Czechy: Rząd określił, kiedy zniesie nakaz noszenia maseczek ochronnych

Czechy, covid, pandemia, maski ochronne, szczepienia

Jak dotąd na koronawirusa w Czechach zaszczepiło się 54 proc. obywateli. / Foto via unsplash [engin akyurt]

Obowiązek noszenia maseczek ochronnych zostanie zniesiony dopiero wtedy, gdy zaszczepione przeciw COVID-19 będzie 75 proc. dorosłej populacji, poinformował wczoraj w telewizji czeski minister zdrowia Adam Vojtěch. Jego zdaniem cel ten prawdopodobnie uda się osiągnąć przed zimą.

 

 

„Gdy zaszczepionych będzie więcej, pomyślimy o zniesieniu restrykcji. Tyle możemy dziś powiedzieć”, oznajmił Adam Vojtěch. Jak wyjaśnił, kiedy szczepionki przyjmie trzy czwarte mieszkańców kraju, rząd rozważy wycofanie obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych lub z ograniczeń dotyczących liczby uczestników imprez masowych.

Jak dotąd na koronawirusa zaszczepiło się 54 proc. czeskich obywateli. Jest to wynik poniżej średniej unijnej. Czeski rząd planuje nową kampanię zachęcającą do szczepień. „Chodzi o przekonywanie, ciągłe podkreślanie, że jeśli nie będziemy mieli dostatecznej odporności, to ryzykujemy ponowne przeciążenie służby zdrowia i prawdziwy problem z opanowaniem pandemii”, twierdzi Vojtěch. Póki co władze nie mówią jednak o możliwym wprowadzeniu obowiązku szczepień.

W Czechach punkty szczepień otwarto nawet w centrach handlowych, gdzie można otrzymać szczepionkę bez wcześniejszej rejestracji. Punkty te pozostaną otwarte co najmniej do października.

Natomiast już od 20 września osoby, które drugą (lub jedyną) dawkę szczepionki przyjęły osiem miesięcy temu, będą mogły zarejestrować się na trzecią dawkę.