Dlaczego Ukraina wzywa do MSZ ambasadora Węgier po niedzielnych wyborach samorządowych?

Węgry, Ukraina, Zakarpacie

W niedzielę Peter Szijjarto (na zdj. z prawej) zaapelował na Facebooku do Węgrów na ukraińskim Zakarpaciu o poparcie Towarzystwa Węgierskiej Kultury Zakarpacia. / Foto via Facebook [Szijjártó Péter]

Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto określił w poniedziałek jako nonsens wezwanie tego dnia do MSZ w Kijowie ambasadora Węgier i wręczenie mu noty protestacyjnej.

 

 

Szijjarto oświadczył, że ambasador Istvan Ijgyarto został wezwany „w niezbyt przyjaznym tonie i nie z przyjazną intencją”.

Ukraina: Węgry agitują?

Ukraińskie MSZ podało, że ambasadora wezwano w związku z polityczną agitacją Budapesztu na korzyść jednej z partii w czasie niedzielnych wyborów lokalnych na Ukrainie. Przekazano mu, że ministerstwo uważa za niedopuszczalne publiczne wzywanie obywateli Ukrainy przez przedstawicieli węgierskich władz do głosowania na partię ukraińskich Węgrów – Towarzystwo Węgierskiej Kultury Zakarpacia (KMKS).

„Budapeszt zadał cios wysiłkom na rzecz rozwiązania problemów w stosunkach między dwoma krajami”, dodano.

W niedzielę Szijjarto zaapelował na Facebooku do Węgrów na ukraińskim Zakarpaciu o poparcie KMKS. „Jedyna węgierska partia, KMKS, kandyduje do zakarpackiej rady obwodowej i byłoby niedobrze, gdyby Węgrzy zostali bez reprezentantów na poziomie obwodu”, napisał.

Węgry: Telex zastąpi Index. Na Węgrzech będą jeszcze niezależne media?

Telex tworzy 70 dziennikarzy, którzy w lipcu zrezygnowali z pracy w Indexie z obawy przed utratą przez ten portal niezależności.

Węgry spierają się o ludność Zakarpacia

Węgierski minister pogratulował w poniedziałek wyniku tej partii, podkreślając, że będzie ona miała silną frakcję w radzie obwodu zakarpackiego i dzięki temu trzeba się będzie liczyć z opinią miejscowych Węgrów.

Szijjarto zaznaczył, że rząd Węgier z zaangażowaniem wspiera zakarpackich Węgrów i im pomaga. Podkreślił też, że rząd jego kraju jest gotów zacieśnić współpracę z rządem Ukrainy na rzecz powodzenia Zakarpacia i wyraził nadzieję, że również druga strona „będzie na to otwarta”.

W obwodzie zakarpackim mieszka około 150-tysięczna mniejszość węgierska. Od 2017 r. Węgry blokują spotkania NATO-Ukraina na wysokim szczeblu w związku z ustawą oświatową na Ukrainie. Budapeszt twierdzi, że godzi ona w prawa mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu. Takie same zarzuty Węgry wysuwają wobec ukraińskiej ustawy o języku.