Czechy: Węgry stracą wsparcie Pragi w sporach z UE?

Czechy-Fiala-zeman-Polska-V4-grupa wyszehradzka-unia-europejska-babis-klimat-ekologia-elektrownia-nuklearna

Desygnowany na premiera Petr Fiala oraz Ivan Bartos, minister rozwoju regionalnego i cyfryzacji / (CC BY-SA 2.0) [Photo via Flickr]

Wraz zmianami w czeskim rządzie Budapeszt może stracić wsparcie Pragi w sporach z UE o praworządność.

 

Zostań jednym z Młodych Liderów Europy! Redakcja EURACTIV.pl ogłasza nabór do projektu Young European Leaders for the Future of Europe

 

Prawdopodobny następny minister spraw ds. europejskich, były rektor Uniwersytetu Masaryka i członek czeskiego Senatu Mikuláš Bek (Burmistrzowie i Niezależni) powiedział w rozmowie z Dennikiem N, że jest zaniepokojony rządami państwa prawa na Węgrzech i w Polsce.

„Od lat z rosnącym niepokojem śledzę sytuację na Węgrzech. Jako były rektor byłem zaniepokojony tym, jak Węgry pozycjonują się w kwestii autonomii uniwersytetów”, podkreślił Bek. Odnosząc się do orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego kwestionującego nadrzędność prawa UE nad krajowym, Bek zauważył, że „sytuacja jest naprawdę poważna”.

Nadal nie jest jasne, czy Czechy zgodziłyby się na ewentualne uruchomienie mechanizmu warunkowego, który mógłby zawiesić finansowanie ze środków unijnych dla Węgier lub Polski. Przyszły rząd nie zajął jeszcze oficjalnego stanowiska. Bek zwrócił jednak uwagę, że komisja spraw europejskich w czeskim Senacie, której pełnił funkcję przewodniczącego, poparła mechanizm warunkowości.

Jednak szukanie konsensusu wśród przyszłych partii koalicyjnych wydaje się trudnym zadaniem, ponieważ ich opinie są różne. Podczas gdy Piraci (Zieloni/EFA) są silnymi przeciwnikami obecnego rządu węgierskiego lub polskiego, konserwatywni Obywatelscy Demokraci (ODS, ECR) nigdy nie wypowiadali się przeciwko Viktorowi Orbánowi czy Mateuszowi Morawieckiemu.

Desygnowany na premiera Petr Fiala (ODS) wraz ze swoim polskim odpowiednikiem będą jedynymi przywódcami państw członkowskich UE z Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.