Czechy: Pierwszy spór kandydata na szefa dyplomacji z prezydentem Zemanem

czechy-zeman-lipawsky-fiala-izrael-rosja-chiny-unia-europejska

Milosz Zeman, źródło: Wikipedia (en.kremlin.ru)

Prezydent Miloš Zeman kontynuuje rozmowy z kandydatami na stanowiska ministerialne w przyszłym rządzie. Kością niezgody między głową państwa a nominowanym na premiera Petrem Fialą pozostaje jednak kandydatura na ministra spraw zagranicznych Jana Lipavskiego z Partii Piratów, który spotkał się z Zemanem w poniedziałek.

 

 

Według stacji radiowej Frekvence 1, znanej z dobrych relacji z prezydentem, Zeman zalecił Lipavskiemu wycofanie swojej kandydatury.

Sam Lipavský odmówił komentarza w tej sprawie. „Porozumieliśmy się, że nie będziemy komentować publicznie spraw dotyczących przyszłego rządu”, powiedział po spotkaniu z Zemanem.

Czechy odejdą od węgla najpóźniej w 2033 r. Przyszły rząd chce przyspieszyć transformację energetyczną

„Największym sukcesem byłoby wycofanie się z węgla najpóźniej do 2030, maksymalnie do 2033 roku”, oceniła kandydatka na minister środowiska Anna Hubáčkova.

Problemem Izrael?

Prezydent od początku sprzeciwiał się propozycji objęcia przez Lipavskiego resortu dyplomacji. Przyczyną są radykalne różnice poglądów między oboma politykami w kwestiach związanych z polityką zagraniczną.

Podczas gdy Zeman opowiada się za współpracą z Rosją i Chinami, Lipavský, który jest byłym wiceprzewodniczącym parlamentarnej komisji spraw zagranicznych i obrony, odnosi się do tych państw sceptycznie. Kandydat na ministra sprzeciwiał się na przykład zaangażowaniu Rosji i Chin w budowę nowych elektrowni jądrowych w Czechach.

Jak dowiedziała się redakcja EURACTIV.cz, przedmiotem sporu są także stosunki między Czechami a Izraelem. Zeman domaga się przeniesienia czeskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy, podczas gdy Lipavský nie chce odchodzić od popieranego przez Unię Europejską podejścia dwupaństwowego.

Aby jednak uciszyć pojawiającą się krytykę Piratów za rzekomą wrogość wobec Izraela, Lipavský jako kandydat na ministra starał się zmienić reputację partii, spotykając z przedstawicielami państwa izraelskiego.

„Postrzegam Izrael jako ważnego partnera dla Czech. Możemy współpracować w wielu obszarach”, powiedział po spotkaniu z prezydentem Zemanem. „Rozmawialiśmy o opcji przeniesienia ambasady. Wyraziłem moje zdanie, że taką możliwość trzeba dobrze rozważyć, nie można tego robić w pośpiechu”, oznajmił.