Czechy: Rząd z wotum zaufania. Jedna z koalicyjnych partii finansowana z nielegalnych źródeł?

Czechy, Vít Rakušan, Burmistrzowie i Niezależni

Minister spraw wewnętrznych Czech i lider partii Burmistrzowie i Niezależni Vít Rakušan / Zdjęcie: Flickr, CC BY-SA 2.0 [Pirátská strana]

Rząd Petra Fiali otrzymał wotum zaufania Izby Poselskiej. Zatwierdzeniu rządu towarzyszą jednak kontrowersje. Opozycja zarzuciła jednej z tworzących koalicję partii: Burmistrzom i Niezależnym (STAN), finansowane z pieniędzy pochodzących z działalności przestępczej.

 

 

Debata nad wotum zaufania dla pięciopartyjnego rządu trwała cały środowy wieczór. Po 22 godzinach posiedzenie wczoraj rano zostało w końcu przerwane i wznowione wieczorem.

Koalicja dysponuje razem liczbą 108 mandatów w 200-osobowej Izbie Poselskiej, co dało rządowi stabilną większość i zapewniło pomyślny wynik głosowania. Obrady przez wiele godzin blokowały jednak dwie partie opozycyjne, które do niedawna same współtworzyły rząd: partia ANO Andreja Babiša i skrajnie prawicowe ugrupowanie Wolność i Demokracja Bezpośrednia (SPD).

Posiedzenie przejdzie tym samym do historii jako najdłuższa debata nad wotum zaufania w historii Czech.

Czechy: Pirat-informatyk z koszmaru prezydenta Zemana. Rzuci wyzwanie Chinom i zawstydzi Zachód?

Czy Czechy czeka wewnętrzny konflikt o politykę wobec Rosji i Chin?

Kłopoty Burmistrzów. Podejrzane źródła finansowania i plany jednego z posłów

Jednym z zarzutów wysuwanych przez opozycję były podejrzane źródła finansowania wchodzącej w skład nowej koalicji partii Burmistrzowie i Niezależni (STAN). Lider SPD Tomio Okamura wezwał do dymisji szefa partii, nowego ministra spraw wewnętrznych Víta Rakušana.

Szef MSW odmówił ustąpienia z obu funkcji. Jak jednak zapewnił, jeśli potwierdzi się, że pieniądze, jakie trafiały do partii, pochodziły z działalności przestępczej, to zostaną one zwrócone. Niektóre media zwróciły tymczasem uwagę, że zarówno ANO, jak i SPD również miały wcześniej podobne problemy z finansowaniem, tyle że na znacznie większą skalę.

Podejrzane wpłaty na konto partii to nie jedyna w ostatnim czasie kontrowersyjna sprawa, związana z Burmistrzami i Niezależnymi. Poseł STAN Jan Farský ogłosił w tym tygodniu, że dostał stypendium Fulbrighta w USA i wyjeżdża na pół roku, ale zachowa mandat. Decyzja ta wywołała spore oburzenie, zwłaszcza w mediach społecznościowych.