Czechy zbojkotują konferencję ONZ przeciwko rasizmowi

Czechy, ONZ, rasizm, Nowy Jork, USA, Izrael

Szef dyplomacji Czech Jakub Kulhánek ogłosił plany nieuczestniczenia w konferencji w RPA w poniedziałek w Brukseli, gdzie wczoraj odbyło się spotkanie Rady UE ds. zagranicznych z gościnnym udziałem szefa izraelskiej dyplomacji Jaira Lapida / Foto via flickr (CC BY 2.0) [flickr.com/photos/minoritenplatz…]

Czechy nie wezmą udziału w tegorocznej konferencji ONZ przeciwko rasizmowi, która odbędzie się we wrześniu 2021 r. w Nowym Jorku.

 

 

„Podjąłem tę decyzję z powodu historycznych obaw związanych z antysemityzmem i możliwością wykorzystania tego forum do ataków na Izrael” – powiedział czeski minister spraw zagranicznych Jakub Kulhánek. Zastrzegł jednocześnie, że Czechy będą nadal walczyć z rasizmem i dyskryminacją.

Konferencja w Nowym Jorku zostanie zorganizowana z okazji 20. rocznicy Światowej Konferencji Przeciwko Rasizmowi, Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i związanej z nimi Nietolerancji oraz przyjęcia Deklaracji z Durbanu i Programu Działania. Jak podał serwis informacyjny iRozhlas, już wcześniej decyzję o bojkocie podjęły Austria i Holandia.

Kulhánek ogłosił plany nieuczestniczenia w konferencji w RPA w poniedziałek w Brukseli, gdzie wczoraj odbyło się spotkanie Rady UE ds. zagranicznych z gościnnym udziałem szefa izraelskiej dyplomacji Jaira Lapida. Według słów Kulhánka duża część krajów UE poparła ideę zacieśnienia współpracy z Izraelem.

Czeski MSZ wezwał również do ponownego powołania Rady Stowarzyszenia UE-Izrael, której formalne posiedzenia nie odbywają się od 2012 r.

„Reaktywacja Rady to sposób na wzmocnienie relacji w sferze handlu, inwestycji, zwłaszcza badań, co ma ogromny potencjał dla współpracy UE i Izraela”, ocenił minister.