Koronawirus: Jaki sposób mają Czesi na wybory w trakcie pandemii?

Foto via unsplash

W październikowych wyborach senackich i samorządowych Czesi będą mogli zagłosować bez wychodzenia z samochodu w specjalnych komisjach – uzgodnili przedstawiciele partii politycznych zasiadających w czeskim parlamencie.

 

 

Projektem zmian w ordynacji wyborczej, wymuszonych przez pandemię COVID-19 czeski parlament ma się zająć w drugiej połowie miesiąca.

W Czechach mają zostać utworzone dodatkowe komisje w miejscach objętych kwarantanną oraz komisje wyjazdowe, które będą docierać z urnami do konkretnych wyborców.

Czechy: Głosowanie drive thru

Partie zasiadające w parlamencie porozumiały się z ministerstwem spraw wewnętrznych, które organizuje w Czechach wybory, ustalając trzy możliwości oddania głosu przez osoby objęte kwarantanną. Nowelizacja prawa wyborczego jest niezbędna ze względu na epidemię, która utrudnia głosowanie osobom pozostającym w nakazanej przez władze sanitarne kwarantannie.

Podczas środowego spotkania ustalono, że wprowadzona zostanie możliwość głosowania z samochodu  – drive thru, jak w restauracjach Mcdonald’s, czy przy pobieraniu wymazów na koronawirusa. To niestosowana wcześniej w Czechach forma głosowania, która wymaga utworzenia specjalnych komisji wyborczych. Wyborca będzie mógł przyjechać tam samochodem i oddać głos nie wychodząc z niego.

Przedstawiciele partii zgodzili się też na zorganizowanie specjalnych komisji wyborczych w miejscach objętych kwarantanną, np. w domach opieki lub na oddziałach szpitalnych. Dodatkowo przewidziano stworzenie wyjazdowych komisji wyborczych, które będą docierały z urnami do konkretnych wyborców. W organizacji wyborów ma pomóc czeskie wojsko.

Czechy: Pandemia nie odpuszcza. Nowy rekord zakażeń SARS-CoV-2

koCzechy na początku lipca symbolicznie pożegnały koniec epidemii koronawirusa wielką kolacją w Pradze, jednak tamtejsze Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę, że w kraju jest aktualnie rekordowa liczba 5046 aktywnych przypadków zakażeń SARS-CoV-2.

Nie było zgody na głosowanie korespondencyjne ani przez przedstawicieli

Partie zgodnie odrzuciły pomysł wprowadzenia głosowania przez przedstawicieli. Nie doszło także do porozumienia w sprawie głosowania korespondencyjnego.

Na 19 sierpnia zaplanowano debatę na temat zmian w ordynacji wyborczej w Izbie Poselskiej (niższej izbie czeskiego parlamentu), a potem projekt trafi do Senatu.

Zgodnie z obowiązującym kalendarzem wyborczym drugiego i trzeciego października Czesi będą wybierać na czteroletnią kadencję skład 13 samorządów na szczeblu krajów (odpowiednik polskich województw).

Jednocześnie odbędą się wybory do Senatu, w którym zasiada 81 osób wybieranych na sześć lat. Co dwa lata skład tej izby jest odnawiany w jednej trzeciej.

Czechy i Słowacja wielokrotnie zwiększają deficyty budżetowe na 2020 r. W Czechach deficyt najwyższy w historii.

Deficyt budżetowy Czech w tym roku będzie wyższy od tego z kryzysu zadłużeniowego w strefie euro. Deficyt budżetowy zwiększa także Słowacja – czterokrotnie więcej niż pierwotnie planowano.

Czechy: Rekordowy wzrost zakażeń

W środę (5 sierpnia) Czechy odnotowały największy od końca czerwca dobowy wzrost nowych przypadków koronawirusa – aż 290 nowych przypadków.

Według danych tamtejszego Ministerstwa Zdrowia, łączna liczba wykrytych przypadków wzrosła do 17 286, 11 812 z nich wyzdrowiało, a 383 zmarło.

Liczba aktywnych przypadków w Czechach wzrosła do 5091.