Czechy: Przyszły premier wychodzi zwycięsko ze sporu z prezydentem

Petr Fiala, Czechy-czechy-wegiel-CO2-dekarbonizacja-Fila-klimat-ekologia-przemysł-emisje

Przewodniczący ODS, przyszły premier Czech Petr Fiala / Zdjęcie: Twitter [@P_Fiala]

Prezydent Miloš Zeman zaprzysięgnie w piątek nowy rząd. Dla przyszłego premiera Petra Fiali z Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) jest to niemałe zwycięstwo nad głową państwa. Powodem jest przeforsowanie źle ocenianego przez prezydenta kandydata na szefa resortu dyplomacji.

 

 

Prezydent dotychczas niechętnie odnosił się do nominacji na ministra spraw zagranicznych Jana Lipavskiego z Partii Piratów ze względu na znaczące różnice w poglądach między oboma politykami, m.in. na temat Izraela i współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Czechy: Prezydent odmówił zatwierdzenia kandydata na ministra spraw zagranicznych

Już wcześniej zgłaszał bowiem zastrzeżenia do jego pomysłów na politykę zagraniczną.

Czechy: Miloš Zeman zaakceptuje rząd z Janem Lipavskim

„Rząd zostanie zaprzysiężony w pierwotnie zaproponowanym składzie, z Janem Lipavskim z Partii Piratów jako ministrem spraw zagranicznych”, oświadczył Fiala po wczorajszym spotkaniu z prezydentem Zemanem.

Jak  informowaliśmy wcześniej, Zeman zalecał wcześniej Lipavskiemu wycofanie swojej kandydatury. Ostatecznie jednak postanowił ustąpić w sporze. Zeman otwarcie powiedział, że powodem jego sceptycyzmu wobec Lipavskiego jest podejście do Izraela i Grupy Wyszehradzkiej, ale także jego niskie (zdaniem prezydenta) kwalifikacje.

Fiala odmówił jednak dokonania jakichkolwiek zmian w zaproponowanym składzie swojego przyszłego gabinetu i zagroził Zemanowi podjęciem kroków prawnych, ponieważ prezydent nie powinien utrudniać tworzenia nowego rządu.

„Nasza rozmowa z panem prezydentem była bardzo otwarta, co prawda niełatwa, ale nie przeszkadza mi taki sposób komunikacji”, skomentował Fiala spotkanie z Zemanem.

Nowy czeski rząd zostanie utworzony przez przedstawicieli pięciu partii – konserwatywną ODS, chrześcijańsko-demokratyczną partię KDU-ČSL, liberalno-konserwatywną TOP 09, liberalno-centrowych Burmistrzów i Niezależnych oraz liberalno-postępowych Piratów.

17 grudnia nowy rząd zastąpi dotychczasowy gabinet Andreja Babiša.