Koronawirus: Wybory w trakcie pandemii. Czechy dopuszczą głosowanie korespondencyjne?

Pandemia wymusiła wprowadzenie poprawek do ordynacji wyborczej. Koronawirus mógłby pozbawić w Czechach prawa głosu kilka tysięcy osób.

Pandemia wymusiła wprowadzenie poprawek do ordynacji wyborczej. Koronawirus mógłby pozbawić w Czechach prawa głosu kilka tysięcy osób. / Foto via flickr @Coventry City Council, licencja (CC BY-NC-ND 2.0)

W jaki sposób zagłosują Czesi w jesiennych wyborach senackich i samorządowych? Pandemia wymusiła wprowadzenie poprawek do ordynacji wyborczej. Koronawirus mógłby pozbawić prawa głosu kilka tysięcy osób.

 

 

Izba Poselska (izba niższa) parlamentu przegłosowała w środę (19 sierpnia) ustawę umożliwiającą głosowanie podczas kwarantanny. Wprowadzono m.in. możliwość głosowania z samochodu w specjalnie do tego stworzonych komisjach wyborczych.

Czechy: Głosowanie z samochodu

Czesi wybiorą 2 i 3 października jedną trzecią Senatu oraz przedstawicieli do władz samorządowych na poziomie krajów (województw).

Przyjęta ustawa, po zatwierdzeniu przez Senat i podpisaniu przez prezydenta Milosza Zemana, pozwoli na zlikwidowanie luki w ordynacji wyborczej, która nie przewidziała przeprowadzenia głosowania w warunkach pandemii.

Zmiany w prawie przewidują wprowadzenie możliwości głosowania z samochodu  – drive thru, jak w restauracjach Mcdonald’s, czy przy pobieraniu wymazów na koronawirusa. To niestosowana wcześniej w Czechach forma głosowania, która wymaga utworzenia specjalnych komisji wyborczych. Wyborca będzie mógł przyjechać tam samochodem i oddać głos nie wychodząc z niego.

Posłowie zezwolili tym samym na głosowanie osób objętych obowiązkową kwarantanną, nakazaną przez służby sanitarne lub lekarzy, w specjalnych komisjach, do których będzie można przyjechać samochodem i z niego bezpośrednio oddać głos. Alternatywą jest wezwanie specjalnie przygotowanych członków komisji wyborczej z urną. Samochodowe komisje powstaną w każdym z 78 powiatów.

Czechy i Słowacja wielokrotnie zwiększają deficyty budżetowe na 2020 r. W Czechach deficyt najwyższy w historii.

Deficyt budżetowy Czech w tym roku będzie wyższy od tego z kryzysu zadłużeniowego w strefie euro. Deficyt budżetowy zwiększa także Słowacja – czterokrotnie więcej niż pierwotnie planowano.

Czechy: Brak zgody na głosowanie korespondencyjne

Przy organizacji takich miejsc głosowania i ich obsłudze będą pomagać żołnierze. Ustawa przewiduje także stworzenie komisji wyborczych w obiektach medycznych lub ośrodkach opieki społecznej, które w całości byłyby objęte kwarantanną.

Partie już na etapie konsultacji z MSW zgodnie odrzuciły pomysł wprowadzenia głosowania przez przedstawicieli. Nie doszło także do porozumienia w sprawie głosowania korespondencyjnego.

Jak informuje PAP, obecnie w Czechach kwarantanną z powodu koronawirusa objętych jest około 5 tys. osób. Bez przejęcia specjalnej ustawy byłyby w październiku pozbawione możliwości głosowania.