Czechy: Piraci idą po władzę. Premier Babisz traci polityczny grunt pod nogami

Czechy, Babisz, Partia Piratów, ANO, sondaż, polityka, wybory parlamentarne

Popularność czeskiego premiera i jego partii spada od początku wybuchu epidemii w marcu 2020 r. / Foto via FB [Andrej Babiš]

Wybory do Izby Poselskiej – izby niższej parlamentu – odbędą się 8 i 9 października br. Według najnowszego sondażu zleconego przez państwową telewizję, partia ANO premiera Andreja Babisza straciła po raz pierwszy pozycję lidera w badaniu poparcia opinii publicznej od poprzednich wyborów parlamentarnych w 2017 r.

 

 

Na czele sondażu z 22 proc. deklarowanego poparcia znalazła się Partia Piratów. Drugie ANO może liczyć na 20,5 proc. Wynik Piratów jest jeszcze większy po zsumowaniu poparcia – łącznie to już 34 proc. – w ramach utworzonej w styczniu br. koalicji Piratów i partii Burmistrzowie i Niezależni (STAN).

Na 17,5 proc. poparcia może liczyć koalicja „Wspólnie” (SPOLU) stworzona przez prawicową Obywatelską Partię Demokratyczną (ODS), Unię Chrześcijańską i Demokratyczną – Czechosłowacką Partię Ludową (KDU-CzSL) oraz konserwatywną Tradycja Odpowiedzialność Dobrobyt (TOP 09).

Badanie przeprowadzono między końcem lutego a początkiem marca, kiedy rząd Babisza zdecydował o wprowadzeniu surowych ograniczeń przeciwko rozprzestrzenianiu się COVID-19, w tym całkowitego zamknięcia szkół i zakazu poruszania się między czeskimi odpowiednikami województw.

Popularność czeskiego premiera i jego partii spada od początku wybuchu epidemii w marcu 2020 r. W rozmowie z „Deníkiem N”, analityk pracowni Kantar Pavel Ranocha powiedział, że partia ANO traci wyborców, którzy grawitują w stronę partii Burmistrzowie i Niezależni, utworzonej przez samorządowców, którzy odnieśli już sukces w wyborach lokalnych w październiku 2019 r.