Koronawirus: Czechy chcą jak najszybciej rosyjską szczepionkę. Prezydent wysłał list do Władimira Putina

Czechy, Rosja, szczepionka, EMA, Sputnik V, Putin, Europejska Agencja Leków, list, dyplomacja szczepionkowa,

Prezydent Milos Zeman (na zdj.) oświadczył, że do stosowania szczepionki Sputnik V w Czechach będzie niezbędny certyfikat, "ale wystarczy nasz krajowy, niekoniecznie od Europejskiej Agencji Leków", podkreślił polityk. / Foto via FB [Miloš Zeman - prezident České republiky]

Prezydent Czech Milos Zeman poinformował w niedzielę (28 lutego) rano, że wysłał – po konsultacji z premierem Andrejem Babišem – do Władimira Putina list z prośbą o dostawę szczepionek Sputnik V „w możliwie jak najkrótszym terminie”. Z kolei minister zdrowia stwierdził, że zatwierdzi rosyjską szczepionkę dopiero po decyzji Europejskiej Agencji Leków.

 

 

Prezydent oświadczył, że do stosowania szczepionki Sputnik V w Czechach będzie niezbędny certyfikat. „Oczywiście, będzie potrzebny. Ale niekoniecznie od Europejskiej Agencji Leków (EMA). Wystarczy mi certyfikat Czeskiego Państwowego Instytutu Kontroli Leków (SUKL)”, powiedział Zeman w wyemitowanej w niedzielę rozmowie z telewizją CNN Prima News.

Słowa prezydenta powtórzył w kilka godzin później premier Babiš. Przed trzema tygodniami premier mówił, że Czechy nie planują zastosowania rosyjskiego preparatu bez zatwierdzenia przez instytucję europejską. Jego zdaniem Czechy mogłyby kupić szczepionkę wcześniej, żeby uzyskać przewagę w sytuacji, gdy preparat zostanie zatwierdzony przez EMA.

„Nie możemy czekać na decyzję EMA, ponieważ Rosja nie wystąpiła o zatwierdzenie”, podkreślił Babiš w rozmowie z CNN Prima News, dodając, że sześć krajów UE także chce rosyjskiej szczepionki. Nie sprecyzował jednak, które to państwa.

Premier Czech gościł przed dwoma tygodniami w Serbii, gdzie zapoznał się razem z grupą ekspertów z doświadczeniem Belgradu w stosowaniu szczepionek z Chin i Rosji. Wcześniej premier Czech był na Węgrzech, które także zatwierdziły preparaty z Rosji i Chin.

Z kolei w ubiegły wtorek prezydent, premier, przewodniczący Izby Poselskiej Radek Vondraczek, minister spraw zagranicznych Tomáš Petříček i minister obrony Lubomir Metnar zgodzili się, że w Czechach nie należy używać szczepionek, które nie zostaną zaakceptowane przez EMA.

Gdy prezydent i premier są otwarci na rosyjską szczepionkę, mimo że nie została ona zatwierdzona przez EMA, minister zdrowia Jan Blatný podkreślił, że nie wyda zezwolenia na rozpoczęcie szczepień Sputnikiem V, chyba że zrobi to najpierw EMA.

W związku z sytuacją epidemiczną od dziś (1 marca) w Czechach będzie obowiązywać kolejny stan wyjątkowy, w którym zakazane będzie m.in. podróżowanie między powiatami, ponownie zamknięte zostaną przedszkola i żłobki, a także niektóre z otwartych dotąd sklepów detalicznych.