Czechy: Brak Wi-Fi w galeriach handlowych. W jaki sposób rząd walczy z koronawirusem?

Czechy, pandemia, koronawirus, Andrej Babisz

Rząd premiera Andreja Babisza (na zdj. z prawej) intensufikuje wysiłki, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2./ Foto via Facebook [Andrej Babiš]

Minister zdrowia Roman Prymula poinformował w czwartek o wprowadzeniu przez rząd kolejnych ograniczeń, związanych z pandemią SARS-CoV-2. Od piątku na dwa tygodnie zostaną zamknięte baseny i siłownie. Od poniedziałku nieczynne będą kina i teatry, a także część szkół.

 

 

Czeski rząd wprowadza kolejne, daleko idące ograniczenia. Imprezy kulturalne i sportowe zostaną praktycznie zakazane, restauracje będą musiały kończyć działalność już o ósmej wieczorem.

Czechy: Zamrożenie branży rozrywkowej i kulturowej

W czwartek wieczorem ministerstwo zdrowia podało, że liczba zdiagnozowanych zakażeń tego dnia wynosi 3139 i jest o pół tysiąca wyższa, niż w środę o tej samej porze. A był to rekordowy dzień, kiedy to całkowita liczba stwierdzonych zakażeń po raz pierwszy przekroczyła 5 tys.

Minister zdrowia Roman Prymula już wieczorem mówił o „przygnębiającej liczbie sześciu tysięcy zakażeń dziennie”. Tyle odnotowano w Czechach w ciągu niemal półtora miesiąca od pierwszego przypadku, kolejne sześć tysięcy przybyło w dwa i pół miesiąca, do początku lipca.

W Czechach od piątku zostaną zamknięte wszystkie baseny, siłownie i centra fitness. W poniedziałek dołączą do nich kina, teatry, czy też ogrody zoologiczne, które zostaną zamknięte na dwa tygodnie. W imprezach kulturalnych organizowanych we wnętrzach będzie mogło wziąć udział co najwyżej dziesięć osób, na zewnątrz zaś 20.

Czechy: Partia Babisza wygrywa wybory samorządowe. Wystarczy na samodzielne rządzenie w regionach?

Ruch ANO premiera Andreja Babisza zwyciężył w wyborach samorządowych w większości regionów. Babisz jest pierwszym szefem rządu w historii Czech, którego partia wygrywa na szczeblu regionalnym. Zwycięstwo wystarczy ANO do samodzielnego rządzenia?

 

 

Według wstępnych wyników wyborów samorządowych ruch ANO premiera Andreja …

Bary i restauracje z ograniczonym czasem działania

Także w piątek (9 października) wejdą w życie ograniczenia dotyczące restauracji i barów, które będą musiały kończyć działalność o ósmej wieczorem. Przy jednym stole będą mogły zasiąść maksymalnie cztery osoby, a w lokalach znajdujących się w centrach handlowych jedynie dwie.

W centrach handlowych zostanie wyłączony dostęp do Internetu, żeby ograniczyć gromadzenie się tam młodzieży. W wyższych klasach szkół podstawowych uczniowie z jednej połowy klas będą przez tydzień chodzić do szkoły, a z drugiej uczyć się w domu. W kolejnym tygodniu jedni z drugimi zamienią się miejscem nauki.

Natomiast część szkół średnich i wszystkie szkoły wyższe przejdą na zdalny tryb nauczania. W tych ostatnich jedynym wyjątkiem będzie udział w nauczaniu klinicznym i praktycznym studentów wydziałów lekarskich, dentystycznych, czy farmacji.

Koronawirus: Słowacja przywróci stan wyjątkowy?

Wprowadzone ograniczenia związane są ze wzrostem liczby zakażeń SARS-CoV-2 i rosnącą liczbą hospitalizowanych.

Minister zdrowia ostrzega

Rząd usiłuje skłonić praktycznie wszystkich mieszkańców kraju do pozostawania w domu. Prymula podkreślił, że rząd podjął decyzję o dalszych ograniczeniach jednomyślnie. Celem ma być powstrzymanie szerzenia się koronawirusa.

Od 1 marca, gdy w kraju zarejestrowano pierwsze zakażenia, pozytywne testy miało 95 360 osób. Zmarło 824 chorych. Hospitalizowanych jest 1,7 tys. osób, powiedział Prymula i podkreślił, że przy obecnym tempie rozprzestrzeniania się choroby w ciągu tygodnia mogą skończyć się rezerwy specjalistycznych łóżek w szpitalach.