Czechy i Słowacja: Praworządność jedną z fundamentalnych wartości UE

Grupa Wyszehradzka, Polska, Węgry, Czechy, Słowacja, Unia Europejska, praworządność

Szefowie MSZ Czech i Słowacji, Tomasz Petrziczek (na zdj.) i Ivan Korczok, ocenili, że spór o budżet Unii Europejskiej związany z wetem Węgier i Polski nie powinien opóźnić wypłat dla poszczególnych państw. / Foto via [@TPetricek]

Czechy i Słowacja, inaczej niż Polska i Węgry, nie zamierzają blokować przyjęcia unijnego budżetu podkreślając, że spór nie powinien opóźnić wypłat środków na ratowanie gospodarek. Szefowie dyplomacji obu państw zaznaczyli przy tym, że praworządność jest jedną z fundamentalnych wartości UE.

 

Szefowie MSZ Czech i Słowacji, Tomasz Petrziczek i Ivan Korczok, ocenili, że spór o budżet Unii Europejskiej związany z wetem Węgier i Polski nie powinien opóźnić wypłat dla poszczególnych państw. Podkreślili, że praworządność jest jedną z podstawowych wartości UE.

„Nie zawsze możemy zgadzać się z naszymi partnerami w Grupie Wyszehradzkiej”, podkreślił Petříček. Ministrowie uczestniczyli w dyskusji w ramach przebiegającej konferencji Forum Europejskie w Pradze.

Tomasz Petrziczek podkreślił, że dla czeskiej strony kompromis budżetowy wynegocjowany przez prezydencję niemiecką w Radzie UE jest do przyjęcia. Dodał, że we wspólnym interesie wszystkich państw jest jak najszybsze wdrożenie Funduszu Odbudowy UE (Next Generation EU) i szybkie wdrożenie unijnego budżetu.

„Weto nie oznacza zakończenia negocjacji”, dodał z kolei słowacki minister spraw zagranicznych Ivan Korczok.

Czechy i Słowacja nie poprą Polski

Petrziczek zauważył, że sytuacja pokazuje, że nie zawsze istnieje zgoda wśród partnerów w Grupie Wyszehradzkiej. Podkreślił, że dla czeskiej strony kompromis budżetowy wynegocjowany przez prezydencję niemiecką w Radzie UE jest do przyjęcia. Jego zdaniem UE nie dotyczy jedynie handlowej strony współpracy, ale opiera się na wartościach i zasadach, wśród których jest poszanowanie praworządności.

„Chodzi również o sposób, w jaki kontrolujemy wykorzystanie publicznych pieniędzy. To pieniądze podatników ze wszystkich krajów członkowskich, a poszanowanie rządów prawa to także ochrona ich pieniędzy”, dodał.

„To dla nas bardzo ważne, aby znaleźć sposób na odblokowanie sytuacji. Myślę, że także Polska i Węgry muszą przezwyciężyć skutki społeczne i gospodarcze kryzysu spowodowanego przez koronawirus”, podkreślił Petrziczek.

Morawiecki: Weto Polski ratunkiem dla suwerenności kraju i dla UE 

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył wczoraj w Sejmie, że polskie weto wobec łączenia wypłat z unijnego budżetu z przestrzeganiem zasad praworządności jest “grą o suwerenność, o samostanowienie, o autonomiczność”, a także ratunkiem dla UE. Natomiast sam mechanizm praworządności nazwał “pałką propagandową”.

Słowacja zaapeluje o wycofanie weta

„Weto nie oznacza zakończenia negocjacji”, powiedział z kolei słowacki minister spraw zagranicznych. Według niego ważne jest jednak, aby przywódcy krajów UE mogli spotkać się bezpośrednio, a nie omawiać tę kwestię jedynie w formie wideokonferencji.

Korčok powiedział, że zaapeluje do swoich kolegów w Polsce i na Węgrzech, aby nie blokowali kompromisu w sprawie wieloletniego budżetu UE oraz FO UE wynegocjowanego przez prezydencję niemiecką.

„Nie uważam za realistyczne całkowitego odejścia od zasady praworządności w odniesieniu do funduszy UE. To nie jest właściwe rozwiązanie”, dodał Korčok. Zgodził się z Petrziczkiem, że praworządność jest jedną z podstawowych wartości UE. Jego zdaniem byłoby nieszczęściem, gdyby to właśnie sprawa praworządności podzieliła kraje Unii.

W czwartek odbędzie się szczyt Unii Europejskiej, na którym szefowie państw i rządów mają rozmawiać o kwestii wieloletnich ram finansowych, Funduszu Odbudowy oraz mechanizmu warunkowości. Tuż przed unijnym szczytem spotkanie w formie wideokonferencji odbędą premierzy z państw V4.