„Deklaracja Warszawska” efektem szczytu „Together for Europe”

Uczestnicy szczytu "Together for Europe – High Level Summit" / Zdjęcie Krystian Maj, serwis prasowy KPRM

Na zaproszenie premiera Mateusza Morawieckiego w 15 rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej do Warszawy przyjechały delegacje z krajów, które przystąpiły do struktur unijnych począwszy od 2004 r. Efektem szczytu jest podpisanie przez liderów tzw. „Deklaracji Warszawskiej”.

 

W piętnastolecie przystąpienia Polski do UE na Zamku Królewskim odbył się szczyt „Together for Europe – High Level Summit”.

Do Warszawy przyjechali prezydenci, premierzy oraz ministrowie reprezentujący poszczególne delegacje. Wśród nich był m. in. premier Węgier Viktor Orban, premier Czech Andrej Babis czy premier Bułgarii Bojko Borysow.

Czechy: Demonstracje przeciw zmianom w wymiarze sprawiedliwości

W Pradze i kilku innych czeskich miastach protestowały tysiące osób rozczarowanych zapowiadaną decyzją premiera Andreja Babisza o mianowaniu nowej minister sprawiedliwości. Resort, który nadzoruje prokuraturę obejmie bliska współpracowniczka szefa rządu. Dzieje się tak tuż po tym, jak prokuratura rozpoczęła prace …

„Razem dla Europy”

Głównym punktem spotkania było podpisanie tzw. „Deklaracji Warszawskiej Dotyczącąej Ponownego Zjednoczenia Europy – Nasza Unia, Nasza Przyszłość”. W dokumencie podkreślono konieczność uczestniczenia rządów wszystkich państw członkowskich w procesie decyzyjnym Unii Europejskiej na równym poziomie oraz w duchu lojalnej współpracy i jedności.

Wyrażono także troskę o osiągnięcia UE oraz o równe traktowanie wszystkich członków Wspólnoty bez względu na potencjał ludnościowy czy ekonomiczny.

„Rozwój wspólnego rynku wymaga dalekowzroczności, ambicji oraz uczciwej konkurencji opartej na jasnych, wyważonych, harmonijnych i przejrzystych zasadach oraz na politycznym zaangażowaniu”.

Dla migrantów Polska przystankiem w drodze na Zachód

Najnowsze dane pokazują, że w 2017 r. Polska była europejskim liderem w liczbie wydanych pierwszych dokumentów pobytowych dla obcokrajowców. Najczęściej jednak migranci traktują nasz kraj jako państwo tranzytowe w drodze na Zachód.
 

Dane przedstawione przez portal VisaGuide.world pokazują, że w 2017 r. …

Przeciw protekcjonizmowi

Środowa deklaracja uwzględnia także kwestię protekcjonizmu na terytorium UE, jak i poza nim. Można w niej przeczytać, że „usunięcie przeszkód blokujących dalszą integrację i stworzenie optymalnych warunków dla współpracy gospodarczej leży w interesie wszystkich państw członkowskich”.

Do problemu protekcjonizmu powrócił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu posłużył się przykładem dyrektywy o pracownikach delegowanych: „tam gdzie Polska i Czechy są konkurencyjne, np. w branżach budowlanych czy informatycznych – tam tworzy się bariery”, wskazał Morawiecki.

Czy Grupa Wyszehradzka opodatkuje internetowych gigantów?

Choć państwa członkowskie UE nie doszły do porozumienia w sprawie opodatkowania internetowych gigantów, państwa Grupy Wyszehradzkiej intensywnie zastanawiają się nad wprowadzeniem własnych podatków cyfrowych.
 

W trakcie ostatniego szczytu tatrzańskiego na Słowacji, ministrowie finansów Wyszehradzkiej Czwórki podpisali wspólną deklarację. Wyrazili w …

Przeciw podziałom, na rzecz współpracy

Na szczycie poruszono także inne tematy, jak dalsza integracja Bałkanów Zachodnich z UE i NATO (Polska przewodzi w tym roku pracom grupy Procesu Berlińskiego, mającej na celu eksperckie wsparcie państw regionu; w lipcu w Poznaniu odbędzie się szczyt grupy), kryzys migracyjny czy unijny system podatkowy.

Uczestnicy szczytu oświadczyli, że integracja europejska regionu bałkańskiego powinna być postrzegana jako ważny proces na drodze umacniania Europy.

W deklaracji odniesiono się także do niedawnych słów francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona o możliwym zawężeniu strefy Schengen. Liderzy państw obecni 1 maja w Warszawie mają tu inne zdanie: należy „unikać niepotrzebnych kontroli na granicach wewnętrznych, przywrócić funkcjonowanie strefy Schengen i stworzyć przyjazny polityczny klimat dla jej rozszerzenia”.

Nie zapomniano także o konieczności nadrabiania zaległości gospodarczych, a więc procesu przerwanego z powodu kryzysu finansowego. Zdaniem uczestników spotkania powinien być to priorytet wszystkich europejskich państw w najbliższych latach.

E-mobilność: Jak Grupa Wyszehradzka radzi sobie na tle Europy?

W dziedzinie e-mobilności państwom Europy Środkowej nieco jeszcze brakuje do średniej unijnej. Nie chcą jednak dłużej pozostawać w tyle – stawiają na produkcję baterii do samochodów elektrycznych i marzą o wielkich inwestycjach rodzimego przemysłu.
 

Kiedy rozniosła się wieść, że w 2019 …

Szef rządu nie wykluczył organizacji podobnych spotkań w przyszłości. „Mówiliśmy właściwie jednym językiem, a to oznacza, że podczas kolejnych spotkań Rady Europejskiej będziemy reprezentowali wspólne interesy, będziemy mówili jednym głosem, a przez to możemy być bardziej skuteczni”.