Czechy: Maski wracają do łask. Z każdym dniem coraz więcej zakażeń koronawirusem

Pomimo pogarszającej się sytuacji epidemicznej, "żadne ekonomiczne środki ograniczające rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 nie powrócą, ponieważ kraju na to nie stać", podkreślił premier Czech Andrej Babiš (na zdj.).

Pomimo pogarszającej się sytuacji epidemicznej, "żadne ekonomiczne środki ograniczające rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2 nie powrócą, ponieważ kraju na to nie stać", podkreślił premier Czech Andrej Babiš (na zdj. po lewej). / Foto via Facebook @AndrejBabis

W ostatnich dniach w Czechach notuje się regularnie ponad 1 tys. zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, a z każdym kolejnym dniem pada nowy rekord dziennych infekcji. Liczba aktywnych przypadków zbliża się do 10 tys. Dlatego Czesi wracają do masek.

 

 

U większości zakażonych w Czechach choroba ma łagodny przebieg, często bezobjawowy. Oprócz nowo wykrytych zakażeń koronawirusem, rekordowo wysoka jest też liczba aktywnych przypadków infekcji – ponad 9 tys.

Jak poinformował w środę (9 września) resort zdrowia w szpitalach przebywa 234 chorych, z czego 62 pacjentów jest w ciężkim stanie. To najwięcej od kwietnia. Na COVID-19 w Czechach zmarło ogółem 441 osób.

Czechy: Wzrost zakażeń najwyższy w Europie

Według danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w ciągu ostatnich dwóch tygodni wzrost zakażeń w Czechach należał do najszybszych w Europie. Liczba nowych infekcji na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni wynosi tam 68,8. W najbardziej dotkniętej epidemią w Europie Hiszpanii odnotowano 259,8 nowych zakażeń na 100 tys., a dla Niemiec współczynnik ten wynosi 20,5.

Czechy było wśród pierwszych państw europejskich, które wprowadziły obowiązek zakrywania nosa i ust na początku pandemii SARS-CoV-2 w marcu. Od tego czasu nakaz był stopniowo znoszony, by – wraz z notowanym obecnie wzrostem zachorowań – ponownie zacząć obowiązywać.

Od czwartku (10 września) na terenie całych Czech będzie obowiązywał nakaz noszenia masek ochronnych w zamkniętych przestrzeniach publicznych, poinformował w środę minister zdrowia Adam Vojtiech.

W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną (…) zgodziliśmy się z ekspertami, że od jutra wprowadzimy obowiązkowe noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych na terenie całych Czech – oświadczył Vojtiech.

Koronawirus: Wybory w trakcie pandemii. Czechy dopuszczą głosowanie korespondencyjne?

Pandemia wymusiła wprowadzenie poprawek do ordynacji wyborczej. Koronawirus mógłby pozbawić prawa głosu kilka tysięcy osób. 

Czechy: Najgorsza sytuacja w Pradze

Zdaniem ekspertów najtrudniejsza sytuacja panuje w Pradze, która na mapie zagrożeń epidemicznych oznaczona została kolorem żółtym odpowiadającemu trzeciemu poziomowi zagrożenia w czterostopniowej skali.

Według służb sanitarnych w stolicy rozpoczęła się transmisja pozioma zakażeń, co oznacza, że wirus przenosi się nie tylko w ramach ognisk, ale także między nimi. W Pradze problemem stało się także ustalanie kontaktów zakażonych i precyzowanie źródeł zakażenia.

Tymczasem Belgia i Niemcy postanowiły w środę (9 września) umieścić Pragę na swoich listach regionów wysokiego ryzyka po tym, jak liczba dziennych przypadków COVID-19 przekroczyła 1 tys. przypadków po raz pierwszy od wybuchu pandemii.

Jednak żadne ekonomiczne środki ograniczające rozprzestrzenianie się COVID-19 nie powrócą, ponieważ kraju na to nie stać – podkreślił premier Andrej Babiš.