holenderskich i amerykańskich.

Czechy przekazały już Ukrainie sprzęt o łącznej wartości ok. 120 mln euro, a Słowacja 200 mln euro. Motywacją dla obu krajów do zawierania umów z Niemcami jest ograniczony potencjał ich sił zbrojnych i potrzeba ich modernizacji