Czechy rozważają dostawę sprzętu wojskowego dla Ukrainy

Foto via unsplash [@hookie1001]

Nowy czeski rząd chce pomóc Ukrainie w obliczu trudnej sytuacji na granicy z Rosją, oświadczyła w rozmowie z dziennikiem „Hospodářské Noviny” minister obrony Jana Černochová.

 

WEBINARIUM: „Fit for 55: Jakie wyzwania czekają Polskę?”

 

W wywiadzie Jana Černochová poinformowała, że Czechy myślą o sprzedaży bądź darmowej dostawie Ukrainie sprzętu wojskowego. Według niej dostawy broni czy amunicji powinny zostać skonsultowane i skoordynowane z innymi państwami, w tym z krajami Grupy Wyszehradzkiej, Niemcami, Austrią czy państwami bałtyckimi.

„Czechy z historycznego i politycznego punktu widzenia opowiadają się po stronie Ukrainy. Jeśli Ukraina potrzebuje pomocy, zrobimy co w naszej mocy, aby udzielić jej wsparcia”, zapowiedziała minister.

Jak pisze gazeta „Hospodářské noviny”, minister obrony prowadzi obecnie rozmowy z szefem czeskiej armii Alešem Opatą. Ponadto w najbliższym czasie do Pragi ma przybyć głównodowodzący ukraińskich sił zbrojnych gen. Walerij Załużny.

Tymczasem czeska armia planuje wysłać na Ukrainę sześciu członków sił specjalnych na wspólne ćwiczenia Silver Sabre 2022, które odbędą się pod koniec lutego lub na początku marca. Manewry stanowią część natowskiego planu rozwoju ukraińskiej armii.

„Udział czeskich sił specjalnych w ćwiczeniach Silver Sable 2022 był w planach od jakiegoś czasu, więc nie jest to natychmiastowa reakcja na obecną eskalację sytuacji (na ukraińsko-rosyjskiej granicy – red.)”, powiedział EURACTIV.cz rzecznik resortu obrony.

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zdecydowały już o wysyłce broni na Ukrainę. Niemcy odmówiły podobnego kroku, argumentując, że takie posunięcie mogłoby doprowadzić do zwiększenia napięcia w regionie i utrudnić negocjacje z Rosją.

Niemcy: Nie będzie dostaw broni na Ukrainę. Berlin sprzedaje broń m.in. do Egiptu i Kataru

W kwestii dostaw broni dla Ukraińców Niemcy zdania nie zmieniają także po odejściu Angeli Merkel.