Czechy: Prezydent mianuje Petra Fialę premierem

Petr Fiala (w środku) może już chyba świętować sukces, źródło: Twitter/ Petr Fiala (@P_Fiala)

Petr Fiala (w środku) może już chyba świętować sukces, źródło: Twitter/ Petr Fiala (@P_Fiala)

Jest szansa na rozwiązanie politycznego kryzysu w Czechach. Przebywający od niemal miesiąca w szpitalu prezydent Miloš Zeman zapowiedział mianowanie premierem Petra Fialę, który jest kandydatem zwycięskiej w wyborach prawicowej koalicji SPOLU.

 

 

Miloš Zeman krótko po październikowych wyborach parlamentarnych w Czechach został przewieziony do Centralnego Szpitala Wojskowego w Pradze. Lekarze nie informowali szczegółowo o jego stanie zdrowia, ale wiadomo było, że głowa czeskiego państwa cierpi od wielu lat na zaawansowaną cukrzycę oraz związane z nią powikłania kardiologiczne, ortopedyczne i nefrologiczne. To dlatego Zeman porusza się na wózku inwalidzkim.

Czechy wkrótce z nową umową koalicyjną. Rząd utworzą blok SPOLU oraz Piraci i Burmistrzowie

Według ustaleń skład nowego gabinetu oprócz premiera ma wejść 17 ministrów, czyli o dwóch więcej, niż jest w ustępującym rządzie Andreja Babiša.

Polityczne spory o zdrowie Zemana

Kwestia stanu zdrowia prezydenta wywołała w Czechach poważne polityczne spory, a zwycięzca z wyborach dotychczasowa opozycja domagała się nawet czasowego odsunięcia prezydenta od sprawowania urzędu. Z kolei współpracownicy prezydenta zapewniali, że ten wciąż może wykonywać swoje obowiązki.

Spór wynikał przede wszystkim z tego, że to właśnie Zeman powinien wskazać komu powierzy po wyborach misję utworzenia nowego rządu. Tymczasem prezydent spotkał się jedynie z dotychczasowym premierem Andrejem Babišem, z którym dotąd blisko współpracował.

Co prawda obaj politycy zastrzegali, że powodem powyborczego spotkania nie były kwestie budowy nowego rządu i nie były to oficjalne rozmowy na ten temat, ale wielu obserwatorów to nie przekonywało, bo Babiš dawał do zrozumienia, że nie w smak mu oddanie władzy.

Jednak jego rządząca dotąd partia ANO, choć uzyskała tyle samo mandatów w Izbie Poselskiej, co prawicowa koalicja SPOLU (którą poparło minimalnie więcej wyborców, ale nie przełożyło się to na więcej mandatów), nie miała szans na stworzenie parlamentarnej większości.

Czechy: Wyborcza porażka premiera Babiša osłabi więzi między Pragą i Budapesztem?

Mimo że Andrej Babiš przekonuje, że dostanie od prezydenta Miloša Zemana misję utworzenia nowego rządu, szanse na to są niewielkie.

Fiala nowym premierem

Dające stabilną większość porozumienie zawarły bowiem dwie dotąd opozycyjne partie – obok SPOLU także centrowy blok PIRSTAN (Partia Piratów oraz ruch Burmistrzowie i Niezależni). Politycy tych ugrupowań domagali się, aby Zeman wskazał lidera największe w składzie SPOLU Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) Petra Fialę na nowego premiera.

Oskarżali też głowę państwa o to, że wykorzystując swoją zdrowotną niedyspozycję, tak naprawdę gra na czas, aby umożliwić Babišowi opracowanie jakiegoś planu B. Zeman jednak, który wczoraj (4 listopada) opuścił oddział intensywnej opieki medycznej wojskowego szpitala i został przeniesiony na oddział rehabilitacyjny, powiedział w rozmowie z radiem Frekvence 1, że zadecydował już, że powierza Fiali misję utworzenia nowego rządu.

„Stan zdrowia (prezydenta Zemana – przyp. red.) w momencie przyjęcia niewątpliwie wymagał intensywnej opieki. Leczenie, a przede wszystkim kompleksowe wsparcie żywieniowe, doprowadziło do poprawy stanu klinicznego prezydenta” – poinformowała rzeczniczka szpitala Jitka Zinke.

Fiala już poinformował, że otrzymał od Zemana zapewnienie, że niebawem – być może jeszcze w szpitalu – dojdzie do jego spotkania z prezydentem. Z oficjalną wizytą ma się też u głowy państwa zjawić premier Babiš, zapewne, aby odebrać dymisję. Terminów spotkań jednak jeszcze nie wyznaczono. Wiadomo natomiast, że Zeman rozmawiał już z Babišem telefonicznie.